Yetim Ali: Ali Açıkgöz

İstanbul Şenlikköy’lü olan Ali Açıkgöz, 13 Şubat 1945 tarihinde İstanbul’da doğdu. Eğitimini Şenlikköy İlkokulu, Yeşilköy Ortaokulu, Bakırköy Lisesi’ni bitirdikten sonra, İktisadi ve Ticari İlimler Fakültesi’ne devam etti, ama  futbol tutkusu ağır basınca, üçüncü yılında yükseköğrenimini bıraktı.

Futbola semtinde gayri federe olan Şenlikköy kulübünde başladı, Yetim lakabını da bu dönemde aldı. Açıkgöz’ün ilk federe kulübü 1962 senesinde Karagümrük oldu. 1963-1965 seneleri arasında amatör Bozkurt’da oynadı, daha sonra 1965-1966 senesini Davutpaşa’da geçirdi. 1966-1967 sezonunda Vefa’da oynadıktan sonra, 1967-1970 sezonlarında Mersin İdman Yurdu adına mücadele etti ve bu kulüpte Cihat Arman, Bülent Giz, Turgay Şeren hocalarla çalıştı.

1970 senesinde İstanbulspor’umuza transfer oldu. Sarı siyahlı forma ile mücadele ettiği 2 sene içinde 53 defa formamızı giyerek 4 gol attı.

1972 senesinde Kasımpaşa’da 6 ay oynadıktan sonra 6 ay da Ispartaspor’da oynayıp, sezonu tamamladı. 1973-1975 sezonunda askerliğini yaparken İzmirspor’da oynadı ve 1975 senesinde aktif futbolculuk yaşantısını sonlandırdı.

Futbolu bıraktıktan sonra bir ara kırtasiye işi yapan Açıkgöz amatör takım çalıştırıcılığı ve idareciliği de yaptı.

Takım arkadaşları ise Açıkgöz’ü “Ali çok çabuktu, kıvraktı, süratliydi. Kolay adam eksiltirdi. İki ayağıyla da toplara sert vururdu. Mert biriydi. İşini çok severdi. Futbola aşıktı. Antrenmanları kaçırmazdı, çalışmaya bayılırdı. Ortaları bilerek gönderir, ayağa servis yapardı. Ezbere pas çıkarmazdı. Arkadaşlarıyla saha uyumu mükemmeldi. Fiziği çok ufak tefek olmasına karşın güçlüydü. Sertlikten asla yılmaz, üstüne üstüne giderdi rakibin. Çok cesurdu.” şeklinde anlatırlar.

Ali Açıkgöz’e sağlık dolu mutlu bir yaşam dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir