Boncuk Ömer: Ömer Boncuk

Ömer Boncuk 1917 yılında Ankara’da doğdu. Albakır olan soyadını futbol sahalarındaki lakabı Boncuk ile değiştiren efsane bir futbolcu ve lise öğretmenidir.

1937-1938 sezonunda İstanbul Güneş Kulübün’de futbol oynamaya başladı. İki sezonda iki gol attı ve 24 maç oynadı.

Kulübün 1939’da kapanmasının ardından Boncuk, Fenerbahçe’ye transfer oldu ve 166 maç oynadı ve 1947’ye kadar 14 gol attı.

1947-48 sezonunda üç sezon oynadığı İstanbulspor’a geçti ve 24 maç oynayarak üç gol attı. 1950’de aktif spordan emekli olduktan sonra, Ömer Boncuk Haydarpaşa Lisesinde öğretmenlik mesleğini sürdürdü.

1948-1949 sezonunu İstanbul 1. Ligini 6. sırada bitiren kadromuz, bir maçtan önce.
Ayaktakiler soldan itibaren Turhan Alsaç, Erdoğan Dağdelen, Nirun Şahingiray, Kamil Üzülme, Şeref Sırma, Ömer Boncuk, Fikret Erkaya. Oturanlar: İbrahim İskeçe, Faruk Barlas, Nusret Özmengü, Ahmet Aslantürk.

1963 yılında Haydarpaşa Lisesi’nde ki öğrencilerinden biri 1.sınıf öğrencisi Deniz Gezmiş diğeri 3.sınıf öğrencisi Mahir Çayan’dı. Müzik öğretmeni olan Boncuk, genç yaşta bir oğul yitirmiş, o yüzden bütün sevgisini öğrencilerine vermişti,öğrencilerin sevgilisiydi.

Ömer Boncuk’a o günler de bir iftira atıldı ve bunu Hürriyet Gazetesi haber yaptı. Habere göre, Haydarpaşa Lisesi’nin pansiyon müdürü, Fenerbahçeli ünlü futbolcu Ömer Boncuk, orta ve lisede okuyan yatılı öğrencilerden altısına, sizi sınıf geçirteceğim diyerek odasına götürmüş ve tecavüzde bulunmuştu.

Bir ihbar üzerine atılan bu iftira, onu seven öğrencilerini ayağa kaldırdı. Haberden sonra Boncuk Ömer’in görevden alınması ise bardağı taşırdı.

Hocalarına iftira edildiğini düşünen öğrenciler, büyük bir öfkeyle ayaklandı ve protesto kararı aldı.
500’ü aşkın öğrenci, okulda toplanıp vapurla Sirkeci’ye geçti, Cağaloğlu’na gidip Hürriyet gazetesinin önüne geldi. Ellerindeki pankartta, ’’Boncuksuz Haydarpaşa olmaz, böyle palavra atılmaz’’ yazıyordu.

Sloganlar atarak gazetenin camlarını taşladılar. O günkü Hürriyet’in nüshalarını yaktılar. Binaya girip çıkanları tartakladılar. Hürriyet çalışanları, -o dönemin âdetince- camlara Türk bayrağı asarak canlarını kurtarabildi. Gazete yönetimi, Başbakan İnönü’ye telgraf çekerek yardım istedi.

Kızgın öğrenciler bu eylemin ardından Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürüdü. Boncuk Ömer’i görevden alanlara ateş püskürdü. Müdürle görüşerek, okullarına kara leke sürülmek istendiğini söylediler. Müdür, Boncuk Ömer tahkikatta aklanırsa hemen göreve iade edileceğinin teminatını verdi.

Boncuk Ömer, kendisine destek eylemini, odasının penceresinden gözyaşları içinde izledi.

Ancak ertesi gün, Emniyet’in karşı atağı geldi. Gazete önündeki eylemde çekilen fotoğraflardan tespit edilen öğrencilerin okuldan atılacağı duyuruldu. Bunun üzerine öğrenciler ortak bir kararla, tanınmamak için saçlarını üç numara asker tıraşı yaptırdı.

İşte o eylemde, başı çeken öğrencilerden biri, son sınıf öğrencisi Mahir Çayan’dı.
Diğeri, birinci sınıf öğrencisi Deniz Gezmiş. Fotoğraflardan tanınan Mahir Çayan yargılandı. Bu Mahir Çayan’ın ilk yargılanışı, Deniz Gezmiş’in de ilk ilk eylemi idi.

Ömer Boncuk bu olaydan aklandı ve görevine geri döndü.

Ömer Boncuk 1 Ağustos 1988’de İstanbul’da öldü. Erenköy’deki Galip Paşa Camii’nde kılınan cenaze namazını takiben Karacaahmet Mezarlığı’nda defnedildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir