Erdoğan Dağdelen

8 Mayıs 1924 tarihinde dünyaya gelen Dağdelen, ortaokul ve lisenin ilk bölümünü Ankara’da okudu . Liseyi İstanbul Işık Lisesinde bitirdi.

Futbola 1942 senesinde Galatasaray’da başladı. Yine 1942 senesinin Temmuz ayında İstanbulspor’a yönetici Avni Kulen aracılığı ile geldi. 1949-1950 sezonunun sonuna kadar sarı siyahlı formayı giydi ve kaptanlığını da yaptı. A takımında oynamaya başladığı 1943 senesinden itibaren 96 maça çıkıp 6 gol kaydetti. (1946 İstanbul Sekizler Ligi ve 1946-1947 İstanbul 2. Küme maçları hariç). İstanbulspor forması altında 2 defa A Milli Takımının formasını da giydi.

Merhum spor tarihçimiz Cem Atabeyoğlu, Viyana’da ilk milli maçını oynayan Erdoğan Dağdelen için Öz Fenerbahçe dergisinde şu satırları yazmış:

“Erdoğan, Işık Lisesi takımında oynarken Galatasaraylı Salim Şatıroğlu’nun nazarı dikkatini celbetmiş ve onun delaletiyle Galatasaray’a girmiştir. İki tanesi birinci takımda olmak üzere dört defa sarı-kırmızılı formayı giyen Erdoğan … liseyi bitirir bitirmez Zonguldak’a giderek Ereğli Kömür İşletmeleri takımında yer almıştır. Nihayet 1942 yılında İstanbulspor’un reisi Avni Kulen ile idarecilerden Ali Mortaş’ın delaletiyle İstanbulspor’a girmiş ve hemen birinci takımda yer almıştır. 1943 yılının başından beri sarı-siyahlı takımın kaptanlığını yapmaktadır… Viyana’da Avusturya milli takımına karşı ilk defa milli formayı giymiştir… Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray gibi üç büyük kulübün formasını sırtında taşımış olan ender bahtiyarlardan biridir. Şimdiye kadar hiçbir hakemden ihtar dahi almamıştır… Maçlarda para atılırken daima “ay-yıldız”lı tarafı ister. Hatta hakem ve diğer takım kaptanlarının çoğu onun bu huyunu bildikleri için “ay-yıldız”ı daima Erdoğan’a bırakırlar… Her iki ayağına da hakimdir. Takımın on yerinde rahatça oynayabilir… Her sene transfer ayında birçok idareciler peşinden koşmasına rağmen sezon başında yine sarı-siyahlı forma altında görünür. Viyanalı spiker kendisine ‘Şeytanın çocuğu’ lakabını vermiştir. Yılmaz ve demir gibi bir futbolcudur.”

1950-1951 sezonunda Fenerbahçe’ye transfer oldu. Fenerbahçe’de geçirdiği sakatlık nedeni ile ancak 2 maç oynayabildi. Bu sakatlığı nedeni ile erken bir yaşta 28 yaşında iken futbolu bırakmak zorunda kaldı.

Erdoğan Dağdelen futbolu bıraktıktan sonra yarım kalan tahsilini tamamladı ve iş hayatına atıldı. Aksu İplik firmasında uzun yıllar Genel Müdür olarak görev yaptı.

7 Ocak 2019 günü aramızdan ayrılan Erdoğan Dağdelen’i saygı ile anıyoruz.

Erdoğan Dağdelen – Futbol Tarihimizin Yaşayan Tanığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir