İstanbulspor 2-0 Galatasaray (13.04.1934)

Stat: Taksim

Hakem: Rüştü Erkuş

İstanbulspor: Lütfü Bey, Sabih, Samih Duransoy, Halit, Orhan, Enver Arseven,  Sami Açıköney, Hasan Ekin,  Reşat, İsmail Paksoy, Selahattin Almay

Galatasaray: Rasim, Burhan, Faruk, Suavi, Muzaffer, Fahir, Selahattin, Muslih, Danyal, Rasih, Doğan

Goller: Dk.9 ve Dk.27 Selahattin Almay (İstanbulspor)

Fenerbahçe sahasında mühim maç (Fenerbahçe-Beşiktaş) oynanırken Galatasaray da şampiyona yolunda son kozunu Taksim de İstanbulspor’a karşı oynuyordu. Kadıköy vapurunun İstanbul’a taşıdığı yolcularla beraber daha köprüye ayak basmadan bu maçın neticesini de öğrendik. Galatasaray sıfıra karşı iki sayı ile yenilmiş.

Maçı gören arkadaşlarımızda şöyle anlattılar:

Birinci devrede İstanbulspor maça hakim olmuş ve birisi sağ açık oynayan Selahattin ayağı ile iki sayı çıkartmış. İkinci devre Galatasaray’ın lehine geçmekle beraber netice değişmemiş. Rasih gene başarısız günlerinin birinde imiş. Muslihin iki şutunu İstanbulspor kalesinin direği çevirmiş. Galatasaray müdafaası umumiyet itibariyle bozuk ve muvaffakiyetsiz bir maç yapmış. Takım kadrosunda değişiklik yokmuş.

Halbuki maçtan evvel, geçen maçta muvaffak olmayan içlerinden birinin Kemal Faruki ile değiştirilmesinin faydalı olacağını işaret etmiştik.

Dünkü neticelerden sonra Galatasaray için şampiyonluk ümidi büsbütün kalkmıştır. Şampiyonluk ise Fener- Beşiktaş arasında durmaktadır. Kati neticeyi bu iki takımın yapacağı diğer maçların neticesi verecektir.

Beşiktaş’ın puanı 28 dir. Fakat yapacağı tek bir maç vardır ki o da İstanbulspor’ladır. Beşiktaş bu maçı kazanırsa puanı nihayet 31 olacaktır.

Fenerbahçe’nin 25 puanı ve Süleymaniye ve Galatasaray ile oynanacak iki maçı vardır. Bu ikisini kazanırsa puanı Beşiktaş ile müsavi olacaktır.

Maça gelince, ilk akını Galatasaraylılar yaptılarsa da bu hücum iade edilmekte zorluğa uğramadı. Bundan sonra İstanbulsporlular daha şuurlu ve birbirlerini görerek Galatasaray kalesine doğru akmaya başladılar.

Oyun Bu suretle İstanbulsporluların nisbi hakimiyeti altına girdi. Her geçen dakika sarı siyahlıların lehine kaydediliyordu. Tam oyunun 9. dakikasında Selahattin topu kaleye gönderdi, ancak ortada bulunan arkadaşına çarpan top geri geldi. Bu sefer yine Selahattin ufak bir dokunuşla Galatasaray aleyhine birinci golü kaydetti.

Bu gol Galatasaraylılar üzerinde müsait tesir yaptı. Bunun üzerine birkaç sıkı hücum yaptılar. Ancak beş dakika geçmemişti ki, 27. dakikada Selahattin 20 metre kadar uzakta yakaladığı topu çok güzel denebilecek bir şutla ikinci defa Galatasaray kalesine soktu.

İkinci devrede Galatasaray İstanbulspor dan daha fazla çalıştı ise de oyun üzerinde müessir olamadı. Buna da sebep hücum hattı ile muavin hattı birbirleri ide anlaşamıyorlardı.

Hücumların çoğunluğu Galatasaraylılar tarafından yapılmakla beraber ferdi oluyordu. Halbuki buna mukabil İstanbulsporluların yaptıkları hücumlar daha şuurlu ve daha muntazam olarak hasım kalesine kadar iniyordu. Bu suretle devre bitimine kadar netice değişmeden oyun devam etti ve Galatasaray bu maçı 2-0 kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir