İlker Yağcıoğlu

10 Mart 1966 tarihinde Sakarya ilinin Adapazarı ilçesinde dünyaya geldi. Futbola olan ilgisi ve sevgisi o henüz daha küçük yaşlarındayken başladı. 1986 yılında dünyaya geldiği şehrin futbol takımı olan Sakaryaspor’da futbol kariyerine başladı. Burada oynadığı süre içerisinde kendisini çok daha iyi geliştirme fırsatını buldu ve futbol alanında çok iyi bir tecrübe kazandı.

Daha sonra devam eden dönemlerde ise 1990 yılında Aydınspor’a geçdi. Bu kulübe geçiş onun futbol hayatında çok önemli bir kırılma noktası olmuştur. Çünkü Aydınspor’da ilk sezonda sahaya çıkarak tam 3 gol atmış ve futbolla ilgili pek çok kişinin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Ayrıca gol attığı takımın en güçlü ekiplerden Fenerbahçe olmasının da bu konuda büyük bir etkisi olmuştur. Kendi kulübünün deplasmanında yapılan bu maç onun için oldukça başarılı geçmiştir. Çünkü takımı Fenerbahçe’yi tam 6 – 1 gibi ezici bir skorla yenmeyi başarmıştır. Daha sonra futbol basamaklarında hızlı bir yükselişe geçen İlker Yağcıoğlu bu büyük kulüp Fenerbahçe’ye transfer olma şansını yakalamıştır.

Bu transferi yaklaşık iki yıl sonra 1992 yılında gerçekleşmiştir. İlker Yağcıoğlu Fenerbahçe kulübünde sahaya çıktığı dönemlerde konum olarak sağ açıkta görev üstlenmekteydi. Fakat bu durum 1996 yılında değişti. Çünkü Fenerbahçe kulübü Carlos Alberto Parreira’yı takımın başına getirdi. Bu teknik adam ise kendisinin sağ bek olarak oynamasının daha verimli olacağın karar verdi. Bu bakımdan İlker Yağcıoğlu çıktığı birçok maçta sağ bek olarak görevini yerine getirdi.

İlker Yağcıoğlu bu dönemlerde oynadığı başarılı futbol ile göz doldurmaktaydı. Tabi bu durumda onun için meyvelerini vermeye başladı, Milli Takıma kadar yükselme şansını da elde etti. 10 kez A milli takım forması giyen İlker Yağcıoğlu, ülkemizin ay yıldızlı formasını gurur ve başarı ile taşımıştır. Milli takım başarıları arasında en önemli olanı da 2 Nisan 1997 tarihinde kazanılan Hollanda maçıdır. Bu maçta İlker Yağcıoğlu yaptığı harika asisti Hakan Şükür de güzel bir gole çevirerek Hollanda’yı 1 – 0 yenebilmemizi sağladı. Fenerbahçe’de 1999 yılına kadar 174 maçta forma giyip 5 gol attıktan sonra,1999-2000 sezonunda Kocaelispor’a transfer oldu. 2001 senesinde Sarıyer’de oynadıktan sonra, 2001-2003 sezonlarında İstanbulsporumuz’da oynadı. 29 maçta forma giyerek 1 gol attı ve futbolculuk kariyerini noktaladı.

Başarılı futbolcu İlker Yağcıoğlu 2003 senesinde aktif futbolu bıraktıktan sonra, 2008 yılında bir zamanlar top koşturduğu Sakaryaspor’a teknik direktör olarak geri dönmüştür. Burada kulübü bir süre çalıştırdıktan sonra, 2010 yılında Sarıyer’in başına geçerek 2011 yılına kadar burada futbola olan katkılarını sürdürmüştür.

Günümüzde ise çeşitli televizyon kanallarında yorumlarıyla futbola olan hizmetlerini sunmaya devam etmektedir. İlker Yağcıoğlu’nun yorumculuk kariyeri ise FBTV’de başlamıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir