İstanbulspor 2-0 Kasımpaşa (08.04.1951)

Stat: İnönü

Hakem: Feridun Kılıç

İstanbulspor: Süleyman Doğan, Saim Çetinel, Kenan Canko, Merih Üççetin, Haluk Timuçin, Nevruz Güven, Hüseyin Güler, Günaydın Özyurt, Temel Başoğlu, Aydemir Nemli, Yılmaz Günfırat

Kasımpaşa: Mehmet, Cihat, Ali, Zafer, İsmail, Niyazi Tamakan, Hüseyin, Osman, Tayyar, Doğan, Niyazi Öztunç

Goller: Dk. 35 Haluk Timuçin, Dk. 65 Yılmaz Günfırat (İstanbulspor)

Kırmızı Kart: Dk. 39 İsmail Öksüzler (Kasımpaşa)

Dün; İnönü Stadında, hayli çekişmeli ve enteresan karşılaşmalara sahne olarak cereyan eden bu seneki lig maçlarının, son müsabakaları oynandı. Sahayı baştan başa dolduran çok kalabalık bir seyirci kütlesi önünde devam
edilen maçların. ilkini,  saat 14.15 İstanbulspor’la Kasımpaşa yaptılar.

Oyuna İstanbulsporluların vuruşuyla başlandı. İlk dakikalarda, iki tarafın karşılıklı akınlarıyla çok süratli cereyan eden oyunun ilk gol tehlikesini 4 üncü dakikada, İstanbulsporlular atlattılar. Fakat, Kasımpaşa, sağaçığının 18 dışından çektiği sıkı şut, İstanbulspor kalecisinin yerinde yumruk vuruşuyla kornere çıkarak, Sarı – siyahlıları muhakkak bir gol yemekten kurtarmış oldu.

Maçın ilk anlarında atlattıkları bu mühim gol tehlikesi, sarı – siyahı daha canlı bir oyuna sevk etmişti. Nitekim, bilhassa iki açıkları vasıtasıyla yaptıkları akınlar, Kasımpaşa müdafaasını sık sık müşkül durumlara düşürüyordu. 18 ve 27 nci dakikalarda, Aydemirin neticesi kalan iki faul atışını müteakip, Kasımpaşa kalecisi Mehmet yerinde bir çıkışla muhakkak bir gole mâni oldu. 31 inci dakikada, sağdan kaptığı toplan kale yakınına kadar sokulan Aydemirin sıkı şutunu, Mehmet havada bloke ederek uzun uzun alkışlandı.

İstanbulsporlular hâkim oyunlarının neticesinde, nihayet ortadan yaptıkları bir akında, Haluk’un aşırtma vuruşuyla ilk gollerini kazandılar (Dak 37)

Golden sonra, İstanbulspor hâkimiyeti daha baskılı bir hal almıştı. 39 uncu dakikada, İstanbulspor sağ içine sert bir çıkış yapan İsmail’i hakem oyundan çıkardığından, Kasımpaşalılar 10 kişi kaldılar, ve devre de, netice değişmeden 1-0 İstanbulspor’un galibiyetiyle sona ermiş oldu.

İKİNCİ DEVRE

Bu devreye, Kasımpaşalılar, bir gollük farkı telafi edebilmek gayretiyle çok hızlı başladılar, 5 inci dakikada kalecinin elinden kaçırdığı topu yakalayan Niyazi’nin yuvarladığı top, direkten geri döndü. Akabinde Kasımpaşa kalecisi Mehmet Yılmaz’ın tehlikeli bir inişini zorlukla önleyerek, takımını ikinci gölü yemekten kurtarmış oldu.
Kasımpaşalılar; râkiplerine nisbetle daha gayretli. oynadıkları bu devrenin 20 inci dakikasında; soliç Hüseyin’in
ortaya geçirdiği topu kale ağzında yakalayan o Yılmaz’ın plâse vuruşuyla ikinci gollerini de kazandılar.

Bu gol oyunun neticesini hemen hemen belli etmişti. Nitekim Kasımpaşalılar, ikinci golden sonra daha ziyade
müdafaaya ehemmiyet vererek çalışmaya başlamışlardı. 27 nci dakikada İstanbulspor’un kazandığı penaltıyı Aydemir avuta atarak, takımını üçüncü golden mahrum bıraktı, Devrenin son dakikalarında, her iki takım da bütün gayretlerine rağmen neticeyi değiştiremediler ve kaçan sayısız fırsatlardan sonra günün bu ilk karşılaşması İstanbulspor’un 2-0 galibiyetiyle sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir