2023-2024 Sezonunun Ardından

2023-2024 sezonu sona erdi ve İstanbulspor’umuz 38 maçta topladığı 16 puanla süper ligden dördüncü defa düşmüş oldu. İlk defa 1966-1967 sezonunda 32 maçta 28 puan toplayarak, ikincisin de  1971-1972 sezonunda 30 maçta 21 puan toplayarak ve son olarak da 2004-2005 sezonunda 34 maçta 27 puan toplayarak süper ligden düşmüştük.

Federasyonun sildiği 3 puanı dahil etsek bile, bu sezon maç başına puan ortalaması bakımından en kötü ortalamayı yakaladık. Diğer 3 sezonda da hiç sonuncu takım olarak alt kümeye düşmemiştik. Bu sezon 11. haftadan itibaren sonunculuğu kimseye vermedik.

Düştüğümüz sezonlarda rakiplerimizden hiç 6 farklı mağlubiyet almamıştık. Bu sezon iki maçta 6 gol yiyerek gol atma başarısı da gösteremedik. Fenerbahçe’den en son 6 golü 16.04.1961 tarihinde yemiş olmamıza rağmen 2 gol de atmıştık.

Peki bu duruma nasıl geldik?. Öncelikle sezon başında teknik heyetin transfer tercihleri süper lige uygun vasıfta değildi. Acemice yapılan transferlerden hatta Apostolos Diamantis hemen sezon başında oynatılmadan gönderildi. Bu transferler Türkiye Kupası maçında 3. Lig ekibi Kepezspor karşısında bile yetersiz kaldılar.

Yine sezon başı hazırlık döneminin yeterli verimlilikte yapılmadığı sezon başladığında kendisini belli etmişti. Teknik direktör değişikliği sonunda göreve gelen Hakan Yakın, takımın başında çıktığı ilk maçın sonunda oyuncularının maç sonunda yorulduğuna dair söylemi bunun en büyük delili olmuştur.

Başkanımız Ecmel Sarıaloğlu’na kin tutan bir Federasyon başkanı da bu nedenlere dahil olunca, hakem hataları hep aleyhimize olmaya başladı. Bu sistem içinde küme düşmenin kaçınılmaz olduğunu gören Ecmel Başkan ara transfer döneminde yeni bir yol haritası çizdi. Kadrodaki bazı oyuncuları sattı veya kiraya verdi. Yabancı oyuncuların bazılarının da sözleşmelerini sonlandırdı.

İşte bizim için çok büyük ızdırap olan, keyfimizi kaçıran, sağlığımız ile oynayan bu sezonun hazin hikayesi bu şekilde sona erdi.

One thought on “2023-2024 Sezonunun Ardından

  1. Bu dönem yaşananlardan ders çıkartılıp, yeni dönemde süper lige uygun düzeyde transferler ve alt yapıdan oyuncularla, yeniden bir kadro kurularak azimle çalışılırsa, başarılı sonuçlar alınabilir. Umarız alınacak başarılı sonuçlarla, geçtiğimiz bu dönemi hiç hatırlamayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir