Yıldırım İper

1 Ocak 1939 günü İstanbul’da dünyaya geldi. Futbola doğduğu semtin takımı Yeşildirek’de başladı. Bu kulüpte genç milli oldu ve genç yaşta takım kaptanlığı yaptı. Galatasaray ve Fenerbahçe ile transfer gündemine geldi, gerçekleşmeyince askere gitti. Ordu milli takımında oynadı.

1964-1965 sezonunda Fenerbahçe’ye transfer oldu. O sezon Fenerbahçe ile şampiyonluk yaşadı. 1965-1966 sezonunda Ali Sohtorik’in gayretleri ile İstanbulspor’umuza transfer oldu.

25 yaşında geldiği İstanbulspor’umuzda 6 sezon forma giydi. 168 resmi maçta oynayıp, 7 gol attı. 1970-1971 sezonunda 1 maç oynadıktan sonra ani bir karar ile futbolu bıraktı. Bu olayı şöyle anlatır.

“1970-1971 sezonunda i lk maçımızı Fenerbahçe’yle yapacaktık. Basri Dirimlili hoca olarak bize yeni gelmişi. Maçın ilk yarısı 0-0 bitti. Soyunma odasına girdik. Basri Dirimlili, ‘Oturun çocuklar,’ dedi, hepimiz oturduk. ‘Yıldırım’cığım sana teşekkür ederim, istirahat et,’ dedi. Başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Uludağ’daki kamp sırasında en iyi eforu ben sarf etmiştim. Giyindim, Cağaloğlu’ndaki kulübe gittim. Radyoda maçı dinliyorlar, ilk yarıda ben oynarken ismimi duyuyorlar. Beni görünce şaşırdılar. ‘Ne oldu?’ dediler, ‘Basri Abi kement attı bana,’ dedim. Maçta 1-0 mağlup olduk. İkinci maç Beşiktaş’la oynanacaktı. Takım okundu, ben yokum. İlk yarıyı 1-0 mağlup kapadık. Basri Abi ikinci yarı beni sokmak istedi. ‘Kusura bakma abi, ben yokum,’ dedim. Maçı 1-0 yenik bitirdik. Sonra İhsan Abi, Kasapoğlu ve Bilge ile bir araya geldim. ‘Arkadaşlar ben futbolu bıraktım. Bu takımda yedi sene top oynadım, ölünceye kadar sizlerleyim,’ dedim. Futbolu bıraktığımda otuz bir yaşındaydım ama hâlâ kemik gibiydim. Kimse benden kafa topu alamazdı.”

Bir İstanbulspor-PTT maçından. En yukarıda ki Yıldırım İper.

Futbolu bıraktıktan sonra ticaretle uğraştı. Bir dönem eski kulübü Yeşildirek’te yöneticilik ve antrenörlük yaptı. Şimdilerde emekli.

Yıldırım İper’e sağlık dolu mutlu bir yaşam dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir