İstanbulspor 3-1 Galatasaray (15.08.1964)

Spor Toto Kupası 1. Maç

Stat: İnönü

Hakemler: Rıfat Atahan, Özdemir Erentok, Muhittin Soner

İstanbulspor: Metin Türel, Bahattin Baydar, Yalçın Saner, Yılmaz Şen, Ercan Aktuna, Güngör Tetik, Ahmet Şahin, Kasapoğlu, Bilge Tarhan (Soner Metiner), İhsan Baydar (Nazım Çamlıbel), Haluk Erdemoğlu

Galatasaray: Bülent, Bilgin, B.Ahmet, Kadri, Naci, Mustafa, Yılmaz, İsmet (Bahri), Turan, Metin, Tarık

Goller: Dk.32, Dk.36, Dk.47 Bilge Tarhan (İstanbulspor), Dk.75 Metin Oktay (Galatasaray)

Seyirci ve Hasılat: 22.872 kişi, 130.783.41 lira

Spor Toto Turnuvası maçlarının dün şehrimizde oynanan ilk müsabakasında, geçen senenin kupa şampiyonu G. Saray, İstanbulspor karşısında büyük bir azizliğe uğradı. Başbakan yardımcısı tarafından yapılan açılış merasimini müteakip, yazın yakıcı sıcağına rağmen futbola susamış futbolseverler Mithatpaşanın kel zemini üzerinde tutuk ve her hattı ile dökülen bir Galatasaray karşısında büyük bir G. Saray karşısında büyük bir takım hüviyetinde gözüken İstanbulspor’u doya doya seyrettiler. Turgay, Candemir gibi sadece iki şöhretinden mahrum Sarı — Kırmızılılar, doğrusu kollektif futbolun temel bilgisini bir an dahi gösteremedikleri gibi, bir tek doğru pas bile atamadılar. Her nedense bütün topların Metinde toplamak çabası yanında, 2.yan hafın bitik görünmeleri, G. Sarayın başarısız kalışında mühim rol oynadı.

İstanbulspor her hattı ile başarılı olurken başta Bilge, Ahmet ve Haluk sahanın yıldızı idiler.

Oyunun ilk tehlikeli: akınını Metin yaptı. İstanbulspor kalecisi Sarı — Kırmızılı oyuncunun dömivolesini uçarak kurtardı. 27 nci dakikada Ahmet’in yüzde yüz gollük şutunu bu sefer Bülent şahane bir refleksle bertaraf etti.

32 inci dakika dolarken sahada futbol gösterisinde bulunan İstanbulspor hakim oyununu Bilge’nin aşırtma bir vuruşla yaptığı golle süsledi. Hemen 4 dakika sonra yine Bilgenin şahsi gayreti ile bir gol daha kazanan İstanbulspor devreyi 2—0 galip bitirdi.

İKİNCİ DEVRE

Bu devreye aynı süratle giren İstanbulspor, hemen 47 ci dakikada Bilgenin bütün G. Saray müdafilerini  çalımlamasıyla güzel bir gol daha kazandı.

Bu arada iki takımda da bazı değişiklikler oldu. G. Sarayda İsmet’in yerine Bahri, Mustafa’nın yerine Necdet, İstanbulspor’da Bilgenin yerine Soner, İhsanın yerine Nazım girdi. G.Saraylılar şeref sayılarını 75. dakikada Tarık’ın ortasından faydalanan Metin vasıtasıyla attılar. Böylece o bu çetin maç da 3—1 Sari Siyahlıların galibiyetiyle sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir