Davit Coşkun (Dave Coskunian)

Davit Coşkun, Ermeni bir ailenin çocuğu olarak 20 Ocak 1948 günü Samsun’da dünyaya geldi.

17 yaşında İstanbulspor genç takımında oynamaya başladı. İstanbulspor genç takımında 2 sene oynadı. Oynadığı sürede gösterdiği performansla dikkati çekti ve 3 defa Genç Milli takım formasını giyerek, ismini İstanbulspor’da milli olan sporcular sayfasına yazdırdı.

19 yaşında İstanbulspor A takımında oynamak yerine Amerika Birleşik Devletlerine gitmeyi tercih etti. A.B.D.’ye gittiği sene 7 Şubat 1967 günü Ulusal Profesyonel Futbol Ligi takımların dan Los Angeles Toros takımı ile mukavele imzaladı. Burada oynadığı 19 maçta 6 gol atma başarısı gösterdi. Sezon sonunda takımdan ayrıldı ve 1974 senesine kadar Los Angeles bölgesindeki çeşitli amatör kulüplerde oynadı. Bu arada A.B.D. vatandaşlığına geçip Dave Coskunian ismini kullanmaya başladı.

2 Nisan 1974 tarihinde Kuzey Amerika Futbol Ligi takımlarından San Jose Earthquakes takımına transfer oldu. Burada 4 maç oynadı ancak 1 Mayıs 1974 tarihinde serbest bırakıldı. 1974 sonbaharında Büyük Los Angeles Futbol Ligi’nin Los Angeles Aztecs takımına geçti.

Coşkun A.B.D. Milli takımında da 3 maç oynadı. İlki 17 Mart 1973 Bermuda’ya 4-0 yenildikleri maçta ilk onbir de başladı. 20 Mart 1973 Polonya’ya 4-0 yenildikleri maçta ikinci devre oyuna dahil oldu. Son olarak 5 Eylül 1974’te Meksika’ya 3-1 yenildikleri maçın 84. dakikasında forma giydi.

Bugün size İstanbulspor’dan Amerika Birleşik Devletleri milli takımına kadar uzanan bir hikayeyi anlattık. İstanbulspor gibi büyük tarihi mirası olan kulüplerde yazılacak çok hikayeleri bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir