Fahrudin Omerović ( Fahrettin Ömeroviç )

1951 yılında Yugoslavya’nın Doboj şehrinde dünyaya gelen Bosna kökenli Omerović, kariyerine FK Sloboda Tuzla ekibinde başladı. 1981 döneminde ekibiyle Yugoslav 1.Futbol Ligi’ndeki ilk maçına çıkarak, 4 sezon boyunca Tuzla ekibinde kaldı.

1984’te Partizan’a gelen Omerović, burada 8 sezon kalarak artık ülkesinin en önemli kalecilerinden biri haline geldi. 2 lig şampiyonluğu, 2 kupa zaferi, 1 süper kupa hep bu dönemde kariyerine eklendi. 1992 dönemi ülkesi Yugoslavya için tatsız bölünme günlerinin başladığı evrelerdi. Siyasal konjonktür ve belirsizliklerden ötürü kariyerine ülke dışında devam etmek isteyen Omerović, Kocaelispor’un teklifini geri çevirmedi ve 17 Haziran 1992’de İzmit’e geldi.

4 sene geçirdiği Kocaelispor’da 93 defa forma giydi.

1996 döneminde kulübümüze transfer oldu.  2 sezon İstanbulspor’da kalarak kariyerini noktaladı. Bu dönemde 37 maçta sarı siyahlı kaleyi korudu.

Fahrudin Omerović’i İstanbulspor’a gelişini ve antrenörlüğe başlamasını şöyle anlatır.

“Türkiye’ye 1992’de geldim, Kocaelispor’a… O zaman 3 yabancı oynayabiliyordu. Kuzmanovski, Mirkoviç ve ben vardım takımda. UEFA’ya gitme hakkı kazandık. Kocaelispor’dan 96’da ayrıldım, İstanbulspor’a transfer oldum. Ben geldiğimde kritik bir periyod vardı. Devreyi 13 puanla bitirmiş takımı hep beraber ikinci yarıda ligde tuttuk. Sonrasında hedefler büyüdü. Aykut Kocaman geldi, Oğuz Çetin, Sergen, Gökhan Keskin… Epey güçlü bir kadro kuruldu. 1997-1998’de omzumdan sakatlandım. Kulüp bana 3 seçenek sundu. Yugoslavya’da 18 yaşında oynamaya başlamıştım. 9 sene Partizan forması giydim. Milli Takım kalesine kadar yükseldim. Arkamda iyi bir kariyer vardı. Devam etmek yerine ben de kaleci antrenörü olarak İstanbulspor’da kalmayı seçtim. Futbolu çok sevdiğim için antrenörlük zaten istediğim bir şeydi ve bu geçiş bir günde gerçekleşti. Antrenörlük kariyerim böyle başladı. Yani Aykut hocayla arkadaşlığımız daha futbol oynarken başladı. 2000’e kadar da oynadı zaten o, son 7 hafta oyuncu teknik adam oldu, ben de vardım. Aykut Kocaman, Abdullah Avcı ve ben vardım. Metin Türel hoca başımızdaydı, o ayrıldıktan sonra Aykut hoca göreve geçti. Abdullah Avcı ayrıldı ve kendine bir yol çizdi, onu da tebrik ederim. Çok başarılı işler yaptı. Kaleci antrenörü olarak ekibindeydim ama 2004’te bana 1. yardımcılık teklifi yaptı. Her zaman hedefleri büyük olan bir insanım. Profesyonelce, çalışarak, çabalayarak bir yerlere gelmek isterim hep. Bu yüzden o teklifi kabul ettim.”

Kulübümüz de çeşitli dönemlerde kaleci antrenörü ve yardımcı antrenörlük görevlerinde bulunan Ömeroviç, 2004-2005 ve 2009-2010 sezonlarında da İstanbulspor’da Teknik Direktör olarak görev aldı.

Fahrudin Omerović’i plonjonları, uzak köşeye giden toplara uzaması, dönem dönem taktığı şapkası ve uzun eşofman altı ile anımsarız. Çok iyi performanslar kadar dönem dönem saç baş yolduran hatalar da yapmıştır.

Yugoslavya milli takımında da 8 kez forma giyen Ömeroviç, 3 defada Bosna Hersek milli takımında oynadı.

Uzun zamandan beri Aykut Kocaman’ın teknik ekibinde çalışan Ömeroviç, halen Başakşehir FK’da görev yapmaktadır

Fahrudin Omerović’e sağlık dolu mutlu bir yaşam dileriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir