Onur Belge

Onur Belge 1946 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsünde eğitimini tamamladı.

1974-1975 sezonunda Taksim’den transfer olarak İstanbulspor’umuz da sarı siyahlı formayı giydi. İlk on birde başladığı 2 maçımızda sahada yer aldı. Ayrıca, futbolculuk kariyerinde Vefa ve Taksim kulüplerinin renkleri altında da mücadele etti.

Belge, aktif futbol yaşantısından sonra İstanbulspor’da çeşitli dönemlerde yönetici olarak da görev yaptı.

Gazetecilik mesleğine 1968 yılında Günaydın gazetesinde spor muhabiri olarak başladı. Çalışmasını Hayat Spor, THA, Hürriyet, Fanatik’te sürdürdü. Hürriyet adına Londra’da görev yaptı. Gazete adlı yayının spor müdürlüğünü üstlendi. Aydınlık gazetesinde yazdı. Ayrıca Star Tv, Brt Tv, Kanal A, Radyokulüp ve Bugün Gazetesi’nde çalıştı. Dünya Kupası Tarihi kitabı yayımlandı. İngilizce bilen Onur Belge evli, 1 çocuk babasıydı. Türkiye Spor Yazarları Derneğinde 1996-1998 tarihlerinde genel sekreter yardımcılığı görevinde bulundu. 2002-2006 arasında iki dönem başkanlık yaptı. Görevi Esat Yılmaer’e devretti.

Kınalıada’lı olan Belge, ada halkı tarafından da çok sevilirdi, babası Başkomiser Osman Belge. 1955’in 6-7 Eylül’de yaşanan ve azınlıkları hedef alan olaylarda adanın  görevli başkomiseriydi ve yağmacıları ada iskelesinden tek başına geri döndürür hatta “Ada’ya ayağını atanı vururum” diyerek Ada’da yaşayan azınlıkları korumuştur.

6.09.2015 tarihinde Kınalıada’daki evinde sabah 05.00 sıralarında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti, naaşı Kınalıada Mezarlığı’nda aile kabristanın da kalabalık cemaat ile toprağa verildi.

Onur Belge’yi saygı ile anıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir