Musa Büyük

22 Mayıs 1980 tarihinde Çatalca’da dünyaya geldi. Futbola 1996 senesinde Tepecik Belediyespor’un alt yapısında başladı. Bu kulüpte profesyonel olduktan sonra 2001 senesinde Zeytinburnuspor’a transfer oldu. İstanbulsporumuza transfer olduğu 2003 yılına kadar bu kulüpte oynadı.

İstanbulspor’da oynadığı bir buçuk sezonda 49 defa sarı-siyahlı formayı giydi. 2004-2005 sezonunda İstanbulspor’u küme düşürmeyi planlayan TMSF tarafından devre arasında Ankarapor’a satıldı.

Ankaraspor’da da bir buçuk sene oynadıktan sonra 2006-2007 sezonunda Trabzonspor’a transfer oldu. 11 Mart 2007 tarihindeki Galatasaray maçında sakatlanarak sezonu kapattı.

2007-2008 sezonunda Trabzonspor’da sadece 4 defa forma giyebildi. Daha sonra Kocaelispor, Diyarbakırspor ve Samsunspor formaları giydikten sonra 2011-2012 sezonunu Kıbrıs’ın Çetinkaya kulübünde geçirdi.

2012-2913 sezonunda Kırklarelispor’a transfer oldu ama burada sadece bir defa forma giydi ve burada aktif futbol yaşantısını sonlandırdı.

Aktif futbolculuk döneminde 3 defa A2 milli takımının formasını giymiştir. ( 2’si İstanbulspor forması altında)

Musa Büyük’ün geçmişte yaşadığı film gibi olay onun futbol hayatının şekillenmesinde ve transferinde önemli rol oynadı.

Musa Büyük, işçi emeklisi olan babasına yardım etmek için muavinlik yapar ve 17 yaşında geçirdiği bir trafik kazası ile hayatı altüst olur 1996-1997 sezonunda Zeytinburnuspor’da futbol oynarken bir yandan da babasına yardım eder. İşçi emeklisi olan babası bir servis aracı alır. Büyük, boş zamanlarımda ona muavinlik yapar. Zaman zaman ise aracı kullanır. Şoförlüğü öğrenmiştir ama yaşı tutmadığı için ehliyet alamıyordur, 17 yaşında iken, babasının rahatsızlandığı bir gün servise çıkma işi ona kalır. Çekmece’de kaza yapar. Bir polis otosu servise yandan çarpar. Polis aracında bulunan bir komiser ölür. O an hayatı kararır. Olay yerine gelen memurlar onu teselli ederler. Bir suçu olmadığını, tek suçunun ehliyetsiz olması olduğunu söylerler. Sonra  kaza raporları gelince bütün suçun kendisine yazıldığını görür. Yandan vuran polis aracı ile ilgili hiçbir hak iddia edemez. Polisler meslektaşlarını yani ölen komiserleri için gerekli onarımları raporda yapmışlardır..

O tarihte komiserin ailesinin kendisinden 25 bin YTL’lik kan parası ister. Olay mahkemeye intikal eder. Mahkeme 7-8 yıl sürer. 2003 yılının sonunda sonuçlanır. 25 bin YTL’lik ceza 270 bin YTL’ye faizi ile yükselmiştir.

İstanbulspor’dan Ankaraspor’a geçerken tek şartı 270 bin liradır ve bunun peşin ödenmesini ister. İlk ciddi transfer parası ile hapis yatmaktan kurtulur ve o parayı kan parası olarak öder.

Musa Büyük’e sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir