Futbolcu-Antrenör: Mükerrem Güler

İstanbulsporun unutulmaz futbolcusu ve devrinin ünlü golcülerinden biridir.

1922 senesinde İstanbul’da doğdu. Babasının görevi nedeni ile bulundukları Manisa’da futbola başladı. Fenerbahçe genç takımında yetişti. Bu arada öğrenimini yaptığı İstanbul Erkek Lisesi takımında da oynadı. 18 yaşında sarı siyahlı formayı giymeye başladı ve İstanbulspor forması altında parladı. Uzun yıllar sarı-siyahlı formayı giydi. Takım kaptanlığı yaptı. 1940-1946 ve 1947-1949 sezonlarında giydiği sarı-siyah forma ile 118 maç oynayıp, 30 gol attı. Antrenör futbolcu olarak da hizmetini sürdürdü.

Hukuk fakültesi mezunu olan Mükerrem Güler, Sümerbank’taki görevi gereği  Adana’ya giderken pek sevdiği  sarı-siyahlı formadan uzaklaşmak zorunda kaldı. Adana’da Sümerbank Fabrikası müdürlüğünün yanında, Futbol Federasyonunun Adana Bölge temsilciliği görevini de yürüttü.  Adana Ticaret Odası’nın  1961-1963 dönemi  meclis başkanlığını yaptı. Kayseri Sümerspor’un kurulmasında da emeği olan Güler 1975 senesinde genç denilecek yaşta ani bir kalp krizi sonucu Adana’da hayata gözlerini yumdu.

Tarsus Amerikan Koleji mezunu olan oğlu Necati Güler uzun yıllar Milli Basketbol Takımımızda yer almış değerli bir basketbolcudur. Mükerrem Güler’i sevgi ve saygıyla anıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir