Alpaslan Tekin

Aileden 4 kuşak İstanbul’lu olan Alpaslan Tekin, 12 Ağustos 1954 tarihinde İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise 1. Sınıfı Heybeliada’da okudu. Lise 2 ve 3. Sınıflarını Kadıköy Marmara Kolejinde okuduktan sonra Galatasaray İşletmecilik Yüksek okulunu bitirdi.

Örnekspor’da amatör olarak 3 sene futbol oynadı. Yüksek okul 2. sınıfında iken Örnekspor’daki antrenörü Mehmet Bener  “sen artık amatörü aştın” diyerek. İstanbulspor’a getirdi ve Güngör Tetik hocaya teslim etti. 19 yaşında 1973-1974 sezonunda İstanbulspor’a adım attı. O sezon 18 hafta forma şansı bulamadı. 31 Mart 1974 tarihinde Trabzon deplasmanında Avni Eker Stadında İstanbulspor formasını ilk defa giydi.

3 sezon sarı siyahlı forma ile mücadele etti. Bu süre içinde 36 maçta kalemizi korudu. 1976-1977 sezonunda Fenerbahçe’ye transfer oldu. 3 yıl Fenerbahçe’de kaldı. Sonra sırası ile Düzcespor, Beykoz, Balıkesirspor, Vefa, Rizespor ve Kartalspor kulüplerinde oynadı.

16 yıl emek verdiği futbolu bıraktıktan sonra teknik direktörlük kurslarını bitirdi. Bir süre antrenörlük yaptı. Daha sonra kendi şirketini kurarak iş hayatına atıldı, 20 yıl inşaat sektöründe iç mimarlık işleri yaptı.2008 senesinde şirketi kapatarak ticareti bıraktı. Tekrar antrenörlük yapmaya başladı ve 8 yıl İstanbulspor Kulübü Derneğinde çeşitli görevlerde bulundu.

İstanbulspor ile bağlarını koparmayan ve birlikte oynadığı takım arkadaşları ile rahmetli olanlar dışında görüşme ve buluşmalarına devam eden Tekin, İstanbulspor ile otobüsle gittikleri İzmir deplasmanında Sındırgı–Bigadiç’in bozuk ve virajlı yolunda buzlanma ile mahsur kaldıklarını, rampada patinaj eden otobüsü, şoförün çıkardığı battaniyeleri  tekerleklerin altına koya koya  rampayı çıkartarak, yorgun ve perişan bir vaziyette İzmir’e ulaştıklarını, çok fazla uyuyamadan ve dinlenmeden çıktıkları İzmirspor maçını kazanmalarını unutamıyor. Zorun oyunu bozduğu bu anısını bizlerle paylaşan, İstanbulspor’un kendilerine farklı eğitim ve kültür verdiğini söyleyerek, bağlılığının ömür boyu olduğunu ifade eden Alpaslan Tekin’e sağlık ve mutluluk dolu bir yaşam diliyoruz.

One thought on “Alpaslan Tekin

Comments are closed.