Jonah Sawieh

24 Eylül 1975 tarihinde Liberya’nın Monrovia şehrinde doğan Jonah Sawieh, 1995’te ülkesinin Inv. Eleven ekibinde kariyerine başladı, bir süre sonra da Afrika’nın Fildişi Sahili’nin Africa Sports ekibine transfer oldu. Avrupa futbolu kariyeri 1996 döneminde 21 yaşındayken İsviçre’nin Baden takımında başlayan Sawieh, 1998’de Almanya ligine Mannheim’a oradan da E.Frankfurt’a geçiş yaptı. Frankfurt’ta ismini duyurmaya başlayan Sawieh, burada 7 maçta forma giydi ama aradığı ivmeyi yakalayamadı.

1998-1999 sezonunda Kocaelispor’a transfer olan Liberyalı Sawieh o sezon 14 karşılaşmada forma giydi ve bir gol kaydetti. Sawieh sağ ayağını iyi kullanan özellikle kanatlardan ve ortadan hızlı bindirmeleri ile akıllarda kalan bir oyuncuydu. O sezon Kocaelispor’un İstanbulspor’a deplasmanda 2-1 yenildiği karşılaşmada, Kocaelispor forması altındaki ilk resmi golünü de kaydetti. Kaderin cilvesi İstanbulspor sezon sonunda Sawieh’i kiraladı. Kiralık olarak oynadığı 1999-2000 sezonunda 16 maçta formamızı giydi ve 4 gol atma başarısı gösterdi.

Jonah Sawieh İstanbulspor’un bir maçında.

Bir dönem kulüpsüz kaldı, 2001-2002 sezonun ikinci bölümünde yeniden Kocaelispor’da kendine yer buldu.

Şanssızlığı devam eden Jonah, yine kulüpsüz kaldığı dönemde 2003 senesinde Bahreyn’in Al Ahli sonra da 2004 senesinde İsrail’in Hapoel Ramat haSharon ekiplerinde forma giydi. 1 Temmuz 2006’da aynı takımda kariyerini sonlandırdı Liberyalı oyuncu, halen kariyerine altyapı hocalığı yaparak ve ülkesinde ticaret işleriyle ilgilenerek devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir