İstanbulspor’un Ömer Dedesi: Ömer Sarıalioğlu

İstanbulspor’un merhum başkanı Ömer Sarıalioğlu 1944 yılında Trabzon-Of’ta dünyaya geldi. Yörede Sarıalioğlu-Saral adıyla bilinen bir aileye mensuptur. Yaşamı boyunca ticaretle uğraşan Sarıalioğlu, yokluktan başarı öyküsü çıkarmayı bilen kişiler arasında yer alır. Ömer Sarıalioğlu 15 yaşında cebinde beş kuruş olmadan geldiği İstanbul’da muavinlikten ayakkabı boyacılığına ve bisiklet kiralamaya çok geniş bir yelpazede işler yapmış; en sonunda uluslararası taşımacılık yapan bir şirketin mimarı olmuştur. Elbette bu süreçte çok zorluk çekmiş ve yaşadığı güçlükleri 2003 yılındaki bir röportajında şöyle ifade etmiştir:

“Benim başıma gelen felaketler, başka birinin başına gelseydi, dilencilik yapardı”

Rahmetli Sarıalioğlu’nun İstanbulspor başkanı olma süreci ilgi çekici. İstanbulspor’dan önce Bakırköyspor’un 8 yıl yöneticiliğini yapan Sarıalioğlu, neden İstanbulspor ile ilgilendiği sorulduğunda şöyle yanıt vermişti:

“Neden futbola olan sevgim, ama bundan da önemlisi İstanbulspor’un paha biçilemez tarihi mirasının paydaşı olmak.”

Sarıalioğlu İstanbulspor’a başkan olduğunda kulübün ve camianın durumu çok kötüydü. TMSF tarafından el konulduktan sonra günden güne zayıflayan kulüp Ataköy’deki tesislerinden de olmuş ve ekonomik açıdan tükenmiş bir haldeydi. Kulübün içinden doğduğu İstanbul Lisesi’ne bağlı olan İstanbulspor Kulübü Derneği amatör branşlarda varlığını sürdürüyordu. Zaten mensubu çok az olan İstanbulspor camiası ikiye bölünmüştü.

Sarıalioğlu 2008 yılında İstanbulspor AŞ’nin yönetimine geldiğinde 90 yıllık kulübün tarihinde hiç yapılmamış bir şeyi başarmak için kolları sıvadı: İstanbulspor’a bir tesis kazandırmak. Tepecik’te 30 dönüm araziyi kulübe tahsis etti, kulübe futbol sahaları ve çağdaş binalar kazandırdı. Bundan da önemlisi tesisin sahibinin İstanbulspor olduğunu ilan etti; yani kulübün 90 yıllık tarihindeki neredeyse ilk mülkü bu olacaktı.

Sarıalioğlu İstanbul Lisesi’nde eğitim almadığı halde İstanbul Lisesi ve İstanbulspor tarihine büyük saygı duyuyordu. Başkan olduğunda 15 yıldır yapılmayan bir geleneği diriltti: Takımın sezon açılışını İstanbul Lisesi’nde yaptı. 2008-2009 sezonu öncesindeki bu hamlesi de camiadaki ayrılığın azaltılmasında önemli bir dönüm noktası olacaktı. O günkü konuşmasında Sarıalioğlu lise ve kulüp arasındaki ilişkiyi şöyle ifade etmiştir:

“İstanbul Lisesi ve İstanbulspor ayrılmaz bir bütündür”

Ömer Sarıalioğlu, başkanlığı döneminde kendisine büyük yardımları dokunan başkan yardımcısı ve kardeşi Sabahattin Sarıalioğlu ile altyapıya da önem verdi. İkili sportif başarı için acele etmedi, bütçeyi tutumlu kullanarak altyapının ve tesislerin büyümesini izlediler.

Kulübün yükselişi 2014-2015 sezonunda 3. Lig’den 2. Lig’e yükselme maçlarında doruk noktasına ulaştı. Bülent Demirkanlı’nın teknik direktörlüğünde çok başarılı bir sezon geçiren Boğalar 2. Lig’e yükselme için Play-Off’lara kalmış ve yarı finalde Zonguldak Kömürspor ile eşleşmişti. Büyük sıkıntı ve çetin mücadele içinde geçen ilk ve ikinci maçın ardından Boğalar Zonguldak ekibini eledi ve finale yükseldi. Ancak…

Sarıalioğlu’nun yaşlı kalbi bu yoğun strese dayanamadı, 22 Mayıs 2015 günü geçirdiği kalp krizi sonucu aramızdan ayrıldı. Ataköy 5. Kısım Camii’nde İstanbulspor camiasının katıldığı namazın ardından memleketi Of’ta defnedildi. O gün tabutu başında ağlayan oyuncular, merhum başkanlarına zafer sözü veriyorlardı.

 

 

 

 

 

 

Vefatından 4 gün sonra oynanan final maçında Çorum Belediyespor’u 3-1 mağlup eden oyuncular başkanlarına verdikleri sözü tutmuş oldular. O sezon şampiyonluk kupası Sarıalioğlu’nun mezarına götürülerek ona hediye edildi.

 

 

 

 

 

 

Sarıalioğlu sert görünümüne rağmen; yumuşak huylu, alçak gönüllü, centilmen bir beyefendiydi. Konuk takımın yöneticilerine kendi koltuğunu verip kenarda maç izleyecek kadar kibirsiz, tesislerde hristiyan oyunculara şapel yaptıracak kadar ince düşünceliydi. İstanbul Liseli, hatta İstanbullu bile olmadığı halde; karşılıksız bir sevgiyle İstanbulspor’a 90 yıllık tarihinde ilk kez bir tesis kazandırdı, borçları ödedi, tam kulüp belini doğrulttu-şampiyonluk geliyor derken ansızın aramızdan ayrıldı…

Bugün Tepecik’teki İstanbulspor tesisleri Ömer Sarıalioğlu tesisleri olarak anılmaktadır.

Ölümünün sekizinci yılında saygıyla anıyoruz.
Hakan Kaygusuz

 

Yazar Hakkında

Hakan Kaygusuz 1986 yılında İstanbul’da doğdu. İTÜ’de kimya ve fizik eğitimi aldıktan sonra doktora derecelerini İTÜ ve Berlin Teknik Üniversitesi’nden aldı. İTÜ, Berlin Teknik Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi’nde çalıştıktan sonra, şu anda Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde dekan yardımcısı ve doçent olarak akademik hayatına devam ediyor. Bir yandan da çocukluğundan beri takip ettiği İstanbulspor için kalem oynatan Kaygusuz, İstanbulspor Kulübü Derneği üyesi ve İstanbulspor Taraftarlar Derneği’nin as başkanıdır..

One thought on “İstanbulspor’un Ömer Dedesi: Ömer Sarıalioğlu

  1. İstanbulspor’un tarihine değer veren ve takımın yükselmesi için özveri ile çaba harcayan Başkan Ömer Sarıalioğlu’nu rahmet ve saygıyla anıyoruz. Mekânı cennet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir