Patrick Etoga: Koronavirüsten Korkmuyorum

Bu sezon istediği sonuçları alamayan İstanbulspor‘da dikkat çeken isimlerin başında gelen Patrick Etoga sert futbolu ve yaptığı müdahalelerle 1. Lig’de spot ışıklarını kendisine doğru çevirdi. Süper Lig için geldiği Türkiye’de en dibi de gören Kamerunlu artık Süper Lig’de göz kırpıyor. 27 yaşındaki oyuncu Damga Gazetesinden Burak Zihni’nin sorularını yanıtladı.

Uzun süredir Türkiye’desin. Buraya geliş hikayeni ve sürecini anlatır mısın…
Kamerun’dan beni Antalyaspor getirdi. O dönem Mehmet Özdilek hocamızdı. Geldiğim dönemde beş ay boyunca alt yapı takımı ile birlikte kaldım. Haziran 2013’te ilk profesyonel sözleşmemi ilk günden beri bana her zaman inanan Başkan İsmail Öztürk yönetiminde Fethiyespor’da imzaladım.

Muğla’dan sonra Ergene ve Çerkezköy maceraların oldu. Alt liglerin ardından da geçen sezon İstanbulspor’a geldin. Bunu nasıl başardın?
Muğla, Ergene ve Çerkezköy’de her zaman iyi bir profesyonel olmayı hayal ettim ve koçum Cahit hocam beni denemek için beni İstanbulspor’a gönderdiğinde çalışmayı bırakmadım.

İlk sezonundan sonra bu yıl daha fazla süre oynadın. Hem maç hem de dakika olarak. Kendini hangi seviyede görüyorsun?
Bu sezon olgunluk da kazandım. Karşılaşmalarda iyi süreler aldım. Bunun da hakkını verdiğimi düşünüyorum. Takımdaki yerim güvende ancak yine de memnun değilim. Hala geliştirebileceğimi biliyorum. Hedeflerime ulaşmak için çalışmaya devam ediyorum.

İstanbulspor bu yıl çok zor bir dönemden geçti. Eski teknik direktör Fatih Tekke geri döndü. Ancak takım hala 13. sırada. Genel olarak sezonu nasıl değerlendirirsin?
Evet, sezon birçok aksama ile zor geçti ve şu anda 13’üncü sıradayız. Hedefimiz sezonu kurtarmak, yolumuza devam etmek ve gelecek sezon daha güçlü olmak. Bunun için her şeyi yapacağız.

Takımda birçok Afrikalı futbolcu var.
Tüm takım arkadaşlarımla, özellikle de yabancılarla çok iyi ilişkilerim var, çok kolay anlaşıyoruz, benim için çok iyi bir fırsattı ve geri çevirmediğime inanıyorum.

Fatih Tekke’nin yardımcılarından biri de Yattara. Türkiye’ye gelmiş en yetenekli futbolculardandı. Sizinle iletişimi nasıl? Çok renkli bir kişiliği olduğunu biliyoruz.

Yattara burada bizim için büyük bir avantaj. Onu bir koç olarak görmek benim adıma onurdur. Çok nazik, tavsiyelerinden günlük olarak faydalanıyorum.

İstanbul’da günün nasıl geçiyor? Corona virüsü sonrasında neler değişti?
Koronadan sonra günlük yaşam olumlu bir şekilde değişti. Ancak özellikle zihinsel olarak çok güçlendirdim. Aradan geçen sürede iyi bir gelişim gösterdiğime inanıyorum.

İstanbul bir metropol. Ne düşünüyorsun şehir hakkında?
İstanbul’u seviyorum, bu kozmopolitlik, onu diğer şehirlerden farklı kılan şey bu.

Liglerin yeniden başlayacak olması seni korkutuyor mu? Birkaç takımda pozitif vakalar açıklandı. Sence federasyon doğru bir karar verdi mi?
Futbol benim işim. Ve mücadelemi göstermem için de futbol oynamam gerekiyor. Korona virüsünden korkmuyorum. Federasyonun yanı sıra kulüplerin de gereken önlemleri alacağından eminim. Bu sebeple oynamaya hazırım.

Türk futbolu hakkında ne düşünüyorsun, ülkedeki futbolu nasıl değerlendiriyorsun?
Türk futbolu, muazzam. Futbolu bu kadar çok seven insanları bir arada görmek heyecan verici. Çoğu Avrupa kulübünün aksine çok popüler olmayan oyunculara daha fazla önem vermeleri gerekiyor. Eğer bu yapılırsa keşfedilen futbolcuların çok daha fazla ülkede kalacağını ve daha çok keyif vereceğini düşünüyorum.

Kamerun milli takımı hakkında ne düşünüyorsun? Davet bekliyor musun?
Kamerun her zaman harika bir futbol ülkesi olmuştur.Maçların her birini vatansever bir vatandaş olarak gururla takip ediyorum. Milli takıma davet edildirsem onurla formamı terleteceğime ve son dakikaya kadar mücadele edeceğime söz veriyorum. Milli takım benim için bir rüya.

Kamerun Afrika’nın çok önemli bir ülkesi. Futboldaki yeri tartışılmaz. En iyilerin yer aldığu bir takım oluşturur musun
Thomas Nkono, Wome Nlend, Rigobert Song, Geremi Njitap, Foe, Alioum Seydou, Alex Song, Etame, Abega, Roger Milla, Samuel Eto’o

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir