Fahrettin Sayhan

İstanbulspor’un minik takımlarından başlayan serüvenini yıldız, genç ve A takımlarında oynayarak devam ettiren, sonrasında profesyonel takımımızın teknik sorumluluğunu yapan Fahrettin Sayhan’ı evinde ziyaret ettik.

Sıcak bir karşılama sonrası, yaptığımız söyleşi ile sizlerleyiz.

Fahrettin Sayhan kimdir?

01 Ağustos 1969 Iğdır doğumluyum. Evli 2 erkek 1 kız babasıyım. Sanki kendimi bildim bileli, sadece futbolu yaşamış ve kendimi futboldan başka ifade edemez gibiyim.

1979-1987 yıllarında İstanbulspor’un minik takımından başlayıp, amatör takıma kadar, bütün alt yapı takımlarında oynadım. Çok güçlü alt yapı takımımız vardı. Bütün büyük kulüpler ile baş eden, kazanan seviyelerde idik.

Fahrettin Sayhan, Metin Korkmaz

A takıma nasıl çıktınız?

1987 yılında İstanbul Genç karması ile Avusturya dönüşünde, Muhittin Güven Hocam’ın tavsiyesi ve güven duyguları ile A takım antrenmanlarına alındım.

A takım antrenörü Mustafa Yürür Hocam, Başkan ise Prof. Dr. Aziz Altufan idi. Daha sonra Sacit Turan başkan olunca beni daha çok destekledi.

1987-1988 sezonunda A takımda zaman zaman ilk onbir de, zaman zamanda, sonradan oyuna girerek oynadım. Böylece 18 yaşında A takım forması giydim.

1988’de kulübüm beni profesyonel yaptı. O zamanın şartları bu güne göre, kıyaslanamayacak kadar zordu. Antrenman malzemelerimizi evde yıkardık. Fakat gönülden çalışan yöneticiler, özverili futbolcular, samimi taraftar ile İstanbul Erkek Lisesi müdürü Mahir Bey ve yardımcısı Atakan Hoca sayesinde, çok içten, sıcak bir camiamız vardı.

1992 yılına kadar A takımda İstanbulspor sevgisiyle oynadım. Böylece ilk 14 yılımı İstanbulspor’da, 8 sene altyapı, 6 sene A takımda tamamladım.

İstanbulspor’dan sonra hangi takımlarda oynadınız?

1992 Transfer sezonunda Diyarbakırspor’a transfer oldum. Daha sonra Kastamonuspor, Bandırmaspor, Küçükçekmecespor, Tepecikspor, Maltepespor,Nişantaşıspor, Kırklarelispor, Zeytinburnuspor, Pendikspor, Karagümrükspor kulüplerinde 2004 yılına kadar, toplam 12 sene oynadım.

Böylece futbol hayatımı 8 sene amatör, 18 sene Profesyonel olarak tamamladım. 4 kez şampiyonluk yaşadım.

Futbolu bıraktıktan sonra neler yaptınız?

Bıraktıktan sonra, önce bir iş kurdum. Fakat içimde ve aklımda hep futbolla yaşadım.İşimde başarısız olunca, en büyük sevdama 2005 yılında TFF A Diploması alarak tekrar kavuştum. 2005-2006 sezonunda Karagümrük Kulübü’nde Teknik Direktör Mustafa Serin hocanın yardımcısı olarak antrenörlük hayatıma başladım.

2013 yılına kadar Karagümrük, Güngören, Bandırmaspor, Bozüyükspor, Gaziosmanpaşa,Tepecikspor, Balıkesirspor’da yardımcı antrenörlükler yaptım. 2012-2013 Yılında Bal Ligi takımı Edirnespor’da ilk teknik direktörlük deneyimimi yaşadım.

İstanbulspor Teknik Direktörlüğüne nasıl geldiniz?

A takıma çıkmamda en büyük destekçim olan Muhittin Güven hocam ve beraber çalıştığım Mustafa Serin Hocam, bir araya geldiklerinde beni, güvenle Ömer Sarıalioğlu’na (Rahmetli) tavsiye ediyorlar. O da beni görüşmeye davet ederek, A takımın başına getirdi. Rahmetli Ömer Başkan kümede kal benim için yeter dediği bir sezonu Lig ikincisi olarak bitirdik ve Play Off oynayarak Diyarbakırspor’a kaybettik.

Ömer Başkan, sevgi, güven ve sistem oluşturduğumuzu söyleyerek çok memnun, mutlu olduğunu ifade etti.

2014-2015 Sezonu içinde koşulsuz tekrar anlaştım. Kendisinden iyi bir mutfak ve fitness salonu yapmasını istedim. Şaşkınlıkla şartın bunlar mı diyerek, Mutluluğunu bir kez daha belirtti.

İstanbulspor’dan ayrılık nedeni?

Benim ve idari menajerimiz Mustafa Dalcı ile kulübün fikir ayrılıkları vardı. Hatta bana, ayrıldığını söylediler. Transfer için gelen bir oyuncu ile Mustafa Dalcı görüşecek dendiği için, ben kendimi sorumsuz hissettim. Kulüpten ayrıldım. Başkanın defalarca ısrarlı çağrılarına rağmen yollarımızı ayırdık.

 Sonrası?

Güngörenspor, Üsküdar Anadolu, Çorum Belediyespor,  Tire Belediyespor, Kırıkhanspor, Silivrispor,Bağcılarspor’da teknik direktör olarak görev yaptım.

Üsküdar Anadolu’yu 11.Hafta 10 Puan geriden sadece 6 gol atmış olarak 2014-2015 sezonunda aldım. Sezonu bir çok şehir ve güçlü takımın (Sakarya, K.Maraş, Erzurum gibi) önünde şampiyon olarak tamamladık.

Bu süreçte UEFA A ve UEFA Pro Lisans futbol diplomalarını aldım.

Günümüz futbolunda inanmışlık, bilgi, prensip, liderlik gibi faktörler, kulüp yapılarını oluşturan negatif etkenler karşısında maalesef çok zaman önemsiz ve tepkili karşılanıyor.

2 kez Çorumspor’da sezon başı görev aldım, Kadroyu kurdum. Ben yukarıdaki sebeplerden takımı bıraktım. Bir sene Play Off oynadı, diğer sene Şampiyon oldu.

Silivrispor’u sonradan 6.sırada aldım ve ligin bitmesine iki hafta kala ikinci sırayı garantilemişken, futbol hayatımın en üzüntülü olayı ile bıraktım. Silivrispor’da play off’tan şampiyon oldu.

Bir takımı geliştirmek, zihinsel, ruhsal, fiziksel yönden çıtayı yükseltmek en büyük hedefim olarak hep benim dayanağım olmuştur.

Başta beni destekleyip güvenen Muhittin Güven Hocam’a, beni A takıma alan Mustafa Yürür Hocama, Başkanlığımı yapan Aziz Altufan’a, rahmetli Sacit Turan’a, lisemizin müdürü Mahir Hocam’a, bana teknik direktörlük kapısını açan Mustafa Serin Hocam’a, Rahmetli Ömer Başkanım’a, bana en çok güvenen yetkilendiren Karagümrük Başkanı Ahmet Çelik’e sonsuz teşekkürler ediyorum.

Son olarak söylemek istedikleriniz.

İstanbulspor Kulübü Başkanı Ecmel Sarıalioğlu’na kulübü kurumsallaştırdığı, tesisleştirdiği, genç oyuncu ve antrenörlere güvenip öncelik ettiği için kendim ve İstanbulspor’lular adına çok teşekkür ediyorum.

Bizde size teşekkür ediyoruz.

Not: Sayhan bu söyleşi sonrası Eskişehirspor’da yardımcı antrenör olarak çalıştıktan sonra şimdileri Alanya Kestelspor’un teknik direktörlüğünü yapmakta.

4 thoughts on “Fahrettin Sayhan

  1. Fahrettin Hocam önce iyi insandır,güzel adamdır,saygılıdır,dürüst ve başarılı dır.Gerisi teferruat Türkiye’de binlerce hoca var.

  2. Kendisi çok sevdiğim, hakikaten saygıdeğer ve bilgili bir spor adamıdır. Antrenörlük yaşantısında hakettiği yere gelememiş olmasından dolayı üzüntü duyuyorum.

  3. Öykü bir halk kahramanını gerçek yaşam kesitleriyle çok güzel anlatmış. Kulübünün tarihi haline getirilmis,böyle gerçek hayat hikayelerine çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum, Istanbulspor Kulübünü ve adı geçen herkesi saygılarım ile tebrik ediyorum.

  4. fahrettin hocam gerçekten dürüst ve işinde çok başarılı bir hoca ancak hak ettiği yerlere bü ülkede torpilin olmadan gelemiyorsun. pro lisanslı hocalar çalışmazken üst liglerde diplomasız hocalar çalışıyor ya yazık yazık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir