İstanbulspor 2-2 Austria (19 Ocak 1957)

Avusturya lig’i ikincisi Austria, şehrimizde yaptığı üçüncü  karşılaşmada İstanbulspor ile 2 — 2 berabere kaldı. İlk devreyi 2 — O galip bitiren Austria’lılar, bundan evvelki maçlarında olduğu gibi, dün de tatminkâr olmaktan çok uzaktılar. Austrialyı eskiden beri tanıyan ve alkışlayanlar dün gene «Hey gidi eski Austria»> demekten kendilerini alamadılar.

Lig üçüncüsü İstanbulspor ikinci devrede güzel bir oyun çıkarabildi, Bilhassa son yarım saatte bütün hatları ile oyuna hakim oldu. Esasen, bu randımanlı oyunlarının semeresini de kazandıkları iki güzel golle gördüler.

TAKIMLAR VE MAÇIN CEREYANI

Ankara bölgesi hakemlerinden Faik Gökay’ın idare ettiği bu maça taraflar şu tertipleri ile başladılar.

Austria: Ondereska – Tamandi, Svabode,  Fischer, Stotz, Lösev – Scheleger, Baumgartner, Hüber, Malik, Yavache.

İstanbulspor: Sabih – Kenan, Merih (Çağatay)– Kâmil, Kadri, Sedat – Mesut, Aydemir, İbrahim, İhsan, Yüksel.

Oyunun ilk dakikaları her iki tarafın birbirlerini denemeleri ile geçti, Bu dahâ ziyade futbolcuların ısınmalarından başka bir şeye benzemiyordu. Maçın ilk tehlikeli akınını 7. dakikada Austrialılar yaptı. Sağdan şahsi bir akın yapan Dr. Scheleger’in çektiği şutu Sabih kornere çıkardı. Sağdan atılan korner neticesiz kalıyor.

Dakika: 12. Müsait pozisyonda topa hakim olan İhsan sırf beklemesi yüzünden bir fırsatı kullanamıyor. Akabinde gene İhsan bir fırsat daha kaçırıyor.

Dakika: 25. Austrialılar penaltıdan ilk gollerini kazanıyorlar. Huber’in hafif şutu Kadri’nin eline çarptı. Gökay, bu hareketi penaltı cezası ile tecziye etti ve atışı yapan Huber takımına ilk golü kazandırdı.

Dakika: 32. Aydemir’in 30 metreden çektiği frikik Austria ceza sahası içinde karambol yaratıyor. Fakat beceriksiz bir gününde olan Sarı – Siyah forveti bundan istifade edemiyor.

Dakika: 34. Malik’in ara pasına ileri fırlayan Baumgartner Kadri’yi de geçmesine rağmen bu fırsatı gole tahvil edemedi.

Dakika: 36. Hafif bir sakatlık geçiren Baumgdartner oyunu terk ediyor. Gene İstanbulspor müdafii Merih yerini arkadaşı Çağatay’a bırakıyor…

Dakika: 42. Ficher’in verdiği pası iyi kullanan soliç Malik, Kadri’yi çalımla ekarte ettikten sonra yakın mesafeden ikinci Austria golünü çıkarıyor.

İKİNCİ DEVRE

İkinci devreye Sarı – Siyahlılar süratle başladılar. Ve ilk dakikalardan itibaren de oyuna hakim oldular, Nitekim bu arzulu ve istekli oyunlarının semeresini de attıkları iki güzel golle aldılar.

Dakika 6, Yüksel’in ceza sahası köşesinden çektiği sıkı şut direğin üstünden az farkla dışarı gidiyor, bu Sarı- Siyahlıların kaçırdıkları ilk mühim fırsattı.

Dakika: 12. Dr. Seheleger’in şahsi bir hücumunu Sabih güzel ve yerinde bir plonjonla kurtardıktan sonra, oyun birden bire zevkli ve heyecanlı bir hal almaya başladı. Rakiplerinin münferit akınlarından kurtulan Sarı-Siyahlılar oyunda hissedilir bir hakimiyet tesisine muvaffak oldular. Nitekim Aydemirin firikiği misafir takım müdafaasını karıştırdıktan bir dakika sonra İbrahim şimşek gibi bir vuruşla takımının ilk gölünü yaptı. Dakika: 14.

Dakika: 16. Stotz’un gerilerden çektiği frikiği Sabih ancak kornere çıkarabiliyor. Sağdan çekilen korner neticesiz kalıyor.

İSTANBULSPORUN BERABERLİK GOLÜ

Dakika: 26. Ceza sahasının bir metre gerisinden İstanbulsporun kazandığı frikiği, kaptan Aydemir çekti. Baraja rağmen, bu usta futbolcu yerden nefis bir vuruşla topu ağlara göndermekte zorluk çekmedi.

Dakika: 31. istanbulspor arka arkaya iki fırsat kaçırıyor. Kenan ve ikinci devrede oyuna giren Cafer’in çektikleri şutları Austria kalecisi Ondreska yerinde müdahaleleri ile önlüyor.

Dakika: 41. Sabih’in müsait pozisyonda olmasına rağmen bir topa hakim olamaması az daha bir gole mal oluyordu. Fakat solaçık Jaroche bu fırsattan istifade edemedi.

Bundan iki dakika sonra Aydemir’in nefis bir frikik atışı az farkla dışarı çıktıktan sonra oyun 2 —2 berabere neticelendi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir