1993-1994 Sezonu Süper Lige Yükselme Maçları

Süper Lige Yükselme 2. Lig  Yarı Final 

28.05.1994 İstanbulspor 2-1 Bakırköyspor

Stat: Ankara 19 Mayıs

Hakemler: Oğuz Sarvan, Sami Şamar, Hasan Serdar Çakıroğlu

İstanbulspor: Arif Peçenek, Özcan Duman (Dk. 87 Tandoğan Sunguroğlu), Ömer Faruk Demir, Metin Altınay, Yaşar Yiğit, Nesim Özgür, Selman Derven, İsmail Gökçek (Dk. 46 Doğan Pek), Hamdi Demirtaş, Tanju Çolak, Saffet Akyüz

Bakırköyspor: Haluk Güngör, Erdal Karakış, Sabri Şirinsoylu, Orhan Atik, Mücahit Tarkan Yalçıntaş, Fuat Buruk, Nuri Şahinoğlu (Dk. 8 Kaya Tevfik Saygılı), Rotariu Josif, Metin Badallıoğlu (Dk. 80 Rober Bekar), Akif Ekmekçi, Nedim Demirbilek

Goller: Dk. 58 Tanju Çolak, Dk. 90+24 Tanju Çolak (İstanbulspor), Dk. 36 Fuat Buruk (Bakırköyspor)

Kırmızı Kartlar: Dk. 80 Yaşar Yiğit (İstanbulspor)

Sarı Kartlar: Dk. 57 Nesim Özgür, Dk. 80 Tanju Çolak, Dk. 90+21 Saffet Akyüz, Dk. 90+28 Hamdi Demirtaş (İstanbulspor), Dk. 39 Kaya Tevfik Saygılı, Dk. 80 Rotariu Josif, Dk. 87 Rober Bekar, Dk. 90+11 Akif Ekmekçi, Dk. 90+24 Sabri Şirinsoylu (Bakırköyspor)

Sıcak, stres, üzüntü ve sevinç. İşte dünkü 120 dakikanın özeti… Yenilenin bir sezonluk çabasının bir kalemde silineceği, yenenin aynı stresi ve sıkıntıyı bir sonraki maça taşıyacağı gerçekten takdir edilecek bir mücadeleydi. Başta bunca olumsuzluğun içinde futbol adına gerek Bakırköyspor gerekse İstanbulspor’dan fazlaca bir şey beklemeyi düşünmüyorduk. Ancak dakikalar ilerledikçe o dayanılmaz sıcağa karşın uzatma dakikaları dahil her iki takım oyuncularının gösterdiği performans bizleri yanılttı.

Bakırköyspor, rakibine oranla savunmada daha temkinli ve kalabalık gözükürken, orta sahada Fuat, Rotarlu gibi iki etkili ve deneyimli silahıyla oyuna ağırlığını koydu. Maçın genelinde de bu görüntüsünü korumayı bildi. Bunun doğal sonucu gol bölgelerinde daha çok görünen Bakırköyspor, hem golü buldu, hem de farkı artıracak pozisyonlar yakaladı.

Karşılaşmanın ikinci yarısında varını yoğunu ortaya koyan İstanbulspor’da Saffetin inanılmaz performansı, rakip savunmayı hallaç pamuğu gibi atan direnci ve hırsı İstanbulsporlu futbolcuları kendine getirdi. Gol bulabileceklerini, ibreyi kendi lehlerine çevirebileceklerini anladılar. Ancak maçın 80. dakikasında Yaşar’ın sorumsuz bir davranışla takımını 10 kişi bırakması İstanbulspor’u sıkıntıya soktu. Yaklaşık 40 dakika eksik oynamasına karşın Bakırköyspor’a boyun eğmeyen Sarı -Siyahlılar çok zor anlar yaşadı.

Bakırköyspor adına ise Erdal, akıl almaz üç pozisyonda gol becerisini gösteremeyince Yeşil – Siyahlı ekip beraberliğe razı bir görünüme büründü. “Ben bu işi penaltılarla bitiririm” havasını yansıttı.

Uzatmanın son dakikalarında her iki takım oyuncularının da beraberlik düşündüğü bölümde karşılaşmanın yan hakemi Serdar Çakıroğlu’nun yaklaşık 1.5 metre ofsayt pozisyondaki Tanju’nun topla buluşmasını es geçmesi maçın kaderini ve skorunu da belirledi. Tanju, bomboş pozisyonda Bakırköyspor ağlarına gönderdiği topla usta golcülüğünü ve fırsatçılığını kanıtlarken, takımını bir üst tura ve birinci lig yoluna taşıyan futbolcu oldu.

 

 Süper Lige Yükselme 2. Lig Final 

30.05.1994 Antalyaspor 3-2 İstanbulspor

Stat: Ankara 19 Mayıs

Hakemler: Bülent Yavuz, Ali Kunak, Aykut Gümülü

İstanbulspor: Arif Peçenek, Doğan Pek, Ömer Demir (Dk. 51 İsmail Gökçek), Metin Altınay, Tandoğan Sunguroğlu, Nesim Özgür, Selman Derven (Dk. 59 Uğur Zararsız), Özcan Duman, Hamdi Demirtaş, Tanju Çolak, Saffet Akyüz

Antalyaspor: Rüştü Reçber, Abdulkerim Koç, Göksel Kırıkoğlu, Ahmet Sönmez, Mehmet Mutlu, Caner Yılmaz, Riyaz Murat Özduran, Ali Rıza Yılmaz, Halim Okta (Dk. 89 Kadir Durum), Adnan Gülek, Bülent Sevlü (Dk. 73 Sadettin Demirtaş)

Goller: Dk. 53 Tanju Çolak, Dk. 60 Tanju Çolak (İstanbulspor), Dk. 24 Riyaz Murat Özduran, Dk. 49 Riyaz Murat Özduran, Dk. 89 Adnan Gülek (Antalyaspor)

Sarı Kartlar: Dk. 27 Saffet Akyüz, Dk. 48 Doğan Pek, Dk. 49 Tandoğan Sunguroğlu (İstanbulspor), Dk. 56 Abdulkerim Koç, Dk. 72 Adnan Gülek (Antalyaspor)

 

One thought on “1993-1994 Sezonu Süper Lige Yükselme Maçları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir