İstanbulspor ve Yalçın Koşukavak

14 Ekim 1972 de İzmir’de dünyaya gelen ve 14. Ağustos 1992 günü Altay’da profosyonel futbolculuk yaşamına adım atan Koşukavak kaleci pozisyonunda sürdürdüğü futbol yaşantısını 2003 senesi Aralık ayında Altınordu’da noktalamıştır.

Futbolu bıraktıktan sonra teknik direktör Reha Kapsal’ın ekibinde 2005 senesinde Göztepe’de çalışmaya başlayan Yalçın Koşukavak, 10 yıllık yardımcı antrenörlük kariyerinin ardından yola tek başına devam etmeye karar verdiğinde takvim yaprakları 18 şubat 2015’i gösteriyordu.

Altyapısından yetiştiği İzmir’in köklü kulübü Altay’dan gelen teklifi reddetmesi zordur. Takım 2.Lig’de zor günler geçiriyor ve düşme potasında yer alımaktadır. 18 Şubat 2015 de göreve gelir ligin bitimine 12 hafta vardır. Ne kadar zor bir görev üstlendiğinin bilincinde olan genç teknik adam takımıyla sonuna kadar mücadele etse de sezon sonu Altay’ı küme düşmekten kurtaramaz.

2014-15 sezonu sonu İstanbulspor 2. lige çıkar. Şampiyon yapan hoca Bülent Demirkanlı görevi bırakır. Kulüp bir teknik direktör arayışındadır. Sebahattin Sarıalioğlu bir uçak yolculuğunda iken yanına İlhan Erken oturur. Sebahattin Bey konuyu hocaya getirir. İlhan Bey birkaç hoca ismi söyler ama Sebahattin Bey başka yokmu diye devam eder. İlhan Bey bir tane daha var ama onu bize saklıyorum demesiyle Yalçın Koşukavak ismi ortaya çıkar.

Yalçın Hoca Altay 3. lige düştüğünden  bu sene bana görev vermezler acaba inşaat işleri ile mi uğraşayım diye düşünürken, İstanbulspor’dan telefon alır ve hemen İstanbula davet edilir. İlk görüşmede anlaşmaya varırlar ve Koşukavağın İstanbul macerası başlar. Hedef takımın ligde kalmasıdır.

Hemen kadroyu şekillendirir. Elindeki birkaç CD ile şampiyon takımdan kalacakları belirler ve transferleri yapar. Hazırlık kampında harcanacak paranın tesislerin eksiklerinin giderilmesi amacı ile kampı tesislerde yaparak yapılanmanın ilk adımını atar.

Sezona kümede kalsa başarı denilen takım alıp başını gitmektedir. İlk 16 maç yenilgi yüzü görmez. Yalçın Hoca sadece Teknik Direktör değil kulübün CEO su gibi çalışmaktadır. Tesislerde yatar.  Sezon 71 puan ve Ümraniyenin ardından ikincilikle tamamlanır. Play-of yarı finali Bandırmaspora kaybedilir.

2016-17 sezonuna kadro derinliği yapılarak başlanır. İstikrar devam eder, sezon sonunda 68 puanla takım şampiyon olur ve 1. lige yükselir.

2017-2018 sezonu öncesi kısa süreli bir ayrılık yaşansa da İstanbulspor ile Yalçın Koşukavak’ın serüveni 3. sezonunu tamamlamak üzeredir.

İstanbulsporumuz uzun bir aradan sora A Milli takımına 2 oyuncu birden vermesi, bunu hemde 1. Lig statüsünde gerçekleştirmesi yapılan planlamaların ne kadar doğru olduğunun bir göstergesidir.

Her röportajında İstanbulspor’un yolunun süper lig olduğunu vurgular, ne demiş atalarımız ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Süper Lig dumanını sizde görebiliyorsanız, arkanıza yaslanın keyifle seyretmeye devam edin..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir