İstanbulspor 0-0 Beşiktaş (01.04.1967)

Stat: Ali Sami Yen

Hakem: Gheorghe Popovic (Romanya), Şemsettin Tuncay, Özcan Gürkaynak

İstanbulspor: Yılmaz Urul, Bahattin Baydar, Yalçın Saner, Türker Gülsoy, Bülent Buda, Yıldırım İper, Güngör Tetik, Ender Konca, Haluk Erdemoğlu, Gökmen Özdenak, Kostas Kasapoğlu

Beşiktaş: Necmi Mutlu, İhsan Büyükbuğdaypınar, Fehmi Sığınoğlu, Cevdet Çetinkaya, Süreyya Özkefe, Kaya Köstepen, Ahmet Özacar, Janos Kuzman, Faruk Karadoğan, Sanlı Sarialioğlu, Güven Öğüt

İstanbulsporlular kafalarına beraberliği takmışlardı bir kere…Tek puan bize kafi gibi der gibi bir halleri vardı. Nitekim oyun tarzları bunu gösterdi 90 dakika boyunca.Beşiktaş ise başa güreştiğini her hali ile belli ediyordu, ama rakibinin kudreti karşısında galibiyet de kolay değildi Siyah-Beyazlılar için.

Sarı-Siyahlılar kendi sahasında başabaş, hattâ zaman zaman üstün bir oyun çıkartıyordu. Beşiktaş ise haftalardır devam ettirdiği «1-0 lık galibiyetler serisine»  bir yenisini ilave etmeye çalışıyordu.

Nitekim Beşiktaş’ın tek farklı galibiyetine dün yine bir yenisi eklenecekti. 65. dakikada Romen hakem Siyah-Beyazlıların mutlak bir penaltısını verseydi.

İLK DEVRE

  1. Dakikada İstanbulspor’un faul atışında Beşiktaş kalesi karıştı fakat Necmi avrupai bir plonjonla üç kişi arasında golü önledi

Sarı—Siyahlılar ilk devrenin yarısından İtibaren başarılı kontrataklarla tehlikeli olmaya başladılar. 14 Dakikada Haluk—Kasapoğlu anlaşması ile top, Beşiktaş kalesine kadar geldi, Kasapoğlu’nun sert şutu Necmi de kaldı.

İstanbulspor müdafaası tarafından adım adım takip edilen Kuzman ilk devrede ilk müspet hareketini 27. Dakikada yaptı. Kuzman ne şut ve ne de pas vermezken, aniden sol tarafa kaydı, attığı şahane şutu ters köşeye giderken, Yılmaz aynı  güzellikte kurtardı bunu… Devrenin en güzel hareketiydi bu pozisyon.

İKİNCİ DEVRE

Karşılaşmanın ikinci yarısı çok hareketli geçti. İlk tehlikeyi Beşiktaş kalesi atlattı. 51. Dakikada İstanbulspor’un bir korner atışında, Bülent’in şutunu Necmi biraz da tesadüfen kurtardı.

  1. dakikada Güven sağdan kaydı. Bahattin’i geçti, aniden ileriye fırlayan Kuzman’ın önüne yuvarladı topu… Beşiktaş’ın golcüsü Kuzman tam şutunu atacağı sırada Bahattin yetişti, sert bir hareketle rakibini alaşağı etti. Hakem bu karekete seyirci kaldı nedense. Belki de Kurmanın ofsayt olduğuna hükmetmiş olduğundandı. Hakikatte şuydu ki Kuzman’ın ofsayt olduğunu yan hakem işaret etmemişti, orta hakemine… 77. dakikada Ender’in şutu Necmi’nin sırtına çarparak içeriye girerken, Süreyya çizgi üzerinden çıkardı ve karşılaşmada golsüz berabere bitti.

Fotoğrafta Kuzman’ın ofsayt golü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir