Tayfun Kalkavan

01.01.1951 İstanbul doğumludur. Babası Kasımpaşa’nın eski forvetlerin den “Kafacı Niyazi”dir. Beşiktaş’ta işlettiği kıraathane zamanın en meşhur simalarına hizmet etmiştir. Oğlunun futbol aşkına ise o zamanın futbol kaynağı olan İstanbulspor Kulübü’nde başlaması şartı ile kabul etmiştir. Gene Beşiktaş ve İstanbulspor’un eski kalecilerinden Özkay Kurtar, Tayfun’u eli ile Ali Mortaş’a teslim etmiştir.

Kalkavan, 1965-1966 sezonundan itibaren İstanbulspor genç takımının üyesi olmuştur. İlk defa A takımının formasını 1968 senesinde Beşiktaş ile oynanan Spor-Toto Kupası maçında giymiştir. 1968-1969 sezonu ile 1971-1972 sezonları arası A takımında oynamış ve bu süre içinde 1 kırmızı kart gördüğü 68 maçta oynayıp 3 gol atmıştır.

1972-1973 sezonunda Beşiktaş’ın isteği ile bu kulübe geçmiş, 2 sezonda bu kulüpte oynayıp, sakatlık nedeni ile futbolu bırakmıştır.

Sporculuk hayatında İstanbul Karması ve Genç Milli takım kamplarına seçilmiş, İstanbulspor forması altında 2 kez Genç Milli takımımızın formasını giymiştir.

Futbolu bıraktıktan sonra serbest iş hayatını seçen Kalkavan, neşeli, hareketli ve hayat dolu bir insandı ve de gene kendisine has bir arkadaş gurubu vardı. Fırtınalı hayatı olan Kalkavan’ın dayısı ve Beşiktaş’tan takım arkadaşı olan Haldun Sakarya ile olan bir anısını paylaşalım.

Haldun Sakarya’nın Beşiktaş’a transfer olduğu sene iç sahada kazanılan Vefa maçından sonra Amigo Orhan’ın Haldun’a “Beyoğlu’nda geziyormuşsun, bir daha seni orada görmeyeyim” sözünü duyan Tayfun, Orhan’a dönüp “sen onu kim sanıyorsun, o benim dayım” demesi ve bir kafa darbesi ile yere sermesi, onun çevresine ne kadar sahip çıktığına dair bir örnektir.

Çok genç yaşta 1999 senesinin sonbaharında  kaybettiğimiz Tayfun Kalkavan’a Allahtan rahmet diler, saygı ile yad ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir