İsmail Gökçek

1963 yılında Sivas’ta doğan İsmail Gökçek, futbola Karabükspor alt yapısında başladı. İlk profesyonel sözleşmesini Vefa Spor Kulübü ile yaptı. Daha sonra Bakırköyspor’a transfer oldu. Haziran 1988’de Werner Biskup’un teknik direktörlüğü döneminde Bakırköyspor’dan Trabzonspor’a transfer edildi. Trabzonspor’daki ilk iki sezonunda kadronun değişmez isimlerinden olan Gökçek, 1990-1991 sezonundan itibaren formasını kaybetmeye başladı.

1992-93 sezonunda ise bordo mavili takımla 7 maça çıktıktan sonra, o zaman  2. Lig’deki ekibimiz İstanbulspor’la iki yıllık sözleşme imzaladı. 3,5 yıl boyunca İstanbulspor forması giydi, bu sürede 83 maç 6 gol katkısı verdi. Kaptanlığını da yaptı  ve sarı siyahlı ekibin 1994-1995 sezonunda 1.Lig’e yükselen kadrosunda yer aldı. Ancak ertesi sezonun ilk yarısında hiçbir maçta forma giyemedi ve devre arasında Sarıyer’e verildi. O sezon bu kez de Sarıyer’le 1.Lig’e yükselen Gökçek, 1,5 yıl oynadığı Sarıyer’de 56 maça çıkıp 5 gol attıktan sonra, 1998-99 sezonunu 3. Lig’deki Güngören Belediyespor’da geçirdi ve 36 yaşındayken futbol kariyerini noktaladı.

İsmail Gökçek futbolu bıraktıktan sonra Sakaryaspor teknik direktörü Giray Bulak’ın yardımcılığını yapmaya başladı.  Bu dönemde Gökçek’in kaslarında seğirmeler, parmak uçlarında uyuşmalar ve konuşmasında bozukluklar yaşanması üzerine kendisine Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığı teşhisi konuldu.  Hastalığının ilerlemesi üzerine 2000 yılında onun için Galatasaray ve Trabzonspor arasında bir jübile maçı düzenlenmesi kararlaştırıldı. Ancak bu maç stat yokluğu nedeniyle iptal edildi.

İsmail Gökçek’in 2000 yılında ertelenen jübilesi 29 Mart 2003’te Ali Sami Yen Stadyumu’nda oynandı. Başlama vuruşunu Gökçek’in yaptığı maçı Galatasaray 3-1’lik sonuçla kazandı. Her iki kulüp de karşılaşmadan elde ettikleri geliri İsmail Gökçek’e bıraktı.

 

Gökçek, 2001 yılında eşi Adalet Gökçek, Sedat Balkanlı’nın eşi Şükran Balkanlı ve diğer yedi kişiyle beraber ALS – MNH Derneği’ni kurdu. Halen bu derneğin başkanlık görevini de yürüten Gökçek, eşi ve iki çocuğuyla birlikte İstanbul Ataköy’de yaşamaktadır.

Gökçek’e mutlu bir yaşam dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir