Bombacı: Selahattin Almay

İstanbulspor’un ilk milli sporcusu ve futbolcusudur.

1910 senesinde İstanbul’da doğan Almay, Sarı-Siyahlı camiaya 1920 yılında henüz çocukken İstanbul Sultanisi’ne girerek adım attı. Öğrenimi sırasında lisede futbola başladı. İstanbulspor’un kurulmasıyla bu takımda yer almaya başladı. Aynı zamanda İstanbulspor’un kurucu üyesi olan Almay, 1931-1932 sezonunda İstanbul ve Türkiye Şampiyonu olan kadroda yer aldı. Çok sert şutlarıyla tanındı. Futbolculuğu döneminde attığı gollerle kendisine Bombacı lakabını kazandı ve zamanının en iyi forvet oyuncuları arasında yer aldı.

İlki 2 Ekim 1931’de Yugoslavya’ya karşı olmak üzere, hepsi İstanbulspor forması altında 4 kez A Milli takım formasını giydi, Milli forma ile 3 gol attı.

1935 yılında İstanbulspor’un Güneş Kulübü ile birleştirilmesi girişiminin gerçekleşmemesi üzerine (Detaylı bilgi için bakınız) önce Güneş’e, 1939 senesinde Güneş Kulübü kapandıktan sonra da Galatasaray’a geçti. Galatasaray’dan sonra 1943 senesinde tekrar İstanbulspor’a dönen Almay, 1943-1946 sezonlarında antrenör-sporcu olarak İstanbulspor’da görev yaptı. 1946 senesinde futbolu bıraktı.

İstanbulspor’da oynadığı yıllarda 87 maçta 52 gol atma başarısı gösterdi.

Faal futbol yaşantısından sonra Futbol Federasyonu’nun çeşitli kademelerinde görev aldı, Spor-Toto İstanbul Bölge Müdürlüğü’nü yürüttü. Ayrıca uzun yıllar Mersin’de yaşayan Almay, Mersin İdman Yurdu’nun da kuruculuğunu ve antrenörlüğünü yaptı.

1 Haziran 1978 tarihinde aramızdan ayrılan Almay’ı şükran ve saygı ile anıyoruz.

 

 

Kendi Kaleminden Selahattin Almay

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir