İstanbulspor 3-2 Süleymaniye (15.11.1929)

Stat: Taksim

Hakem: Sedat Rıza

İstanbulspor: Kazım, Samih Duransoy, Tevfik Gence, Fahri Paçalıoğlu, Hasan Ekin, Yusuf Aygener, Ahmet Kemal, Selahattin Beliren, Selahattin Almay, Orhan, Sefa

Süleymaniye Fatih: Sabri, Müeyyet, Necdet, Murat, İhsan, Ruhi, Davut, Ahmet, Şaban, Sadi, Emin

Goller: ?

İstanbul Şildi maçlarına dün stadyumda başlandı. İlk maç İstanbulspor ile Süleymaniye ve Fatih’in birleşmiş takımı arasında idi.

Bu maç, dün de yazdığımız gibi ayni zamanda terfi müsabakası sayılıyordu. Bunun için epey hararetli oldu.

İlk devre umumiyetle İstanbulspor’un hakimiyeti altında cereyan etti. Mamafih İstanbulspor’un bidayetlerde(başlangıç) yaptığı sayıya ,Süleymaniye Fatih daha sonra yaptığı bir sayı ile mukabele etti.

İkinci devre gene İstanbulspor’un faikiyeti  (üstünlüğü)ile başladı. Bu sıralarda Süleymaniye Fatih aleyhine ikinci ve üçüncü sayılar yapıldı.

Oyunun sonlarına doğru İstanbulsporlu oyuncularda biraz yorgunluk alametleri görünmeğe başladı. Süleymaniye Fatih takımı daha fazla çalışır bir hale girdi.

Fakat bu vaziyet Süleymaniye Fatih’in ancak bir sayı daha yapabilmesini temin etti. Bu suretle bu maç 3-2 İstanbulspor’un lehine bitti.

Bu galibiyetle nihayet birinci kümeye terfi eden İstanbulspor’u tebrik ederiz.

1925-1926 sezonunda İstanbulspor final maçlarında Ümitspor’u 4-1 ve 6-1 yenerek, İstanbul 2. Küme şampiyonu olmuştur. Fakat 1926 – 1927 sezonunda  İstanbul 1. Kümesinin gene aynı takımlarla oynanmasına karar verildiği için İstanbulspor şampiyon olmasına rağmen terfi edememiş tekrar İstanbul 2. Kümesinde kalmıştır.

1926-1927 sezonunda İstanbulspor İstanbul 2. Küme şampiyonu olmuştur. İstanbul 1. Kümesine katılmak için 1.küme son sırasındaki Beylerbeyi ile baraj maçı oynar ve kazanarak İstanbul 1. Kümesine terfi eder. Bu baraj maçı Türk Futbol Tarihindeki İLK PLAY-OF MAÇIDIR.

İstanbulspor artık İstanbul 1. Kümesindedir. Ama kader gene ağlarını örmektedir. 1928 olimpiyat oyunlarına hazırlık sebebi ile 1.küme maçları 1927 yılı aralık ayında iptal edilir. Bunun yerine öncülüğünü gazetelerin yaptığı birkaç özel turnuva organize edilir.

1927-1928 İstanbul 1. Kümesi iptal edilip 1928-1929 sezonu planlaması yapılırken İstanbulspor gene planlama dışı tutulur 1. Küme toplam 6 takım ile oynanır yani İstanbulspor gene 2. Ligdedir. 

1928-1929 sezonunu İstanbulspor İstanbul 2.ligini tekrar şampiyon bitirir 1.ligin son sırasını alan Süleymaniye ile baraj maçı oynar. İlk 2 maçı iki takımda 1 ‘er kez kazanınca 1929 İstanbul 1.küme maçları oynanmadan 3.baraj maçı oynanır ve bu maçı İstanbulspor 3-2 kazanarak muradına erer.

Belki İstanbulspor Kulübü bir alt kümede 3 kere şampiyon olup 2 kere baraj maçı kazanarak bir üst lige çıkabilen dünyada tek takımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir