Arap Ahmet: Ahmet Şahin

1941 yılında Rize’nin Derepazarı ilçesinde doğan Ahmet Şahin, profesyonel futbol kariyerine 1959-1960 sezonunda İstanbulspor’da başladı. İstanbulspor’un, toplara sert vuran bir sağaçığıydı. Takım arkadaşları, onu Karadeniz’li olmasına karşın “Arap Ahmet” diye çağırırlardı. 6 sezon İstanbulspor’da oynadı, 125 maçta formamızı terletti. Bu maçlarda 23 defa fileleri havalandırdı.

Beşiktaş’ın unutulmaz Başkanı Baba Hakkı “Bu adam bize yarar” deyince Ahmet kendisini 1965-1966 sezonunda Beşiktaş’da buldu. Beşiktaş’ın gözde futbolcuları arasında yer aldı, 1965–1966 sezonunda şampiyonlukta payı oldu. O sezon Beşiktaş’ın 36 maçında forma giyerek 17 gol attı.

1964-1965 sezonunda 1. Lig 5. si olan kadromuz. Soldan: Ahmet Şahin, Kemal Erkut, Kosta Kasapoğlu, Ercan Aktuna, Bahattin Baydar, Günay Yavaş, Bilge Tarhan, Haluk Erdem, Yılmaz Şen, Mete Bozkurt ve İhsan Baydar

Sonra birden değişti Ahmet Şahin’in yaşantısı. O her maçta iki kişiyi peşinden sürükleyen buldozer gibi futbolcu oynamamaya başladı. Ahmet Şahin, gece hayatı ile birlikte magazin sayfalarının değişmez yüzü oldu.

Beşiktaş Teknik Direktörü Milovan Çiriç’in ilk kez büyük umutlarla santrfora koyduğu halde, Ahmet Şahin, eski popülerliğinden ve formundan uzaklaşıyordu ve yedek kalmaya başladı.

1968-1969 sezonunu bu şekilde bitiren Şahin, 1969-1970 sezonu için Beşiktaş’la anlaşamadı. Bu olayı ise şöyle anlatır.

“Gittim kulübe, ben Beşiktaş’lıyım dedim’. Verin bir miktar para da anlaşmaya imzayı atayım. Anlaşamadık. Sonra İstanbulspor ve Samsunspor beni isteyince peşime düşüp illa kulüpte kalmamı istediler… Şimdi de ben kızdım. Daha önce de söylediğim gibi bir şehir takımına gidip Ahmet Şahin nasıl oynarmış göstereceğim. Beni gece hayatına düşkün sanıyorlar. Oysa ben o işlerden tamamen elimi ayağımı çektim. Transfer ücretini alıp nişanlımla evleneceğim. Ayrıca memleketime gidip 20 gün kendime bir iyice bakıp öyle dönecektim İstanbul’a.’’

1969-1970 sezonun da Samsunspor’a transfer oldu. Bu kulüpte kaldığı iki sezon boyunca 11 gol attı. 1971-1972 sezonunda Rizespor, Kasım ayı ara transfer döneminden yararlanarak Ahmet Şahin’i renklerine bağladı. Bu transferde babası, Derepazarlı eski futbolcu Malpet’li Mehmet adıyla Rize’de isim yapmış Mehmet Şahin’in rolü büyük oldu. Rizespor Ahmet Şahin’ın futbol sahalarındaki son durağı oldu.

4 Mart 1994 tarihinde İstanbul’da vefat eden Ahmet Şahin’i saygı ile hatırlıyor ve anıyoruz.

One thought on “Arap Ahmet: Ahmet Şahin

  1. Allah rahmet etsin.Türk fidbolunun unutulmaz ama gizli kahramanlarından idi.ayrıca hemşehrim oluşu da ayrıcalık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir