Beykoz 2-2 İstanbulspor (13.01.1933)

Stat: Taksim

Hakem: Adil Giray

Beykoz: Nihat Alımcı, Halit, Bahadır Olcayto, Nebi, Sedat, Sekiz Mehmet, Mustafa Güventürk, Sait Foto, Rıdvan Köksal, Şahap Yengingüç, Cahit

İstanbulspor: Lütfü, Samih Duransoy, Sabih, Halit, Nihat Sayar, Orhan, Aziz Orhun, Fahri Paçalıoğlu, Reşat, Selehattin Almay, Selahattin Beliren

Goller: Dk.22 Reşat, Dk.74 (PEN) Selahattin Almay  (İstanbulspor), Dk.39 ve Dk.65 Rıdvan Köksal (Beykoz)

Dün bu maç hakkında düşüncelerimizi yazarken neticeyi İstanbulspor lehine gördüğümüzü ve Beykoz’un bu maçı kazanması için çok çalışması icap ettiğini yazmıştık. Netice bu tahminimizi kısmen doğru çıkardı. Hatta Beykoz’un cidden güzel oyunu karşısında ciddi müşkülâta uğrayan İstanbulspor yakın bir mağlubiyet tehlikesini bile atlatmış oldu. Bununla beraber İstanbulsporluların büsbütün vıcık vıcık hale gelen sahadan Beykozlulardan daha çok müteessir oldukları görülüyordu. Bu itibarla iki tarafın da bu maçta bütün kabiliyetlerini gösterdikleri iddia edilmeyeceği için esasen maçtan evvel yapılan herhangi bir tahmini de böyle gayri tabi şartlar içinde yapılan bir maçta nazari itibare almak doğru olamazdı.

Maçın birinci devresinde vaziyete İstanbulsporlular hâkimdi. Fakat Beykoz’un baştan sona kadar cidden sıhhatli görüşlerle çalışan müdafileri kalelerini iyi muhafaza ediyorlardı. Sonra çamur kombinezona da, şuta da mani oluyordu. Bununla beraber devrenin ortalarına doğru sol açığı güzel ve ferdi bir sürüşle Beykoz kalesine kadar sokuldu ve zaviyeden bir çıkarmaya muvaffak oldu. Beykozlular bu sayıda sonra biraz açılır gibi oldular ve biraz sonra sol açıklarının uzun bir pası ile İstanbulspor’un sayısına cidden nefis bir sayı ile mukabele ettiler.

İkinci devre, Beykozluların bu gayri tabii şartlar içinde cidden fevkalâde sayılabilecek muvaffakiyetli çalışmaları ile başladı. Bütün takım hareket halinde İstanbulspor kalesine akıp gidiyordu. Beykozlular  çamurda oynanabilecek en iyi oyun tarzını, yani açıklar vasıtası ile işlemeyi tatbik ettikleri için bu tazyiklerinde rakiplerinden daha tehlikeli oluyorlardı. Çünkü İstanbulspor müdafaası çamur dolayısı ile uzun çıkışlar yapamıyorlardı. Beykozlular yirmi yirmi beş dakika süren bu tazyikinde birkaç ciddi fırsat kaçırdılar fakat ikinci sayılarını yaparak galip mevkiine çıkmışlardı. İstanbulspor cidden tehlikeli bir vaziyete girmişti. Bunun içindir ki onlar da azami bir mücadeleye girişmek zaruretini duydular. Fakat Beykoz müdafaası ile hafları fevkalade bir gayretle, esasen ahenk ve şiddetini kaybeden İstanbulspor muhacimlerine sayı imkanı vermiyordu. Bununla beraber çizgi içinde topun ele dokunması ve Beykoz’un penaltı cezası alması İstanbulspor’un da ikinci sayısını kazanmasına sebep oldu.

Maçın son on beş dakikası Beykoz sahasında geçti. Fakat akıllı ve düşünceli hareket eden müdafaası sayesinde Beykoz kalesi hiçbir tehlike atlatmadan maç ikişer sayı ile ve beraberlikle bitti.

Fotoğraflar da her iki takım oyuncuları maçtan önce birlikte ve maçın oynandığı sahanın durumu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir