Yıldo: Ahmet Yıldırım Benayyat

Ahmet Yıldırım Benayyat 18 Ekim 1945 Konya Ereğli’de dünyaya geldi. Öğretmen olan babasının işi icabı Anadolu’nun pek çok yerinde bulundu.

1965 senesinde Ankara Cumhuriyet Lisesi’nde voleybol oynarken, futbolcu olarak Boluspor’a transfer olunca Bolu Lisesinde Lise öğrenimini tamamladı. Daha sonra 1973 senesinde İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini tamamladı.

Sporculuk yaşantısında birden fazla branş ile uğraştı. Atletizm ile başladığı sporculuk yaşantısında, 1962 senesinde  400 metre engelli yarışında Türkiye gençler rekoru kırarak adını duyurdu. Daha sonra voleybola geçiş yaptı. Voleybol oynarken 1965 senesinde futbolcu olarak Boluspor’a transfer oldu. 2 sene sonra tekrar voleybola döndü, Galatasaray voleybol takımında oynamaya başladı.

1972-1973 sezonu kadromuz.Soldan itibaren ayaktakiler: Yıldırım Benayyat, Mehmet Sülün, Müjdat Karanfilci, Mete Bozkurt, Yakup Yılmaz, Şaban Kartal. Oturanlar: Mehmet Özcan, Türker Gülsoy, Serdar Keşmir, Feridun Alkan, Alpaslan Eratlı

Yıldo lakabını da Galatasaray’da voleybol oynarken takım arkadaşı milli voleybolcu Yavuz Işılay tarafından almış oldu.

Benayyat’ı tekrar futbol sahalarına döndü ve  Şekerspor forması ile görmeye başladı.

1970-1971 ve 1971-1972 sezonlarında teknik direktör Brain Birch dönemlerinde forvet oyuncusu olarak Galatasaray kadrosunda yer aldı.

05.08.1971 tarihinde Galatasaray forması altında çıktığı ilk maç Beşiktaş ile yapılan hazırlık maçı idi ve bu maçta bir atıp Galatasaray’ın maçı 1-0 kazanmasında rol oynadı.

1972-1973 ve 1973-1974 sezonlarında İstanbulsporumuzun forması altında oynamaya başladı. Bu iki sezonda sarı siyahlı formayı 9 defa giyerek 1 gol kaydetti.

Daha sonra futbol kariyerini Sarıyer, Şekerspor ve Gaziantepspor’da devam ettirdi.

Futbolun ardından plastik torba ticareti yapan Yıldo, 1980’li yıllarda Türkiye’de yeni yeni gelişen plastik torba sektörünün öncülerinden biri oldu.

1993 yılında davranışları ve kişiliğiyle dikkatleri üzerine çeken Yıldo, Star TV ile televizyon dünyasına girdi. Bu kanalda Süper Turnike yarışma programını sundu. Yıldo, daha sonra Star TV ve Kral TV’de gece programları yapmaya başladı. Böylece Türkiye ilk gece show-men’i ile tanışmış oldu. Bu programlarda kitlelerin ilgisini çeken Yıldo, Türkçe argoya “kafadan koparma” deyimini soktu. Yıldo aynı zamanda çeşitli dizilerde de oyunculuk yaptı. Ayrıca, Hemşo ve Dansöz filmlerinde rol aldı. Aşk hayatıyla da magazin gündeminde yer almış olan Yıldo birden fazla evlilik yaptı.

Benayyat’a mutlu bir yaşam diliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir