Arap Yılmaz: Yılmaz Urul

1940 senesinde İstanbul Eyüp’ün Savaklar semtinde dünyaya gelen Yılmaz Urul, futbola Eyüp Lisesi okul takımında başladıktan sonra Adalet Genç takımında devam etti. Adalet Genç takımından Kalespor takımına transfer oldu ve 1957 senesinde Ali Mortaş’ın keşfi ile İstanbulspor’a geldi.

Önceleri İstanbulspor Genç takımında oynamaya başladı ve bu arada genç milli takımına seçildi. 1960-1961 sezonunda A takım kadrosuna alındı ve İstanbulspor’daki ilk maçını 15.10.1960 tarihinde İzmir’de Altay’a karşı oynadı.

1964 de askerlik görevini yaptı ve o dönemden sonra 5 maçlık bir Fenerbahçe serüveni yaşadıktan sonra tekrar İstanbulspor’a döndü ve 1971-1972 sezonu sonuna kadar aralıksız İstanbulspor formasını giydi. Urul, İstanbulspor’da oynadığı dönemde sarı-siyahlı kaleyi 224 defa koruyarak, İstanbulspor’da forma giyen kaleciler sıralamasında ilk sırada yer almakta.

1972-1973 sezonunda Mersin İdman Yurdu’na transfer oldu. Bir sezon bu takımda oynadıktan sonra aktif sporculuk kariyerini noktaladı.

Yılmaz Urul aktif sporculuk yaşantısında İstanbulspor forması altında 3 defa A, 2 defa U-21 ve 4 defa da genç milli olmuştur.

Aktif futbolculuk yaşamından sonra Candemir Berkman ile 5 sene Vefa’da çalıştırıcılık yapıp daha sonra  Keşanspor’da görev aldı ve Keşanspor’u 3.lige çıkmasında pay sahibi oldu.

Halen emeklilik yaşantısını sürdüren Yılmaz Urul’a sağlık dolu mutlu bir yaşam dileriz.

One thought on “Arap Yılmaz: Yılmaz Urul

  1. Kendine baksa daha randımanlı olurdu gene de seyredenlere keyif veren bir kaleciydi ben ALİSAMİYENDE mecidiyeköy de doğdum istanbulspor geldiğinde kimle oynarlarsa hava şartları ne olursa olsun onların maçını kaçırmamağa çalışırdım niye çünkü onlar tüm imkansızlıklara rağmen futbolun en iyisini oynuyorlardı hayret ediyordum bu takım nasıl şampiyon olmuyordu ve bu camiaya büyük haksızlıklar yapıldı camiaya selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir