Leo Beenhakker

Hollanda futbolunun efsane teknik direktörlerinden biri olan Leo Beenhakker, 2 Ağustos 1942 yılında Hollanda’nın Rotterdam kentinde dünyaya geldi. Kariyerinde birçok önemli takım çalıştırmış olan Beenhakker, teknik direktörlük kariyerine 1968 yılında Veendam’da başladı. 1979 yılında Hollanda’nın dünyaca ünlü kulübü Ajax’ın başına geçti. Ajax teknik direktörü olduğu sezon takımı Hollanda Ligi şampiyonu yaptı. 1981’de Ajax’tan ayrıldı ve ilk yurt dışı deneyimini gerçekleştireceği İspanya’nın Real Zaragoza takımının başına geçti. Zaragoza’da da başarılı grafiğini sürdüren Beenhakker, 1984’de Hollanda milli takımının başına getirildi. 86 yılına kadar Hollanda takımını çalıştırdı, ardından dünyanın en büyük kulüplerinden biri olan İspanyol devi Real Madrid’in teknik patronu oldu. Eflatun beyazlıları 3 kez üst üste lig şampiyonu yaptı. Ayrıca 1 kez İspanya Kral Kupası, 2 kez de İspanya Süper Kupası şampiyonluğu tattı. Parlak Real Madrid günlerinin ardından yeniden Ajax’a döndü ve Ajax’ı tekrar şampiyon yaptı. Ajax’ın teknik direktörlüğünü yaparken, aynı zamanda Hollanda milli takımını da çalıştırdı. 1991 yılında tekrar Real Madrid’in başına geçti, fakat istenilen başarıyı bu kez yakalayamadı. 1992’de İsviçre’nin Grasshoppers takımına geçerken, burada da pek bir varlık gösteremedi ve sürpriz bir kararla 1993 yılında Suudi Arabistan milli takımının teknik direktörü oldu. Suudi Arabistan’da da tutunamayan Beenhakker’in yeni durağı 1994 yılında Meksika ekiplerinden Club America oldu.

1995-1996 sezonu kadrosu sezon açılışında Beenhakker ile

BEENHAKKER İSTANBULSPOR’DA
Dönemin adı ile 1.Lig’in, günümüz adı ile Süper Lig’in yeni ekibi İstanbulsporumuz, hedefini sadece Süper Lig şampiyonluğu değil, UEFA şampiyonluğu olarak belirlemişti. Bunu gerçekleştirebilecek hoca arayışında olan başkan Cem Uzan, takımın başına dünyaca ünlü teknik adam Leo Beenhakker’i 1995-1996 sezonu başında İstanbulspor’a getirdi. Fakat işler istenildiği gibi gitmedi. Sarı Siyahlı takımın başında 8 maça çıkan Beenhakker, 7 mağlubiyet 1 galibiyet aldı. En son Galatasaray’a karşı alınan 4-2’lik mağlubiyet sonucu takımdan kovuldu.

KARİYERİNİN GERİ KALANI
İstanbulspor’dan sonra kayda değer başarılarını Feyenoord ve Trinidad & Tobago’da yakaladı. 1998-2000 arası Feyenoord’u 2 kez Hollanda Ligi şampiyonu yaptı, 2 kez de Hollanda Süper Kupasını kazandı. Trinidad & Tobago’yu 2006 Dünya Kupasına götürdü ve bu dünya basınında büyük yankı uyandırdı. Lee Beenhakker, en son 2018 yılında Sparta Rotterdam’ın yönetim danışmanlığını yapmış, ardından istifa etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir