Zülfü Becerikli

Zülfü Becerikli 16 Eylül 1946 tarihinde İstanbul, Fatih’de dünyaya geldi.

Hırka-ı Şerif İlkokulu’ndan sonra Pertevniyal Ortaokulu ve Lisesi’nde ise orta öğrenimini tamamladı, yüksek öğrenimini ise Şişli İktisadi Ticari İlimler Yüksek Okulu’nda tamamladı.

Futbola 1962-1963 mevsiminde Ali Mortaş’ın şampiyon İstanbulspor genç takımında başladı. Orta saha oynayan Becerikli, 1965-1966 mevsiminde hem genç, hem de birinci takımda yer aldı.

Zülfü Becerikli 1966-1967 sezonunda Erdoğan Tokol’un isteği ile ikinci ligin güçlü takımı Bandırmaspor’a amatör olarak transfer oldu. 3 sezon Bandımaspor’da oynayan Becerikli, 1969-1970 sezonunda birinci lig ekiplerinden Vefa’ya geldi ve bu kulüpte profesyonelliğe geçti. 5 sezon Vefa’da oynadıktan sonra 1975-1976 sezonunda Karagümrük’lü oldu. Burada futbolu bıraksa da ısrarlar karşısında 1980-1981 sezonu ikinci küme terfi maçlarında mücadele eden Davutpaşa’da oynadı.

Futbolu bıraktıktan sonra, 1981 senesinde askerlik görevini yaptı, askerlik dönüşü sarı siyahlı camianın ileri gelenlerinden Fethi Erhan’ın aracılığı ile Dokusan firmasına girdi ve burada 12 yıl çalıştıktan sonra emekli oldu.

İyi bir İstanbulspor’lu olan Zülfü Becerikli’ye sağlık dolu mutlu bir yaşam dileriz.

One thought on “Zülfü Becerikli

  1. Sevgili Fatih’li arkadaşım Zülfü 86 gol atarak şampiyon olan efsane genç takımımızda hepsi birer simge olan Ercan Aktuna,Yılmaz Şen,Gökmen Özdenak,Muhittin Güven,Türker, Rıfkı,Köksal ve diğerleri ile birlikte yer alan müthiş teknik bir futbolcu idi. O kadronun 11 inin fotoğrafı Gökmen ile ilgili yazıda var.Hepsine sonsuz selam ve sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir