Furkan Sarıalioğlu

17 Nisan 1959 günü Trabzon Of’da doğan Furkan Sarıalioğlu, ilkokulu Karabük’de, Ortaokul 2. sınıfında ailesi ile birlikte İstanbul’da Bakırköy’e yerleşince, ortaokulu Bakırköy’de bitirebildi.

Futbola ailesi pek istememesine rağmen Bakırköyspor alt yapısında başladı. 16 yaşında Bakırköyspor amatör A takımının kadrosunda kendisine yer buldu ve askere gidinceye kadar Bakırköyspor’da kaldı. Askerlik dönüşünde yarım sezon Çorluspor amatör takımında oynadıktan sonra 1982-1983 sezonunda Karagümrük’e transfer olarak profesyonel sözleşme imzaladı. O sene 2.lig şampiyonu olan Karagümrük’ten 3 maç oynadıktan sonra Güngör Tetik hocamızın vasıtası ile İstanbulspor’umuza kiralık olarak geldi. O sezon tarihin bir cilvesi olarak Türkiye Kupasında Karagümrük ile eşleştik. İlk maç 1-1 eşitlikle sonlandı. 1 Aralık 1982 günü oynanan 1-0 kazanıp Karagümrük’ü elediğimiz rövanş maçında, Sarıalioğlu iyi bir performans sergileyip 92.dakikada Birol Tek’in attığı golde gol pasını verdi. O sezon İstanbulspor’da 23 maçta ilk onbir çıktığı 25 maç oynadı. Ertesi sezon bonservisi ile İstanbulspor’a geldi. İlk yarı maçlarında oynadıktan sonra, işleri için Almanya’ya gitmek zorunda kaldı. Ama gurbetten takip ettiği takımı ne yazık ki 3. Lige düştü.

Almanya dönüşü 1984-1985 sezonunda o sezon 3. Lig şampiyonluğunu kazanan ilk göz ağrısı Bakırköyspor’a geldi. 1985-1986 sezonunda yaşadığı sakatlık onu gene sahalardan uzaklaştırdı. 1986-1987 sezonunda tekrar İstanbulspor’a döndü, sakatlığına rağmen iyi performansı ile göze battı. Sarıalioğlu İstanbulspor’da oynadığı 2 dönem boyunca 1 kırmızı kart gördüğü 40 maçta oynarken, bunların 36’sında ilk  onbir de sahaya çıktı.

Sol taraftaki Furkan Sarıalioğlu İstanbulspor’un Sarıyer ile oynadığı Türkiye Kupası maçında.

Bir sezon sonra tekrar Bakırköyspor’a döndü. 2.lig şampiyonluğuna ulaşılan 1989-1990 sezonuna kadar burada kaldı. Ama sakatlığı ona süper ligde oynama şansı vermedi. sonra arkadaşlarının baskısı ile güçlenen Küçükçekmece-Sirkeci takımında 14 maça çıktı. Ayağı kırılınca futbolu bıraktı. Sağlığına kavuştuğunda Silivrispor’un teklifini kabul etti ama artık eski gücünde değildi. Ailesinin baskısı ile işi olan nakliye dünyasına döndü.

Sarıalioğlu oynadığı dönemlerde altın ve gümüş karmalarda yer aldı. Özellikle Mehmet Sülün, Dimitri Pantazi  ve Kemal Açmaz ile oynamanın mutluluğunu hiç unutamadığını söyler. Genç arkadaşlarından ise kaleci Necdet ve Levent, Vedat, Çetin, Birol, Kenan ile olan arkadaşlıklarının kendisine mutluk verdiğinden bahseder. Yöneticilerden ise Muhlis Sarıcı, Ömer Üründül, Fethi Erhan ve yardımcı antrenör Sedat Erfa’yı ayrı bir yerde tutar.

İstanbulspor’da oynarken unutamadığı talihsiz anısının, 25 Aralık 1983 günü Vefa Stadında oynanan Bandırmaspor maçında, sol bek olarak ters kademeye girdiğinde topu kaleciye bırakması ama kalecinin de ileri çıkması ile boşta kalan topu rakibin gol yaparak 1-0 önde götürdüğümüz o maçtan berabere bir şekilde ayrılmamız olarak hatırlar. Hatta belki o anısının Almanya’ya gitmesi için bir neden olduğunu da söyler.

Sarıalioğlu futbolculuk yıllarından sonra şimdilerde İstanbulspor’un üst liglerde yer alması için yönetici olarak mücadele ediyor. Rahmetli başkan Ömer Sarıalioğlu’nun İstanbulspor A.Ş’nin hisselerini devir almasından itibaren gerek tesisleşme ve gerekse kurumsallaşma adına Ömer başkandan sonra şimdi de Ecmel başkanın yanında emek sarf ediyor. Bu çalışmalarını 3. ve 2. Lig şampiyonluğu ile taçlandırdı. Şimdilerde futbolcu olarak 2 defa kapısından dönüp oynama nasibini alamadığı süper lige bir yönetici olarak dönme gayretinde. Bizlerde Sarıalioğlu’nu süper ligde görmek için sabırsızlanıyor ve sağlık dolu mutlu bir yaşam diliyoruz.

One thought on “Furkan Sarıalioğlu

  1. Furkan Ağabiyi futbolculuk yıllarından beri tanırım.Kaleci Levent Ağbili, Kaptan Mehmet Ağbili takımımızın Vefa Stadında geçirdiği yıllarda takımın vazgeçilmezıydi.Kendisine Allah uzun ömür versin inşallah hedefimiz olan Süper Lig yolunda Yönetici olarak bu mutluluğu takımızla yaşar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir