1959 Senesi Öncesi Şampiyonluklar Ne Oldu?

SÜPER LİG 61 SEZON OYNANDI FAKAT 63 SEZONLUK ŞAMPİYON VAR. NEDEN?

Avrupa Kupalarına katıldığı için Türkiye Futbol Federasyonu, Beşiktaş’ın Federasyon Kupası şampiyonluklarını saymıştı. Federasyon’un resmi sitesinde Türkiye Süper Ligi tarihçesine baktığımız zaman şampiyonları gösteren tablonun altında şu madde eklenmiş: Türkiye 1.Liginin başladığı tarih TFF tarafından 1959 yılı olarak kabul edilmesine karşın, TFF Tahkim Kurulunun 09.05.2002 tarih, 2002/52E ve 2002/68K sayılı kararı tahtında BEŞİKTAŞ Kulübünün 1956-1957 ve 1957-1958 sezonlarında Türkiye Ligi şampiyonu olduğuna ve bu şampiyonlukların TFF Yıldız Kriterine dahil edileceğine karar verilmesi sebebi ile toplam şampiyonluk sayısı, toplam lig sezonu sayısından 2 fazladır.

Yalnız ilginç bir durum ortaya çıkıyor burada. Beşiktaş sadece 1958’de Avrupa Kupasına gitti. 1957’de Federasyon’un Beşiktaş’ın ismini UEFA’ya bildirmeyi unutması sonucu Beşiktaş Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasına katılamadı. TFF’nin ne denli çelişkiler yaşadığının açık ispatlarından bir tanesi de buydu.

TFF nin Resmi sayfasındaki şampiyonlar

1959 ÖNCESİ ŞAMPİYONLUKLARA NE OLDU?

Türk futbolu hakkında kanayan birçok yara var. Bu yaralardan bir tanesi de 1959 öncesi Türkiye Liginde ulaşılan şampiyonlukların sayılmaması. Kuruluşu resmi olarak 1923 olan Türkiye Futbol Federasyonu’nun ilk organizasyonu Türkiye Futbol Şampiyonasıydı. 1924’de başlayan turnuva birçok takımın şampiyonluğuna sahne oldu. Ardından Milli Küme, Federasyon Kupası derken 1959’da Türkiye 1.Lig, günümüz adı ile de Süper Lig oluştu. Yani Federasyon tarafından birinci klasman olarak oynanan birçok turnuva yapıldı.

1959 ÖNCESİ LİGLERDE TAKIMLARIN OLUŞUMU

Ülkemizin 3 büyük şehirleri olan İstanbul, Ankara ve İzmir takımlarının genelde boy gösterdiği turnuvalara birçok bölgenin takımı da ara ara yer aldı. Bölgelerinde birinci olan takımlar, daha sonra Türkiye Futbol Şampiyonası’na katılma hakkı kazanıyordu. Eleme usulü sistemiyle oynanan turnuvanın kazananı “Türkiye şampiyonu” oluyordu.

Milli Kümede tıpkı Türkiye Futbol Şampiyonası gibi bölge liglerini üst sıralarda bitiren takımlardan oluşur, lig usulü olarak oynanan müsabakalarda birinci bitiren takım “Türkiye Şampiyonu” sayılırdı.

Federasyon Kupasında da oluşum yine geçmişteki iki turnuva gibiydi. Federasyon Kupası daha çok Türkiye Kupasına benzer bir yapıdaydı. Grupları üst sırada bitiren takımlar eşleşme ile Yarı Final oynuyor, Yarı Finali atlatan 2 takım final oynuyor, kazananı ise “Türkiye Şampiyonu” sayılıyordu.

NEDEN SAYILMIYOR?

Saçma ve güldüren bir neden olarak 1959’dan sonrası profesyonel yapı olduğu için 1959 öncesi Türkiye şampiyonlukları sayılmıyor. İnsanlar bunu neden saçma ve gülünç buluyor? Çünkü o zamanlar birçok ülkede de liglerin yapısı ve durumu Türkiye’ye benzer yapıdaydı. Bize en yakın örnek İtalya. İtalya’da Genoa’nın 2 maç oynayıp şampiyon olduğu bir sene var. Türkiye’de tüm turnuvalarda şampiyonluk için sene boyunca en az 15-20 maç yapmanız gerekiyordu. Şu anda Dünya futbolunun öncü ülkelerinden İtalya’nın ise 2 maç ile şampiyon belirlemişleri var.

AVRUPA KUPALARI YOKTU MESELESİ

UEFA organizasyonlarının başlama tarihi 1955. Yani o seneye kadar hiçbir Avrupa ülkesi Avrupa çapında bir kupada oynamadı. Fakat hepsi şampiyonluklarını sayıyorlar. Bizdeki şampiyonlukların sayılmamasının başlıca nedenlerden bir tanesi de bu. Avrupa’ya gitmemişiz! Ama diğer Avrupa ülkeleri 1955’ten itibaren saymıyor. Hepsi 1955’e kadar olan şampiyonluklarını da sayıyorlar. Türkiye hariç bu bahane hiçbir Avrupa ülkesinde yok. Türkiye harici her ülke, bildiğimiz kadarıyla 1955’e kadar hiçbir Avrupa turnuvası oynamadı.

AYNI SENEDE İKİ TURNUVA BİRDEN VARDI

Ülkemizde maç berabere bitti diye kupa ortadan ikiye ayrılıp biri Fenerbahçe’ye biri Galatasaray’a verilmişti. Bunlar olabilecek durumlar. Örnek için yine çizmeye gidiyoruz ve İtalya’daki bize benzeyen durumu açıklamak zorunda kalıyoruz. 1922 yılında İtalya’da iki ulusal organizasyon var. Birinde Pro Vercelli diğerinde ise Novese şampiyon olmuş. Bugün İtalya’da 1922’nin şampiyonları Pro Vercelli ve Novese olarak gözüküyor.

Ligler kolaymış, takımlar amatör müş, ligi kazanmak kolaymış diye bahanelerin ardından hüzünlü son olarak maalesef 1957 öncesi şampiyonluklar sayılmıyor. Bu durumun en kısa zamanda düzeltilmesi ve takımlara hakkının verilmesini arzuluyoruz.

“Beşiktaş’ın 2 Federasyon Kupası şampiyonluğu resmiyette ki gibi Süper Lig şampiyonluğu olarak gösterilmiştir.”

1959 ÖNCESİ ŞAMPİYONLUK SAYILARI

Fenerbahçe: 9
Beşiktaş: 7
Gençlerbirliği: 2
Harbokulu: 2
Ankara Demirspor: 1
Eskişehir Demirspor: 1
Göztepe: 1
Galatasaray: 1
Güneş: 1
Ankaragücü: 1
İSTANBULSPOR: 1
Muhafızgücü: 1
Harbiye: 1

 

TÜRKİYE FUTBOL ŞAMPİYONASI TARİHLERE GÖRE ŞAMPİYONLAR

YIL                          BİRİNCİ                           İKİNCİ

1924                      Harbiye                               Bahriye
1927                      Muhafızgücü                     Altınordu
1932                      İstanbulspor                      Altınordu
1933                      Fenerbahçe                        İzmirspor
1934                      Beşiktaş                              Altay
1935                      Fenerbahçe                        Altınordu
1940                      Eskişehir Demirspor       Fenerbahçe
1941                      Gençlerbirliği                    Beşiktaş
1942                      Harbokulu                          Göztepe
1944                      Fenerbahçe                       Harbokulu
1945                      Harbokulu                          İzmit Harp Filosu
1946                      Gençlerbirliği                    Beşiktaş
1947                      Ankara Demirspor          Fenerbahçe
1949                      Ankaragücü                       Galatasaray
1950                      Göztepe                             Gençlerbirliği
1951                      Beşiktaş                              Altay

 

MİLLİ KÜME TARİHLERE GÖRE ŞAMPİYONLAR

Yıl Birinci İkinci Üçüncü
1937 Fenerbahçe Galatasaray Beşiktaş
1938 Güneş Beşiktaş Galatasaray
1939 Galatasaray Ankara Demirspor Ankaragücü
1940 Fenerbahçe Galatasaray Muhafızgücü
1941 Beşiktaş Galatasaray Fenerbahçe
1943 Fenerbahçe Galatasaray Beşiktaş
1944 Beşiktaş Fenerbahçe Göztepe
1945 Fenerbahçe Beşiktaş Galatasaray
1946 Fenerbahçe Beşiktaş Karagücü
1947 Beşiktaş Fenerbahçe Galatasaray
1950 Fenerbahçe Galatasaray Beşiktaş

 

FEDERASYON KUPASI TARİHLERE GÖRE ŞAMPİYONLAR

Yıl Birinci İkinci Üçüncü
1937 Beşiktaş Galatasaray Altay
1938 Beşiktaş Galatasaray Vefa

 

 Güncelleme:29.04.2020

 

Şampiyonluğumuzun Belgesi

28 thoughts on “1959 Senesi Öncesi Şampiyonluklar Ne Oldu?

 1. Kesinlikle kabul edilmesi gerektiğini düşünüyorum.. gerekirse yıldızları falan kaldırsınlar ama kazanilan şampiyonluklar bu kuluplere verilsin.. bu takimlarin efsanelerini yok sayamazsınız. Bir gün mutlaka bu hatadan dönülecek.

 2. Amatörmüş, kolaymış pek doğru olmuyor koskoca Galatasaray 1959 dan önce sadece 1 şampiyonluk kazandığına göre, liglerde zorlu takımlar varmış. Veya şöyle düzelteyim Galatasaray’a göre daha dişli takımlar varmış.

 3. Hepsi kabul de, 2011 şampiyonluğu Trabzonspor’a verilmeli ve şike yaptığı tespit edilen takımın küme düşürülmesi gerekli.

  1. Sen cahil bir yobazsın kim şike yapmış kim tespit etmiş bir mahkeme kararı çıkart göster deseme hebele hübele dersin sus otur it

  2. Geri zekalılikta sınır tanımıyorsunuz sanırım. Adli yargı ya i anayasa mahkemesi Fenerbahçe’yi haklı buldu şike değil bu davanın bir kumpas olduğu delillerle açıklandı. Lut kavmi gibisiniz gözleriniz kapandı sanki o kadar delil var ortada hala fener şike yaptı diyorsunuz helal olsun

 4. Kesinlikle sayılmalı. Çünkü sadece iki üç ilin takımları değil birçok ilden takımlar var ve 3-4 maç değil 15-20 maç oynanıyor. Birde Anadolu’dan da çok şampiyonlar var. Harbiye, Muhafızgücü, İstanbulspor ve daha bir sürü Anadolu takımlarının şampiyonluğu var. Bu yüzden sayılmalı

  1. Bunlar ne yazdığını bilmiyor admin zaten tam bir geri zekalı 1959 öncesi gs 1 şampiyonluk aldı diyor sonra toplam şampiyonluğa 22 yazıyor Ulan aptal zaten şuan gs 22 şampiyonluğu var bunlara nasıl sayfa emanet ediyorlar anlamiyorum

    1. :))) Sokmadan önce iyi bak kardeş 15 şubat. 2018-2019 sezonu şampiyonu 2019 yılının Mayıs ayında belli oldu.. Yanii uyanabildin mi? şubattt şubatt mayıstan önce gelirrrr

 5. Türkiye kupasını da şampiyonluk sayısına ekleyelim daha çok takım oynuyor hem. Orda da anadoludan çok şampiyon var. Kocaelispor, Akhisarspor vs

  1. Almanya, ingiltere, italya örneklerine bakıp objektif karar verebilirsiniz. Almanya şampiyonaları arasında şuanda Avusturya takımı olan Rapid Wien’in 1940/41 şampiyonluğu resmi olarak sayılmakta, çünkü şampiyon olmuştur. Diğer bir örnek italya’da 1921 yılında federasyon anlaşmazlıktan dolayı ikiye bölünmüş ve iki şampiyon çıkmıştır. Günümüzde iki takımda resmi olarak şampiyon sayılmakta, çünkü şampiyon olmuştur.

  1. türkiye futbol federasyonu 1923 te kuruluyor. onu geçtim ülke 1923 de kuruluyor. boş yorum yapmayın

   1. istabul ligi var. profosyonel lig kuruluna kadar en değerli lig istanbul ligiydi sizin gibi avellerin bilmediği bu. 3 büyükler İstanbul ligi dışındaki maçlara angarya gözüyle bakıyordu. 1959 öncesi şampiyonluklar sayılacaksa bu sadece İstanbul ligi olur. ve bu durumda Galatasaray 37 şampiyonluğa yükselir.

 6. 1923 te kurulun bir ülke var ve ayni yil kurulan bir federasyon var ondan oncesi osmanli oluyor saçmalaamaayin

  1. Osmanlı bizim atalarımız değil mi ? Ne demek 1923 öncesi sayılmıyor ? O zamanlar gazozuna mı maç yapmışlar salak herif

 7. ŞU GEREKSİZ SAYILMAYAN DÜZENDE KOSKACA BAŞKENTİN 1 TANE ŞAMPİYONU YOK TABİKİDE 1959 ÖNCESİ ŞAMPİYONLUKLAR SAYILMALI HERKESE HAKETTİĞİ ŞAMPİYONLUKLAR TESCİLLENMELİ BAŞKENTİMİZİN TAKIMLARININ DA ŞAMPİYONU OLMALI İNGİLTEREDE 1888 YILINA KADAR SAYILIYOR BİZ 1923E KADAR SAYAMIYORUZ BUNUN ADI EZİKLİKTİR 1959DA DA İNSANLAR OYNADI VE TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU DÜZENLEDİ YANİ HAYALETLER YADA HAYVANLAR OYNAMADI O ZAMANLARDA

 8. galatasaray disli bir takim degildi ihtilalle parlatildi ve bir takim kirli güclerle bu hale geldi.eskiden 2 büyük vardiFB veBJK MACLARI DERBY SAYILIRDI cünkü gs yin taraftarida fazla yoktu velhasil FB 9 sampiyonluk BJK 7 SAMPIYONLUGU VARDI 2 sini aldi BJK 5 sampiyonlugu daha var alinacak) GS ise sadece 1 sampiyonlugu var ve onun icin istemiyorlar diger sampiyon olan takimlarinda hakkini yemek istiyorlar malesef .Yani GS balon bir takimdir foyalari meydana cikacak diye üzülüyor fetöcüler..sahte büyüktür yillarca basinla ,hakemlerle fetölerle bahis ceteleriyle bir yerlere gelmistir.

 9. 1946 da milli küme şampiyon u Fenerbahçe mi veya Türkiye futbol şampiyon u gençlerbirliği mı şampiyon sayılacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir