Bir Barcelona Dramı

Türkiye’nin en yetenekli futbolcuları arasında yer alan Muhammed Demirci,  üst düzey ligler de neden oynamadı ve neden şuan dünyanın sayılı futbolcuları arasında yer almıyor. Bu sezon kış transferinde neden 3. Lig ekibi 24 Erzincanspor’a kiralık gitti?

2015 yılında Arda Turan Barcelona’ya transfer olmuştu ve Erdem Ulus Muhammed Demirci ile ilgili yazı yayınlamıştı. İşte o yazı;

Bir Barcelona Dramı!

Dünyanın her köşesinde milyonlarca çocuğun bir Türk futbolcusuna hayran olabileceğini düşündünüz mü?

Saraybosnalı Adis’in,
Japon Takashi’nin,
Brezilyalı Adriano’nun tişörtünde, Tunuslu Jaziri’nin okul çantasının üzerinde bir Türk futbolcusunun fotoğrafı,
hayal gibi değil mi?
Ama bir çocuk var ki “neden olmasın?” dedirtiyor bizlere…

Yok yanıldınız.
Arda’dan bahsetmiyorum.

Bu satırlar tam 8 yıl önce 13 yaşındaki bir çocuk için yazılmıştı.
2007 mayısında Barcelona tarafından 10 günlük bir teste tabi tutulan ve geleceğin Ronaldinho’su olarak lanse edilen Beşiktaşlı Muhammed Demirci için.

Dönemin Fenerbahçe altyapısında görevli Hollandalı Joob Lensen, onu ilk izlediği sezon şöyle demişti. “Muhammed’e futbol adına öğretecek çok şey yok. Onun üst düzey yetenekleri var ancak profesyonel bir mantalite ile yetiştirilmesi gerekir.”

Muhammed’in ünü o dönem yurt dışında da yayıldı. Dünyanın hemen hemen her ülkesinde genç futbolcuları takip eden Barcelona’nın Türkiye’deki menajerleri de Muhammed’e odaklandı.
Onun haberi olmadan 4 maçı kasete alındı ve Barcelona’nın altyapı hocalarına gönderilirdi. Ardından onu var eden kişi olarak bilinen Seyit Ateş’le irtibata geçildi. 10 gün boyunca Barcelona’nın altyapısında denendi. Ateş de onunla beraberdi.

Muhammed, 10 gün boyunca Barca’lı yetkilileri mest eder.
Dünyanın 26 değişik ülkesinden Barcelona için orada toplanan arkadaşları ona ‘Maradona’ demeye başlar. İspanya’da bazı internet siteleri de onun videolarını yayınlar, Almanya ve Brezilya basını da ona ilgi gösterir. Brezilya’da bir site Ronaldinho’ya mı, Maradona’ya mı benziyor diye anket bile hazırlar. İsyanyol Marca gazetesi Barcelona’ya ayırdığı sayfanın manşetine “işte barca’nın yeni messi’si” diyerek Muhammed’i taşır.

Barcelonalı yöneticiler de Muhammed’e hayran kalmıştır. Altyapı sorumlusu Albert Benangez, onun gelecekte takımın 10 numaralı formasını giyeceğine kanaat getirir.
Muhammed için, “bu çocuğun dili adeta ayakları, gittiği her yerde uyum sağlar” değerlendirmesinde bulunur.

İlk etapta Barcelonalı yetkililerin getirdiği teklif şöyledir: burada bizimle tek başına kalacak, İngilizce ve İspanyolca öğreneceği bir okula kayıt edilecek. Kulüp, Beşiktaş’a Muhammed bu takıma girdiğinde 1 milyon, A takıma çıktığında 3 milyon euro verecek. Yılda bir ay Türkiye’ye gönderilecek; ailesi de Barcelona’ya 4 kez getirilecek.

Muhammed, 10 gün kaldığı Barcelona’da ilginç olaylar da yaşar.
Bir antrenman sonrası diğer çocuklar soyunarak duşa girer. Muhammed, şortunu çıkarmasını isteyen altyapı hocasını reddeder. Hoca daha sonra Seyit Ateş’ten Muhammed’in müslüman olduğunu öğrenir. Bunun üzerine ertesi gün Muhammed’e şortunun altına giymesi için bir tayt hediye eder. Ona şortla değil, taytla duş yapmasını söyler. Muhammed de öyle yapar.

Barcelona kampında “Türk Maradona” benzetmeleri üzerine bir gece uykuya dalmadan önce Seyit Ateş’e şöyle der. Maradona’yı hiç izlemedim Seyit amca. bana onun kasetlerini izlettirebilir misin?

Ailesi yanında kalmak ister. Annesi ben oğlumdan ayrılamam der. Gaziosmanpaşa’da çok kötü şartlarda yaşayan bir çocuk ve ailesi için, hafızanın almadığı hayallerdir bunlar.
Onun hayal gücü Beşiktaş kulübü, idolü ise Sergen Yalçın ile sınırlıdır. Daha ötesini hayal bile edemez.

Ailesinin yanında kalma ısrarları başta olmak üzere, Muhammed için istenen diğer şartlar Barcelona tarafından kabul görmez. Katalanlar tavırlarını net biçimde koyarlar.
“ya bize bırakın ya da alın götürün”

Seyit Ateş’in son görüşmede “bizim şartlarımızı kabul edin. bu adam bir dünya yıldızı olabilir, burada ailesiyle kalsın” sözü üzerine dönemin Barcelona altyapı sorumlusu Albert Benange şunları söyler.

“eğer Muhammed sizin istediğiniz şartlarda bir yıldız olursa, Barcelona ona 40 milyon euro verir ve alır.”

8 yıl sonra…

Barcelona dün akşam 41 milyon euro bedelle Arda Turan’ı transfer ettiğini açıkladı.

Bayrampaşa’da başlayan bir hikaye Barcelona’ya kadar uzandı.

Aynı saatlerde Muhammed neredeydi biliyor musunuz?

Beşiktaş’ın pilot takımı Bayrampaşa kulübüyle sözleşme imzalamıştı.

Barcelona’da başlayan hikaye Bayrampaşa’da son buldu.

Erdem Ulus

07.07.2015

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir