İstanbulspor’un Maçı Ne Oldu?

MARDİNDEN AÇILAN TELEFON: “İSTANBULSPOR’UN MAÇI NE OLDU?”

Bir Pazar günüydü. İşlerimizin sıkışık olduğu bir gün…

Servisimizdeki telefonlar çalıyor, maçların neticelerini soranlara arkadaşlar cevap veriyordu…Tesadüfen bir telefonu ben açtım. Karşımdaki hanım sesi “Mardin’den arıyorlar” dedi.

Çok uzaktan belli belirsiz bir ses kendini takdim ediyordu:
“Efendim, ben Dr. Metin Turuloğlu, İstanbulspor’un maçını soracaktım…”
Şaşırmıştım:
“İstanbulspor’un mu?” dedim…
“Evet efendim. Kocaeli ile maçı vardı. Kaç kaç bitti acaba?..”
“3-0 mağlup” dedim…
Karşımda yıkıldığını hissettim. Telefonda bir sessizlik hâkim oldu. Ve devam etti.
“Bu takım düzelmeyecek mi? Eski günlerine dönmeyecek mi?”
“Döner beyefendi, yalnız biraz zaman geçmesi lazım” dedim.

Düşünün Mardin’den İstanbulspor’un maçını soruyorlardı. İstanbulsporluluk, yalnız İstanbul sınırları içinde değil, yurdun dört bir tarafına yayılmıştı. Mutluluk duyulmalıydı. İstanbulspor’u tutanlar, İstanbulspor’u çalıştıranlar ve İstanbulspor’un yükselmesi için çaba sarf edenler…

Yarım asırdan fazla bir mazisi olan İstanbulspor’un bir tesisi olamaması yürekler acısıdır. Eline fırsat geçmiş, fakat bu fırsattan istifade edememiştir. Bir zamanlar, bakanlar kurulunda 5-6 İstanbulsporlu bakan bulunduranlar, bugün lisenin bir köşesinde sığınmışlardır. O zamanlar İstanbulspor’u idare edenler biraz akıllıca davranmış olsalardı, bugün stada da lokale de sahip olabilirlerdi.

Gönlümüz, İstanbulspor gibi bir takımın ikinci ligin sonlarında dolaşmasına razı olmuyor. Sarı-Siyahlı takımı tekrar birinci ligde görmek, yalnız bizleri değil, yurdun dört bir köşesine dağılmış Dr. Metin’leri, Vali Oktay’ları, Kaymakam Yalçın’ları, Mühendis Ali’leri, Eczacı Mustafa’ları, Senatör Çetin’leri, Milletvekili Doğan’ları, Bakan Mehmet’leri, General Hasan’ları da memnun edecektir.

RIDVAN YELEKÇİ
Hürriyet gazetesi yazarı
(1974)

RIDVAN YELEKÇİ KİMDİR?
1934 yılında İstanbul’da doğdu. 1953 yılında Fenerbahçe Dergisi’nin spor bölümünde muhabirlik yaptı. Yeni Gazete, Yeni İstanbul ve Dünya gazetelerinde spor yazarı olarak görev aldı. TSYD’nin kurucularından olup bu dernekte yönetici olarak çalıştı. Basın kuruluşlarının gazetecilik konusunda çeşitli yarışmalarında ödüller kazandı. Spor yazarlığı konusunda ilklerden biridir. 26 Haziran 2000 tarihinde vefat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir