İstanbulspor 1-1 Fenerbahçe (03.02.1933)

Stat: Taksim

Hakem: Nuri Bosut

İstanbulspor: Lütfü, Samih Duransoy, Sabih, Halit, Nevzat, Orhan, Aziz Orhun, Fahri Paçalıoğlu, Reşat, Selehattin Almay, Selahattin Beliren

Fenerbahçe: Hüsamettin, Yaşar Alpaslan, Firuzan Şansal, Cevat, Mehmet Reşat, Şaban Topkanlı, Muzaffer, Fikret Arıcan, Süleyman Tekil, Zeki Rıza Sporel, Niyazi

Goller: Dk.33 (PEN) Samih Duransoy (İstanbulspor), Dk.70 (PEN) Fikret Arıcan (Fenerbahçe)

Parayı İstanbulsporlular kazanmışlar ve rüzgarla beraber oynayacak şekilde kale intihap etmişlerdi. Oyuna Fenerbahçeliler başladılar  ve ilk akın İstanbulspor muavin hattında kırıldı. Bunu mütcalap İstanbulsporlular Fener kalesine kadar uzanan bir hücum yapılar, Yaşarın yerinde bir müdahalesi ve uzun bir vuruşu ile top İstanbulspor’un nısıf sahasına geçti, Fenerliler kısa fasılalarla üst üste hücum yapıyorlar, fakat bu hücumlar müessir olmuyor. İstanbulspor’un muavin ve müdafaa hatları güzel bir anlaşma ile demarke bir oyuncu kalmamasına dikkat ediyorlar ve muvaffak oluyorlardı. On birinci dakikadayız. Fenerin hücumları artık kesilmiş bir vaziyette buna mukabil İstanbulsporlular her iki açıkları vasıtası ile çok canlı akınlar yapıyorlar. Fener müdafaası çok sıkışık anlar geçiriyor.

Sol muavin Fikret bugün çok muvaffakiyetsiz. Müdahalelerinde ve vuruşlarında isabet yok. İstanbulspor sol açığının güzel bir şutunu Hüsamettin iyi bir plonjonla kurtardı. 21. Dakikada Fenerliler ortadan hücum ediyorlar. Fakat Zeki nefes almayacak bir vaziyette marke edildiği için bu hücumlar. netice vermiyor. Sağ iç Süleyman’ın tecrübesizliği 24.dakikada Fenerbahçe’nin mutlak bir gol kaçırmasına sebebiyet verdi. Zeki’nin üç rakibi üzerine alarak verdiği enfes bir pası Süleyman kaçırdı. Top uzun bir vuruşla Fener yarı sahasına indi. Orhan’dan Fahri’ye verilen bir pası kesmek isteyen Fikret’in eline top dokundu. Ve hakem penaltı cezasını verdi. Samih’in güzel bir şutu İstanbulspor’a bir gol kazandırdı. Bu golden sonra Fenerliler canlandılar. Fakat, faik bir vaziyeti kaçırmak İstemeyen İstanbulsporlular da ayni enerjiyi hatta daha fazlası ile gösteriyorlardı.  Bu vaziyet Fenerin gol yapmasına mani oldu ve devre İstanbulspor’un 1-0 lehine bitti.

İkinci devre

Fenerliler muavin hattında bir değişiklik yapmışlar ve Reşat’ı sola, Fikret’i de ortaya almışlardı. Bu değişiklik daha iyi oldu. Çünkü sol müavin yerinde her nedense İyi oynayamayan Fikret daha canlı bir oyun oynuyordu. Fenerliler bu devrede ekseriyetle hâkim bir oyun oynadılar. Fakat kale önünde üst üste  fırsatlar kaçırmaları bu hakimiyetin semere vermesine mani oldu. Zeki’nin 11ci dakikada güzel bir şutu avuta gittiği gibi, Niyazi de 22. Dakikada eline geçirdiği bir gol fırsatını kaybetti. 25. Dakikada topla beraber kaleye giren Zeki’yi iki İstanbulspor’lu müdafi makasa aldılar hakem bir penaltı cezası verdi  ve Fikret sıkı bir sutla beraberliği temin etti. Bu golden sonra iki taraf ta karşılıklı hücumlar yaptılar . 39 uncu dakikada Süleyman galibiyet fırsatını gene fena bir vuruşla kaybetti ve maç 1-1 beraberlikle bitti.

Maç sonu Samih omuzlarda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir