Fırtına Kemal: Ali Kemal Denizci

1993-1994 sezonunda Adnan Dincer sonrası İstanbulsporumuzun Teknik Direktörlüğünü yapan Ali Kemal Denizci, 1952 yılında Trabzon’da doğdu. Trabzonspor’un 70’li yıllardaki efsane kadrosunun baş aktörlerinden biridir ve Trabzonspor’un ilk milli futbolcusudur.

Denizci, futbola 1968 yılında Trabzon Çarşıbaşıspor’da (İskefiye) başladı. 1970–71 sezonunda Trabzon Yolspor’a amatör aktarma yaptı. Bir yıl sonra Rizespor’a transfer oldu. Rizespor, o sıralar üçüncü ligdedir. Rize’de 2 sene kalır. Bu sırada gösterdiği performansla Kayserispor’dan teklif alır. Kayseri’de imza attıktan sonra ikinci ligdeki Trabzonspor’un ona teklif getirmesi üzerine sözleşmeyi iptal eder ve Trabzonspor’da oynamaya başlar. Kadro kurulduktan sonra ilk yıl şampiyonluk averajla Kayserispor’a kaptırılır. İkinci yıl ise şampiyon olurlar. Birinci Lig’deki ilk sezonunda (1974-75) Trabzonspor ligi 9. bitirir ve kupada final oynar. İkinci sezonda ise Trabzonspor herkesi şaşırtarak Türkiye Liginin Şampiyonu olur. Bu şampiyonluk Ali Kemal Denizci, Cemil Usta, Şenol Güneş, Necmi Perekli, Ali Yavuz, Bekir Barçın, Necati Özçağlayan gibi yıldızları yaratmış; sonraki 4 yılda Denizci’nin arkadaşları 3 şampiyonluk daha elde etmişlerdir. Trabzonspor’da ki süreç, kesintisiz altı yıl devam eder.
Trabzonspor’un girdiği mali bunalım ve 1977-78 sezonunda şampiyonluğun Fenerbahça’ye kaptırılması, onu kulüpten ayırır ve 1978–79 sezonu Fenerbahçe kulübüne transfer olur. (Trabzonspor, bu transferden, 1.750.000 TL. Kazanç sağladı. Bu para Trabzonspor’un o zaman ki bütçe gelirlerinin, yaklaşık beşte biri kadardı.)
Fenerbahçe’de mutlu ve başarılı olamayan Denizci, teknik direktörü Friedel Rausch’u bizzat kendi ikna ederek 1981’de Beşiktaş’a transfer olur.

Beşiktaş’da uzun süren şampiyonluklardan uzak geçen seneler onun da katılımıyla sona erer ve 1981-82 sezonunda Beşiktaş şampiyon olur.

Denizci 1983–84 sezon başı, İstanbul Ali Sami Yen stadında oynanan, ‘Beşiktaş – Trabzonspor’ maçı ile jübile yaparak, futbol yaşamını sonlandırdı.

Antrenörlüğe Kartalspor da başladı. Vefa ile devam etti. Daha sonra Ankara Gençlerbirliğin de Metin Türel’in yardımcılığını yaptı. Nihayet 1990–91 sezonunda Ali Kemal, futbolcu olarak ayrıldığı Trabzonspor’a; Özkan Sümer’in yardımcısı ve antrenör olarak döner. Denizci, 1982 de Trabzonspor’dan ayrıldıktan sonra; sırasıyla Karabükspor, Boluspor, İstanbulspor, Hatayspor, Maltepespor, Boluspor ve Rizespor’da teknik direktörlük yapar.

1997 – 98 Sezonunda ligin 8. Haftasında. Özkan Sümer, “Trabzonspor Genel Menajeri” oldu. Oda, Denizci’yi göreve çağırdı. Başladığında hoca mı, yoksa yardımcımı karmaşası yaşanmıştı. Ancak, ligin bitimine 10 maç kala Denizci Trabzonspor Teknik Direktörü olmuştu. Sezon sonunda Trabzondan ayrıldı. Denizci , Trabzonspor sonrası bir sürede Elaziğspor ve Karabükspor’un teknik direktörlüğü yaptı. Sonra epeyce bir süre çalıştırıcılık yapmadı. Önce Futbol Federasyonunun Trabzon Bölge Antrenörü oldu. Sonra Futbol Federasyonunda “Genç Takımlar Teknik Sorumluluğu” görevine getirildi. 2018 yılında Trabzonspor’da yönetim danışmanı olarak göreve başladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir