2 Dakikalık Transfer: Richard Offiong

İstanbulspor’un enteresan yabancı transferlerinden bir tanesi Richard Offiong’dur. Bir başka enteresanlığı TMSF döneminde transfer edilmesidir. Yetiştiği kulübün A takım formasını 1 defa bile giyemeyen Offiong’un, İstanbulspor’a transferi için en büyük kriter İngiltere U20 takımında 3 defa forma giymesi. Transfer gerçekleştikten sonra zamanın TMSF tarafından atanmış İstanbulspor başkanı Mehmet Akif Yaşin Fanatik Gazetesine verdiği röportajda, büyük bir gururla 1926 dan beri yapılmayan bir anlaşma yaptıklarını söylüyor. Evet bizde gururla söylüyoruz ki TMSF dönemi hariç, 1926’dan beri böyle bir transfer yapılmamıştır. Şimdi bu transferin ve diğer yapılan transferlerin detaylarını okuduğunuzda TMSF’nin İstanbulspor’u ne kadar kötü yönettiğine ve marka değerine ne kadar zarar verildiğine şahit olacaksınız. Süper Ligden bilinçli olarak düşürüldüğüne inanacaksınız.

Richard Offiong İstanbulspor ile 30.07.2004 tarihinde sözleşme yapar. 08.08.2004 tarihinde Mimar Yahya Baş Stadında oynanan ve 1-1 sonuçlanan Diyarbakırspor maçının 88. Dakikasında Alban Bushi’nin yerine oyuna girer toplam 2 dakika oynar. 31.08.2004 tarihinde mukavelesi fesih edilir.

TMSF’nin transferleri bununla sınırlı değildir. Bu dönemde yapılan transferleri mercek altına aldık ve ilerleyen günlerde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Okumaya devam edin.

Richard Offiong
17 Aralık 1983 tarihinde İngiltere’de doğdu.
Offiong futbol kariyerine Newcastle United alt yapısında başladı, Newcastle’da oynadığı süre boyunca A takım forması giyemedi, Kasım 2002’de] Darlington kulübüne kiralandı, yedi Lig maçta iki gol attı.

Daha sonra 2003 Ocak ayında Motherwell kulübüne kiralık gönderildi, burada dokuz maça çıktı. Mart 2004’te bir aylık York City’ye kiralandı ve dört kez maça çıktı. Sezon sonunda Newcastle’dan ayrıldı. 2004 yılında İstanbulsporumuza geldi sadece 1 maçta forma giydi. Güney Kore ve Belçika gibi ülkelerde kısa bir süre oynadı.
Offiong, 2005 yılında Doncaster Rovers kulübüne geçti burada 5 maç oynadı.

2006 yılında İskoçya’nın 2. Lig ekiplerinden Hamilton Academical kulübüne katıldı. 2009’a kadar bir sözleşme imzaladı.

Hamilton Academical, zorlu bir sezonun sonunda İskoç Premier Ligi’ne terfi etti. İskoç ekibi Aralık ayında Hamilton ile 2009-2010 sezonunun sonunda sona erecek yeni bir sözleşme imzaladı.

Ağustos 2009’da Carlisle United transfer oldu. Burada 12maçta 1 gol attı ve aktif futbolculuk kariyerini sonlandırdı.

One thought on “2 Dakikalık Transfer: Richard Offiong

Comments are closed.