Beşiktaş 2-2 İstanbulspor (01.02.1959)

Stat: Mithatpaşa

Hakem: Ali Timur, Nejat Şener, M.Ali İkizer

Beşiktaş: Varol, Kamil, Münir, Özcan, Kaya, Nazmi, Ahmet Özacar, Faik, Ahmet Berman, Coşkun, Gürcan

İstanbulspor: Sabih Sünter, Enver Özdemir, Garbis Parsehyan, Güngör Okay, Salih Temizyer, Kenan Buharalı, Yüksel Gözüpek, Erdoğan Tokol, İhsan Baydar, Aydemir Nemli, İbrahim Toker

Goller: Dk. 32 Coşkun, Dk. 58 Ahmet Berman (Beşiktaş), Dk. 34 Salih Temizyer, Dk. 55 Yüksel Gözüpek (İstanbulspor)

Seyirci ve Hasılat: 18 994 kişi, 63 301.50 lira

Kurayı Beşiktaş kazanmış ve rüzgârı arkasına alarak oyuna süratli başlamıştı. Fakat ilk tehlikeyi Siyah – Beyaz kale atlattı. 4 üncü dakikada kazanılan bir faul atışını 30 metreden Erdoğan kaleye doldurdu. İbrahim çok güzel Salih’e aşırttı. Salih şutlarken Kâmil kesiyor. 7 nci dakikada Coşkun geriden aldığı bir pası Nazmiye geçirdi. Nazmi’yi Garbis kornerle önledi. Nazmi’nin çektiği korneri Enver kalecisine veriyor. 10 uncu dakikada Güngör’ün pası ile İhsan müsait pozisyonda şutladı fakat yavaş giden topu Varol kurtarıyor. 15 inci dakikada İbrahim’le çarpışan Özcan hafif bir sakatlık geçiriyor. Akabinde İstanbulspor’un yeni bir akını Salih sağdan korner çekti. Özcan’ın kafası topu İbrahim’in önüne düşürüyor. İbrahim’in şutunu köşede Varol yakalıyor. K.Ahmet sağdan bir orta yapıyor. Kale önü karışıyor fakat netice çıkmıyor. Dakika 20 yi gösteriyor; Beşiktaş yine sıkıştırıyor. İlerilere kayan Kamil’in güzel bir pası Kaya da vurabiliyor topa, lâkin Sabih rahat tutuyor. 26 ncı dakikada Sabihin kısa bir degajını yakalayan B. Ahmet, topu Nazmiye geçiriyor, Nazmi’nin çok güzel sıyrılışını müteakip çektiği şut az farkla avut oluyor. Beşiktaş mutlak bir gol kaçırıyor. 30 uncu dakika Faik’in ileri bir pası ile B. Ahmet gol pozisyonuna giriyor fakat 6 pastan şut atmıyor ve Kaya’ya veriyor topuda Kenan kesiyor. İki dakika sonra ilk Beşiktaş golü sağaçık yerinden Kaya’nın ortaladığı topu Coşkun yakalıyor ve dönerek attığı güzel bir şutla golü atıyor. Dakika 32 İstanbulspor hemen bir gol atarak beraberliği sağlıyor. 34 üncü dakikada kazanılan bir faul atışını 20 metreden Salih çekti. Acayip bir falso alan top Varol’un bakışları arasında yan filelere takılıyor, Varol müdahale etmek istiyor fakat çok geç… Ve ilk devre 1-1 berabere bitiyor.

Yeni devreye Beşiktaş hızlı başladı, 48 inci dakikada iki güzel hareket görüyoruz. Kaya’nın fevkalade bir şutunu Sabih de enfes kurtarıyor. Dakika 53 kombine bir İstanbulspor akını, Erdoğan ve Güngör paslaşarak rakip kaleye iniyorlar, top İbrahim’den İhsan’a geçiyor, Salih solda demarke fakat İhsan vermiyor ve attığı şut çok yavaş Varol yakalıyor.

54 üncü dakikada bir penaltı kazanıyor, Sarı – Siyahlılar. Pozisyon şöyle, Güngör 20 metreden bir frikik çekti top 18 içinde Kamil’in eline değiyor, hakemin kararına itiraz ediyor Siyah – Beyazlılar. Neticesiz, İhsan gerildi. Topa biçimli vuruyor, fakat vururken Varol açılıyor ve topu yumruklamaya muvaffak oluyor. Kâmil de topu kornere atıyor. Çekilen korneri müteakip Aydemir’in Yüksel’e geçirdiği topu Yüksel mükemmel bir şutla ikinci defa Beşiktaş ağlarına yolluyor. Dakika 56 hemen akabinde Siyah- Beyazlılar tekrar beraberliği temin ediyorlar. Nazmi’nin soldan çektiği bir kornerde B. Ahmet kafa ile golü atıyor. 60 ıncı dakikada B. Ahmet çok yakından topu havalandırıyor. 62 nci dakikada Nazmi’nin pasına B, Ahmet çok güzel bir şut atıyor, bu şut da az farkla avuta gidiyor, 65 inci dakikada Nazmi’yi ceza sahası içinde yere yıkıyor Kenan, lâkin hakemde seş seda yok… 79 uncu dakikada B.Ahmet yine mükemmel bir şut atıyor fakat Sabih’in blokesi de aynı nefasette… 82 inci dakikada K.Ahmet güzel bir orta yapıyor Coşkun da vurabiliyor topa, az farkla avuta gidiyor.

Maçın bitimime 2 dakika kala Beşiktaş bir gol kaçırıyor veya kaçıyor. Karambolda Faik’in şutu direkten dönüyor ve son umutta kayboluyor ve maç 2-2 berabere son buluyor.

2 thoughts on “Beşiktaş 2-2 İstanbulspor (01.02.1959)

  1. Yine güzel bir paylaşım emeğinize sağlık.
    İstanbulspor oturanlar da en sağ dedem Kamil Cengiz’e de benzettim. (Tringoz Kamil)

Comments are closed.