Fethiye’de Bir Fanatik: Ömer Ali Otar

Ömer Ali Otar şu an Fethiye’de yaşayan fanatik bir İstanbulspor’lu. Aynı zamanda opera sanatçısı olan Otar,  bu çalışmalarından ötürü Cumhurbaşkanlığı Takdir Ödülü’nün de sahibi. Bizde İstanbulspor’luluğunu takdir etimiz için, kendisi ile bir tele-röportaj gerçekleştirdik. İşte o röportaj.

Ömer Ali Otar kimdir?

18.6.1954 tarihinde sabaha karşı İstanbul’un Bebek semtinde doğdum. 1974 senesinde Avusturya Lisesini bitirdim. Liseyi bitirdikten sonra konservatuarın opera bölümünü kazanarak mesleğime ilk adımı attım. Aynı zamanda İşletme Fakültesini de bitirdim. 1979-1999 seneleri arası opera sanatçısı olarak görev yaptım. Buradan emekli olduktan sonra 1999-2002 yılları arasında ABD de yaşadım. Amerika’da süpermarketlerde kasiyerlik yaptım. 2013 senesinden beri Fethiye’de yaşıyorum.

Ömer Ali Otar opera sahnesinde

İstanbulspor’luluk nereden geliyor?

Rahmetli babam fanatik bir Istanbulspor’lu idi. İstanbul Erkek Lisesinden mezun olmuştu, muhasebe uzmanı idi. 1960 yılında babam beni ilk defa bir İstanbulspor maçına götürdü ve o sarı-siyah aşkı böylece başlamış oldu. Bu tarihten itibaren baba oğul bütün İstanbulspor maçlarına gitmeye başladık. Sayısını hatırlayamadığım kadar çok İstanbulspor maçı izledim. Küme düştüğümüz Karşıyaka maçında, baba-oğul takım birinci lige veda ederken biz hüngür hüngür ağlıyorduk.

Sonrası?

Daha sonra İstanbulspor’umu nice sayısız maçlarda 2.ve de maalesef 3.ligde de izledim. Ne yazık ki sarı -siyah efsane bir türlü 1.lige dönemiyordu uzun yıllar. Vefa ve Eyüp stadların da en çirkef rakip taraftar karşısında sayısız maç izlemiş bitkin düşmüş bu arada liseyi de bitirmiştim. Babam ise korkunç bir romatizma hastalığına yakalanmıştı maçlara gelemiyordu. Bana 1.lige dönene kadar İstanbulspor’umuzu kovalamamı vasiyet etti.

Liseyi bitirdikten sonra bir ISTANBULSPOR MUCİZESİ ile adeta irkiliyorduk bütün camia olarak, çünkü Cem Uzan İstanbulspor’u büyük hayallerle satın almıştı. Hasta bir İstanbulspor’ lu olarak idmanları bile kaçırmaz olmuştum. Her gün soluğu Ataköy’de alıyordum.

Leo Beenhakker İstanbulspor’a gelmişti ve bence bu bir “külkedisi” masalı idi.

A.B.D. gittiğinde İstanbulspor’u izleyebildin mi?

1999-2002 yılları arasında ABD de yaşadığımdan İstanbulspor’u bu dönemde hiç takip edememiş ve çok özlemiştim.

Döndükten sonra?

Bizi düşüren TMSF dönemini yaşadım ne yazık ki. TMSF döneminden sonra Ömer Sarıalioğlu döneminde Yeni Bosna’da maçları takip etmeye devam ettim. 2013 senesinde Fethiye’ye yerleşince ancak TV’de izleyebiliyorum. Fethiye’de İstanbulspor’dan uzak kaldığımı ve bunun bende bir boşluk yarattığını hissettim, bu yüzden İstanbul’a dönme planları yapıyorum.

Bu kadar uzun seneler içinde çok anılarınız olmuştur mutlaka.

Fethiye de iken İstanbulspor, Kızılcabölük deplasmanına gelir. Ben de malzemeci Mustafa’yı telefonla arayarak maça gelmek istediğimi söyledim. Biraz sonra malzemeci Mustafa beni arar ve başkan Ömer Sarıalioğlu’nun, beni İstanbulspor un kaldığı Denizli’deki otele davet ettiğini ve hemen yola çıkmamı söyler. Derhal yola koyularak Denizli’deki Sheraton Otelini bulurum ve İstanbulspor’uma kavuşurum. Rahmetli ve çok sevdiğim başkan beni kapıda karşılar ve sarılıp hasretle öper. Bana tahsis edilmiş lüks odadan akşam yemeğine boynumda İstanbulspor atkısı ile indiğimde bütün futbolculardan bir alkış kopar ve başkan beni şöyle takdim eder ‘’İşte size bahsettiğim İstanbulspor efsanesi’’ derken, ben gözyaşlarına boğuluyordum. O gün maça giderken otobüste futbolcuları motive ettim ve maçtan 2-2 sonuçla ayrılmıştık. Ertesi sabah kahvaltıda başkan cebime 200 tl koyuyordu, bunu asla unutamam.

Yani bazen bir çılgın İstanbulspor’lu da bu asalet sembolünü yukarılara taşımaya yeter, bizler onu asla yalnız bırakmayalım.

Ben bu masalı doya doya yaşadım, İstanbulspor soylu bir külkedisi masalıdır benim için.

Sayın Otar çok teşekkür ediyoruz ve İstanbul’a bekliyoruz.

Ben de hatırladığınız ve bu söyleşi için teşekkür ederim.

 

 

One thought on “Fethiye’de Bir Fanatik: Ömer Ali Otar

  1. Ankara da Antalyaspor ile play off finali oynuyoruz takım 2-0 mağlup Bizim Ali yirtiniyor. En son hoca su Tanju yu çıkar diye bağırmaya başladı. Emin olunki Ankara daki tarafsız seyirci dahil herkes Ali ye bir baktı ki .! Her hâlde Tanju da bakmış olacak 3 dk da 2 gol attı. Ali herkesin ilgisini çok çekmişti.
    Seni çok seviyorum çılgın Ali.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir