Babacan Başkan: Ali Sohtorik

İstanbulspor’un kurucularından, ilk futbolcularından, İstanbul ve Türkiye şampiyonu olan kadroda yer alan başarılı defans oyuncusu Ali Sohtorik, uzun yıllarda İstanbulspor’da başkanlık yapmıştır.

Ali Sohtorik, Rize’li kaptan Hüseyin Avni Sohtorik’in oğlu olarak 30 Ağustos 1911 tarihinde dünyaya geldi. Ailesi ile birlikte 1916 senesinde İstanbul’a göç ettiler. Aile 1927-28 yıllarında 3500 dwt’luk İstikbal adını verdikleri yük gemisiyle ilk defa saç gemi armatörlüğüne başladı.  İstanbul Fatih otururken ve öğrenim gördüğü İstanbul Erkek Lisesi’nde futbola başladı. Sarı-Siyah renkler altında yetişip parladı. Devrin en iyi defans oyuncularından biri olarak tanındı. 8 sezon kadroda yer aldı ve bu sürede 62 maç oynayıp, bunların birinde kırmızı kart gördü.

Bir müddet kaptanlığını da yaptığı İstanbulspor’la olan ilgisini futbolu bıraktıktan sonrada kesmedi. Yönetim Kurulların da görev aldı. 1936-1968 yılları arasında kesintisiz ve 1972-1974 senelerinde olmak üzere tam 34 sene İstanbulspor’da renkli kişiliği ile başkanlık yaptı. İstanbulspor Kulübü başkanlığından öteye bir diğer tutkusu ise siyaset yapmaktı. İl başkanlığını yaptığı CHP’de İstanbul Genel Merkezi’nde saatlerce çalışır, propaganda kampanyalarında ön saflarda olurdu.

Ali Sohtorik İstanbulspor kuruluş yıldönümü pastasını keserken.

Sarı-Siyahlı kulübe çok şeyler verdi, çok şeyler kazandırdı. Türk Deniz Ticaretinin en tanınmış armatörlerinden biri olarak tanındı. İstanbulspor’dan takım arkadaşı Fahri Paçalıoğlu ile Karaköy’deki Taviloğlu Han’da kurdukları şirketin adı 1975-76 yıllarında Sohtorik Denizcilik ve Tic. AŞ olarak yenilendi. Ali Sohtorik ise kendisine ait olan Romoil adlı şirketi Mocan Han’da yürütmeye devam etti. Romoil adındaki bu şirket madeni yağ pazarlaması yapardı. Romoil bir süre sonra tasviye edildi ve şirketler Taviloğlu Han’da toplanmıştı.

Altay yöneticisi Ali Barçın ve Ali Sohtorik bir maç öncesi.

22 Temmuz 1981 tarihide aramızdan ayrılan Ali Sohtorik’i sevgi ve saygı ile anıyoruz.

One thought on “Babacan Başkan: Ali Sohtorik

  1. Gerçekten güzel bir web siteniz olduğunu belirtmek isterim, tasarıma ve stile bayılıyorum ve gerçekten göze çarpıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir