İstanbulspor 1-1 Fenerbahçe (29.03.1936)

Stat: Fenerbahçe

Hakem: Ahmet Adem Göğdün

İstanbulspor: Osman İncili, Sabih, Samih Duransoy, Hasan Ekin, Enver Arseven, Fahri Paçalıoğlu, Tevfik Gence, Cihat Ergün, Şinasi, Seyfettin Demirtaş, Nevzat

Fenerbahçe: Necdet, Yaşar, Fazıl, Mehmet Reşat, Ali Rıza, Cevat, Esat, Şaban, Fikret, Niyazi, Naci

Goller: Dk. 16 Fahri Paçalıoğlu (İstanbulspor), Dk. 68 Fikret Arıcan (Fenerbahçe)

Haftanın en mühim maçı Fener stadındaki İstanbulspor-Fenerbahçe karşılaşması oldu. Fener her zamanki kadrosu ile, geçen hafta Güneşe karşı gençleri tecrübe ederek yenen İstanbulspor daha eski oyuncularından yalnız Fahriyi takıma alarak eski kadrosu ile çıktı.

Rüzgarı İstanbulsporlular lehlerine aldılar. Oyun Fenerin çok seri bir hücumu ile başladı. Fakat top müdafaa hattından geri döndü.

Bugün İstanbulspor iyi çalışıyor topu kontrol ve sürüşlerinde ihtiyatlı hareketleri  gözüküyor ve nitekim oyunun daha onuncu dakikasında Fener müdafaa hattını yararak Fahrinin ayağı ile İstanbulsporlular yegâne gollerini kaydettiler.

Geçen devrede de Fener defansını yararak gol atmak yalnız İstanbulspor’a nasip olmuştu. On dört maç sonra yine bu muvaffakiyeti İstanbulspor elde etmiştir.

İstanbulspor’un golü Fenerbahçe’yi daha fazla harekete geçirmişse de rüzgar aleyhlerinde olduğ undan top daima falsolu gidiyordu. Nitekim Fikret’in bu aralık attığı bir serbest vuruş İstanbulspor’un kalesini  yalayarak auta geçti. Fenerbahçe’nin  bunu takip eden akınları gol çıkarmak fırsatını vermedi. Bunu bilhassa İstanbulspor’un çok güzel oynayan kalecisi mani oluyordu. Çekilen bütün şutları yakalıyor ve tehlikeli akınları kaleden uzaklaştırıyordu.

Oyunun dakikaları geçtikçe Fenerin hâkimiyeti yükseliyordu. İstanbulspor kalesine çekilen şutlar bir türlü gole tahvil edilemiyordu. Birbiri o arkasına İstanbulspor kalesine çekilen serbest vuruşlardan da bir netice alınamadı. Birinci devrenin son dakikalarında İstanbulspor’un bir ikinci akını göze çarptı ise de neticesiz kaldı. Ve devre İstanbulspor’un 1-0 galibiyeti ile bitti.

İKİNCİ DEVRE:

Bu devrenin başından itibaren top İstanbulspor’un nısıf (yarı) sahasından ayrılmadı. Fakat bugün fevkalâde oynayan İstanbulspor defansı gol yaptırmamak için bütün enerjisini kullanıyor ve Fener muhacimleri bir türlü gol çıkarmayı beceremiyorlardı. Bilhassa bu devrede İstanbulspor tamamı ile müdafaa tabiyesi tatbik ediyor ve Fenerin tehlikeli akınlarını demarke ediyorlardı. Fakat bir aralık Fenerin tehlikeli muhacimlerinden biri olan Naci, Niyazi’nin pasını İstanbulspor ağlarına taktı. Bu gol Feneri daha çok hızlandırdı. Ve akınlar birbirini takip etmeğe başladı. İstanbulspor’un her yere yetişen Hüsnü bugün enfes kesişleri ile temayüz ediyor. Fener muhacimleri beraberliği temin etmekle beraber güçlerine inanmış insanlar gibi muhakkak galibiyeti kovalıyorlar.

Fakat gücüne inanmak kafi gelmedi. Yüksek bir enerji ve talihin de buna eklenmesi lazımdı. Yılmadan çalışan İstanbulspor defansı beraberliği kaçırmadı.

İstanbulspor bu seneki  lig maçlarının ikinci devresinde bu suretle bir süpriz yapmış ve güzel bir muvaffakiyet kazanmış oldu.

Maç havanın. Oldukça fena olmasına rağmen zevkli oldu. ve 1-1 lik beraberlikle bitti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir