Muhittin Güven

Adapazarı kökenli bir ailenin evladı olarak 05.02.1950 tarihinde İstanbul da doğdu. Eğitimine Sultanahmet Ticaret Lisesinde tamamladı. Oturduğu Küçük Mustafa Paşa semtinde sokak aralarında top oynarken sokağın basında oturan İstanbulspor un malzemecisi kuzu Muzaffer’in dikkatini çekti. Bir gün hazırlan gidiyoruz dendiğinde kendini Beylerbeyinde yapılan İstanbulspor seçmelerinde buldu. Yaşı henüz 13 idi seçmeye bile gerek duyulmadan İstanbulspor genç takımına dahil oldu. 47 yıldır bu camianın içinde camianın çimentosu durumundadır. Futbolculuğunun yanında antrenör, idareci, temsilci olarak kendine görev saydığı her konumu başarı ile sürdürdü.

1963 senesinden 1969 senesine kadar genç takımda başarıdan başarıya koştu. Gençlerde 2 İstanbul ve 2 Türkiye şampiyonluğu kazanan takımın değişmezi idi. Yükseldiği A takımında Türkiye 2. Lig şampiyonluğunu yasadı. Ertesi yıl 1 lig kadrosunda iken kulüp yönetici büyükleri ile gelenekler konusunda ters düşünce 18 yaşını bitirdiğinden transfer serbestisini kazanınca kulüpten ayrıldı.

Genç takımlar sevesinde 2 kere milli takıma seçilmesine rağmen milli olma kapısından son anda döndü.

1969-1974 sezonlarında Bandırmaspor da oynadı, bu süreçte 2 ağır sakatlık geçirmesine rağmen futboldan kopmadı. 1974-1978 seneleri yeni adresi Nevsehirspor oldu. Belki de en huzurlu seneleri bu kulüpte geçirdi.

1978 senesinden sonra 2. İstanbulspor dönemi başlar aslında hiç kopmamıştır. 1979-1980 sezonunda bir iki maça çıkar. Daha sonra kulüpte idarecilik, menajerlik, genç takımlar sorumluluğu gibi tüm verilen vazifeleri başarı ile yürütür. Halen İstanbulspor kulübünde futbol danışmanlık görevini yürütüyor.

Sohbete başladığımızda ”Hatıralarım, anlatma ile 1 tam günün yetmeyeceği bir hatıra okyanusudur. Bazılarını yazabilirsiniz ama kayıt dışı inanılmaz hatıralar var, sizi uzaklara götürür.” diye başlayıp:

5-0 kazanılan genç takımlar maçında 5. Golden sonra Gökmen in yeter yahu bugün sayende 5 kere çamur öptüm demesi (Muhittin’in üstü başı çamur içindedir). Fenerbahçe stadında hakemin maçı durdurarak gidin şu çocuğun ayakkabısını arayıp bulun getirin demesi (saha çamur kaplıdır ayakkabının çıktığından haberi yoktur). Eyüp stadında maçı seyreden seyircinin antrenöre bak bu genç çocuğa şarap içmeyi bıraktır mükemmel oyuncu olacak demesi (o maçta o kadar koşmuştur ki kıpkırmızı olmuştur), gene bir maçta Muhittin’i kovalayan defans oyuncusunun kolu çıkması o sırada takım arkadaşlarının yahu bunu niye kovalıyorsun biz kovalıyor muyuz işte böyle kolun çıkar demeleri bazı tatlı anılardır.

Aydemir Nemli’nin cenazesi sırasında Bilge Tarhan ile beraber İstanbulsporlular Derneğini faaliyete geçirme kararları, dünden bugüne en önemli kazanımlarımızdan biridir.

Genç takımda oynadığı dönemlerde gazeteci Mehmet Bener’in Muhittin Güven için neler yazdığına da bir göz atalım.

Futbol Literatürüne geri santrfor teriminin girmesine, şöhretli futbolcu Alfredo Di Stefano öncü olmuştu. Di Stefanoya kadar bir tek santrfor vardı, oda sırtına 9 numaralı forma giyen ve forvetin en ilerisinde bekleyen adamdı, Bu büyük yıldız 9 numara forması ile sahanın her yönüne koşan, top çıkaran, top götüren, pas veren ve bütün bunlardan sonra şahane goller atan oyuncu olmuştu.

Geçen yıldan bu yana İstanbulspor genç takımını seyredenler forvet hattında küçük, fakat büyük kabiliyeti olan bir genci görüyorlar, 9 numaralı bu genç Sahanın her yönüne koşuyor, top çıkarıyor, top götürüyor, büyük bir rahatlıkla her önüne geleni geçiyor, gol attırıyor ve takımının bir çok golünü atıyor da. Bu yıl kümesinde gol rekorları kıran Sarı-Siyahlı genç takımın en Çok gol atan oyuncusu Muhittin, diğer iki forvet arkadaşı Cihan ve Davut’la birlikte her rakibe korkulu anlar yaşatan forvette, 90 dakika boyunca sahada basmadığı bir karış toprak kalmayan bu genç geri santrafor teriminin. kapsadığı bütün hususiyetlere sahip.

Muhittin 1950 doğumlu, Sultanahmet Ticaret  Lisesi  9. sınıf talebesi, Futbola gençlere büyük emeği geçen  Ali Mortaş’ın elinde başlamış talihlilerden biri. İki yıl önce yıldız takımı maçlarında kabiliyetini ispat etmiş, o günden bu yana İstanbulspor Genç takımında oynuyor. Hocasının deyimi ile «kabiliyetli, arzulu, terbiyeli, çalışkan bir futbol talebesi» İstanbulspor’u çok seviyor ve gayesi bu kulübe uzun seneler faydalı olmak.

Beğendiği futbolcular, Lefter (Fenerbahçe), Metin (Galatasaray), Yılmaz, Haluk (İstanbulspor), yabancılardan da Eusebio, Rİvera.

Muhittin futbol piyasa sının istikbal vadeden gençlerinden  biridir.

MEHMET BENER

Peki rahmetli Ali Mortaş ne demiş talebesi için ..

‘’Muhittin çalışkan ve efendi bir çocuktur. Futbolu kafasıyla oynamayı becerebilen, enerjik ve top kontrolü çok iyi ender gençlerden biridir. Antrenmanlarda hocasını dinlerken ve sahada rakipleri ile mücadele ederken takındığı sportmen tavır onu sempatik kılar. Önce sebat sonra şans bir insanı yıldız yapar. Muhittin o için ise sadece şans yeterlidir’’

Muhittin Güven’e sağlık dolu mutlu bir yaşam diliyoruz.

3 thoughts on “Muhittin Güven

  1. Sevgili arkadasim Muhittin Guveni ,
    1969 senesinden (Bandirma Spora transferinde) beraberiz. Allah herkese boyle bir dost nasip etsin. Her şeyi ile adam gibi bir adamdır. Sonsuz sevgilerimle yuregi buyuk adam. Ertugrul Aydos

  2. Sevgili Muhittin gerçekten bizim Sarı Siyah camianın çimentosudur.Kara kutudan aktardığı Off the record olaylar bana kalsın, ama 3. lıgden 2.lige yükselirken stresten Eskişehir Atatürk stadının çay ocağını nasıl boşalttığını ve gece takım otobüsü ile İstanbula dönüşümüzü ben bilenlere anımsatayım.Sonsuz sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir