60 Yıl Sarı-Siyah: Dr.Ali Uygun (11.Bölüm)

Dr.Ali Uygun’un 60 Yıl Sarı-Siyah kitabından İstanbulspor’a ait olan kısımlarını 10 bölüm halinde yayınlamıştık. Kitap en son 2015-2016 sezonun da kalmıştı. Sn. Uygun’a rica ettik ve kitap haricinde kalan üç sezonu sizler için kaleme aldı. Bu bölümleri sitemizden okuyabileceksiniz. Dr. Ali Uygun’a bir teşekkür de bu sayfadan gönderiyoruz.

60 Yıl Sarı-Siyah: Dr.Ali Uygun (11.Bölüm)
Yeni bir sezon, yeni umutlar. 90. Kuruluş yılı olan 2016 da başaramasa da 2016-2017 sezonunda İstanbulspor’un 1.Lige yükselme beklentisi ve 1-0 lık Pendik galibiyeti ile sezona başladık.2. Lig Beyaz Gurupta başlıca çetin rakipler Diyarbakır Amedspor, Erzurum Büyükşehir Belediyespor, Kocaeli Birlikspor ve Sivas Belediyespor. Teknik kadroda Yalçın Koşukavak, kalede yine Ersel ve Umut’la devam ediyoruz. Yıllardır süren sağ bek sorunu Zeki Çelik ile çözülmüş, ki Zeki daha sonra Lucescu tarafından Milli Takıma davet edilecek ve Sarı-Siyah’dan Fransa’nın Lille ekibine transfer olarak bizleri gururlandıracaktır.

Defans Yalçın, Oğuzhan ve Orhan Aktaş ile yine sağlam duruyor. El freni Kürşat ayrılmış, kaptan Onur ile birlikte Onur Kolay ve yeni transferler Kubilay Aktaş ve Yunus Emre Yalçın iyi bir orta saha dörtlüsü. Beşiktaşlı Muhammet Demirci ile Ege’nin bütün takımlarını dolaşmış santrafor Şaban hayal kırıklığı olsa da, son yıllarda kadroda gördüğüm kaleye en düzgün şut atan Hollanda ve Kasımpaşa kökenli İbrahim Halil Çolak büyük kazanç. Alihan ve Hurşit ise önemli kayıplar.

İç sahada, Bahçelievler Stadında galibiyet, deplasmanda bir beraberlik, bir yenilgi derken, 2 deplasman galibiyeti (Erzurum-Zonguldak) ve iki iç saha galibiyeti (Tepecik- Anadolu) ile gelen 12 puan ile takım 10. Hafta sonunda 22 puanla liderliğe yükseldi. Ancak 13. Haftadan itibaren gerilemeye başladık. 19 Kasım cumartesi, Fatih Kadınlar Pazarı Sur Ocakbaşı’nda enfes bir sac kavurmanın ardından Vefa Stadında Karagümrük’e hiçbir varlık gösteremeden 2-0 yenilip kös kös eve döndük. Hele ertesi hafta iç sahada Buca’ya 80 dakika bir gol atamadan 1-0 yenildik ve yine de devreyi Erzurum’un 1 puan gerisinde, 32 puanla 2 olarak bitirdik. İlk devrede başlıca sıkıntı Onur’un ön libero gibi geride çakılı oynatılması ile ofansif gücün ve yaratıcılığın zayıflaması idi.

5 Şubat 2017 Pazar yine Halil’in golü ile Diyarbakır Amed’i 1-0 yeniyoruz. Ancak maçtan çok aklımda polisin Bahçelievler Stadına giriş sokağını iki yönden tutarak kimlik kontrolü yapması ve doğum yerlerine göre doğulu olanları baştan geri çevirmesi kalıyor. 11. Haftanın erteleme maçı 2 Mart Perşembe günü oynanıyor. Düşme barajının hemen üzerinde olan ve yaş ortalaması anca 21’i bulan Hacettepe müthiş direniyor. Yan tribündeki kadro haricindekilerden yaşı ancak 17 olan 3. kaleciyi çağırdım.’’ Aslanım dedim , oyunu çirkinleştirmeden müthiş direniyorsunuz, helal olsun size. Hocanız kim?’’ Yanıt başkent ekiplerinin saygın gedikli hocası Mustafa Kaplan’dı. O gün 5 forvete rağmen ancak Onur Kolay’ın golü ile 1-1’i kurtarabildik.

Bir de 24.haftadaki ‘’Olmaz böyle şey’’ dedirten Erzurum maçı var. Bahçelievler Stadındaki misafir takım tribünü ancak 250 kişi alır. Bunu bilen Erzurum’lular sabah erkenden gelip çevre duvarlardan girerek stadı bütünüyle işgal etmişler. Stad boşaltıldı, tekrar doldu, içerde-dışarda-saha içinde kalanlar, yer değiştirmeler vs derken Ecmel Başkan’ın çabasıyla büyük gecikme ile de olsa oynanabilen maçı Nobre’ye karşılık veren Halil’in 2 golü ile kazanarak 2 puan farkla yine liderliği ele geçirdik. O yıl hakikaten çok kritik goller atan Halil İbrahim Çolak sezonu 10 go ile kapadı ama aklımda en çok kalan ilk devrede Erzurum’a attığı goldür.

Seri galibiyetlerle hep önde giderken 30. Haftada bu kez de kendi sahamızda Karagümrük’e 1-0 yenilince, Amed 2 puana kadar yaklaştı. 33. Haftada Kocaeli Birlik ile 1-1 berabere kalsak da, bize o kadar direnen Hacettepe Amed’den de bir puan koparınca, son haftaya 2 puan önde girdik. PlayOff’a kalan Sivas Belediye’yi formalite gibi bir maçta 2-0 yenmemizin ardından, kısa bir saha içi tören, kupa çoşkusu, tur vs derken Yenibosna’da bulabildiğimiz tek salaş meyhanede tekrar 1.Lige terfi etmemizin sevinci ile sezonu 29 Nisan 2017 cumartesi günü tamamladık.

(Devam edecek)

60 Yıl Sarı-Siyah: Dr.Ali Uygun (10.Bölüm)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir