Fahri Paçalıoğlu’nun Çilesi

15 Mayıs 1931 tarihinde Taksim Stadında İstanbulspor Beşiktaş maçı için iki takımda sahada yerlerini alır. Maçı Necmettin Çakar yönetecektir.

Beşiktaş’ın Osman, Adnan, Fahri, Hüsnü, Tahir, Rüştü, Nazım, Şükrü,  Şeref Görkey, Eşref,  Mustafa kadrosuna karşılık, İstanbulspor, Kazım Bey, Murat Bey, Samih Duransoy, Tevfik Gence, Hasan Ekin, Sefa, Selahattin Almay, Ali Sohtorik, Fahri Paçalıoğlu, Selahattin Beliren, Nevzat oniri ile sahada yer alır.

Maçın ilk devresinin ortalarına doğru oluşan bir pozisyonda İstanbulsporlular kaleye uzaktan bir şut attılar. Kaleci plonjon yaparak topu kurtarmak istedi. Fakat elinden kaçırdı. Fahri de kalecinin elinden kaçırdığı bu topu kaleye sokmak için şut atacakken birdenbire ve bütün ağırlığıyla sağ ayağının üstüne düştü ve ayağı kırıldı. Acılar içinde saha kenarına alınan oyuncuya ilk müdahale ancak 15-20 dakika sonra yapılabildi. Çünkü sahada ne bir sıhhiyeci ne de sedye vardı.

İlk müdahalesini yapan sıhhiyeciler ayağının kırık olduğunu yetkililere bildirmesi üzerine, yetkililer stadyumda bulunmayan hasta sedyesine de dahiyane bir çare bularak ”bir odanın kapısını sökmüşler” ve stadyumun yanındaki hastaneye kadar bu şekilde taşımışlardır.

Maçın 18. Dakikasından itibaren 10 kişi mücadele eden İstanbulspor maçtan 0-0 beraberlikle ayrılır.

Ama bu maçta önemli bir oyuncusunu kaybetmenin yanında İstanbulspor lisansız oyuncu oynattığı gerekçesiyle hükmen mağlup ilan edilir.

Fahri Paçalıoğlu’nun çilesi bu maçla sınırlı değildir. 12 Aralık 1937 tarihinde Şeref Stadında oynanan Vefa maçının 56. dakikasında kolu kırılır. İstanbulspor’un 3-1 kaybettiği maçta, Paçalıoğlu bir kapı üzerinde taşınmasa da çilesi bitmemiştir.

Bu renkler için nice kolunu ve bacağını kıran futbolcularımız oldu, bu vesile ile aramızdan ayrılmış olanlara rahmet, aramızda olanlara esenlikler dileriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir