Atakan Alan

10 Şubat 1957 günü İstanbul’un Beykoz ilçesinde doğan Atakan Alan, İstanbulspor’un görünmeyen kahramanlarındandır.

Alan, İstanbulspor’un bağrından doğduğu İstanbul Erkek Lisesinde öğretmenlik ve idarecilik görevlerinin yanı sıra, İstanbulspor’da futbolcu, daha sonra antrenör ve yöneticilik de yapmıştır.

Futbol hayatına 1974-1975 sezonunda Beşiktaş kulübünün genç takımında başlayan Atakan Alan, 2 sene burada oynadıktan sonra, sırası ile 1 sezon Orduspor ve 1 sezon da Çorluspor’da oynadı.

Çorluspor’da oynadığı dönem Sarıyer kulübünden gelen teklif üzerine İstanbul’a gelip, küçük bir pürüz yüzünden bu transfer gerçekleşmeyince, rahmetli Tuğrul Alkaya’nın aracılığı ile kaderi onu İstanbulspor’a taşıdı.

1978-1979 sezonunda transfer olduğu sarı siyahlı camiaya, 1979-1980 öğretim yılında İstanbul Erkek Lisesi’ne öğretmen olarak atanınca da tamamen girmiş oldu. Uzun yıllar birlikte çalıştığı İstanbul Erkek Lisesi’nin unutulmaz müdürü Mahir Yeğmen, Atakan Alan’dan şöyle bahseder

“Spor akademesin den 1980 yılında mezun olur olmaz okula beden eğitimi öğretmeni olarak atanmasını yaptırarak uzun yıllar birlikte çalışmanın zevkini paylaştık.
Atakan hoca göreve başladığı yılın sonunda bir gün odama gelerek ”müdür bey Sarıyer futbol kulübünden transfer teklifi aldım izin verirseniz gitmek istiyorum”
Hoca ya buradan gidersen tayinini başka bir yere yaptırman gerekli, burada beden eğitimi öğretmeni olarak başka bir kulüpte futbol oynamak şık olmaz tercihini yap dedim.
Benim bu konuşmam üzerine ertesi gün gelerek kararından vaz geçtiğini bildirdi.
Onunla birlikte emekli olduğum 1995 yılına kadar okulda müdür yardımcılığı, Müdür Baş yardımcılığı görevlerinde bulunarak o da benim gibi o kutsal yuvadan emekli olmuştur. Onun camia ya hizmetleri her türlü takdirin üzerin de olup gerçek bir sarı siyahlıdır”

1978-1979 sezonunda amatör olarak transfer olduğu İstanbulspor’da 1979-1980 sezonunda profesyonel olan ve futbolu bıraktığı 1983-1984 sezonu sonuna kadar 25 maçta  sarı siyahlı formayı giyen Atakan Alan, 1988-1989 sezonunda İstanbulspor amatör takımının antrenörlüğünü, 1990-1991 sezonunda A takım yardımcı antrenörlüğünü de yapıp çeşitli dönemlerde de yönetim kurullarında görev aldı.

Atakan Alan’ın görevli olduğu İstanbul Erkek Lisesi bahçesine futbolcu olarak girdiği günlerden.

32 yıl süren İstanbul Erkek Lisesi  eğitim hizmetleri sonrası emekli olunca, 2004 yılında Ömer Üründül’ün referansı ile TFF’ de  temsilci oldu ve  12 yıl da bu görevini başarılı ve tarafsız olarak sürdürdü.

Futbol oynadığı dönemde en üzüldüğü anısı da Kırklarelispor deplasmanında rakip oyuncuya (Bülent) yapmadığı bir hareket neticesinde maçın hakemi Celal Türk’ün verdiği penaltı kararıdır. Kaybedilen bu maçın sonunda 1 puan fark ile küme düşülmüş ve bu hüzün ile başta yönetici olan Ömer Üründül olmak üzere tüm takım İstanbul’a kadar ağlamış olmasıdır.

Günümüzde de İstanbulspor’umuza gereken hassasiyeti gösteren Atakan Alan’a sağlık dolu mutlu günler dileriz.