Çalışkan Orta Saha: Nesim Özgür

8 haziran 1973 yılında Bulgaristan  Kırcaali’de dünyaya gelen Nesim Özgür İstanbulspor’da en fazla forma giyen futbolcular arasındadır.

Futbola 10 yaşında Bulgaristan’da bir futbol okulunda başlayan Nesim Özgür. 1989 yılındaki toplu göç ile İstanbul’a gelir ve Zeytinburnu’na yerleşir. Zeytinburnuspor’un PAF takımında oynamaya başlar. Bir yıl orada futbol oynar.

Zeytinburnu PAF takımında oynarken Galatasaray’ın yakın takibinde olan Nesim, Galatasaray’a gelirken son anda karar değiştirip, Fenerbahçe’nin Kastamonu kampına katılır. Kampta göz dolduran futbolcu ile 18 yaşını doldurmadığı için profesyonel sözleşme imzalanamaz. Bu nedenle kendisine para da verilmeyen Nesim, defalarca yöneticilerle konuşmasına rağmen maddi sorununa çözüm bulamaz. sonunda da yeniden Galatasaray’la temasa geçer. Galatasaray, doğum tarihinde tahrifat yapılarak yaşı küçültülen Nesim’in gerçek yaşını ortaya çıkarır ve  Nesim’i sözleşme imzalamaya ikna eder. Galatasaray’la resmi sözleşme imzalar. Nesim’in lisansında, Nesim’in doğum tarihi 8.10.1973 yazarken, Galatasaray’ın ele geçirdiği muhacir kâğıdında doğum tarihi 8.6.1973 yazmaktadır. Nesim ise Zeytinburnuspor’un kendisini oynatabilmesi için daha önce yaşını 4 ay küçülttüğünü söyler. Nesim’in gerçek yaşı ortaya çıkınca 18 yaşını dolduran futbolcuya Galatasaray imza attırır. Böylece iki takım karşı karşıya gelir ve olaya futbol federasyonu el atar. İki takıma da imza attığı için Nesim’e bir yıl futbol yasağı cezası verilir. Kimin formasını giyeceği de 1 yıl tartışılır. Bu arada, bir trajedi de yaşanır. Ailesinin en büyük maddi umudu iken o parasız geçen 1 sene maalesef babasını intihara sürükler. Ceza sonunda ise tüm haklarının Galatasaray’a ait olduğu kararı verilir.

1997-1998 sezonunda Türkiye 1.Lig’inde 4.sırayı alan kadromuz. Soldan sağa Ayaktakiler: Zdravko Zdravkov, Emre Aşık, Nesim Özgür, Hamza Hamzaoğlu, Sead Halilagic, Sergen Yalçın. Oturanlar: Aykut Kocaman, Engin Özdemir, Fuat Buruk, Vedin Music, Oğuz Çetin.

Nesim, transfer yapacak genç futbolcu kardeşlerine  şu tavsiyelerde bulunur “İlk transferini gerçekleştirecek olan bütün genç futbolcular, çeşitli hayaller kurarlar, gelen teklifler karşısında tereddüte düşerler. Heyecanla delilik de yapabilirler. Benim onlara tavsiyem, transfer görüşmelerine akıllı, doğru, dürüst birileriyle gitsinler, yalnız gitmesinler, kandırılmasınlar.”

Galatasaray’ın ardından sessiz sedasız İstanbulspor’lu olur, yedi yıl (1992-1999),  formamız altında ter döker.

Bu yedi sene içinde 220 resmi maçta forma giyip, 6 gol atarak İstanbulspor’a büyük katkılar verir. Takımın süper lige çıkmasında emeği geçer.

1999-2001 sezonu Trabzonspor ve 2001-2002 Malatyaspor formasını da giyen Nesim 2002 Ocak ayında doğduğu topraklara, Bulgaristan’a gider ve Litex Lovech ve Lokomotiv Plovdiv formaları giyer. Ardından Bursaspor’a transfer olan  Nesim Özgür, 2004 – 2005 sezonunda transfer olduğu Bursaspor`da sadece 1 maçta görev yapıp, futbola veda eder ve futbol menajerliğine adım atar..

İstanbulspor forması altında 1 defa U-21 milli takımımızın formasınıda giyen, Nesim Özgür’e sağlıklı mutlu bir yaşam dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir