Maç ve Performans Analizi Antrenörümüz: Cüneyt Alibeyoğulları

Maç analizinin en üst düzeydeki baskılarına yabancı olmayan 33 yaşındaki Cüneyt Alibeyoğulları, ilk olarak Alanyaspor’da Akademi koçluğunun yanı sıra, daha sonra Karagümrük ve Bayrampaşa kulüplerinde görev aldı.

2019-2020 sezonunda Rizespor ve 2020-2021 sezonunda Konyaspor’da görev yaptı. Her iki kulüpte de başantrenör İsmail Kartal ve yardımcı antrenör Osman Zeki Korkmaz yönetiminde çalışan Cüneyt Alibeyoğulları, kulübümüzde teknik direktörlük görevine gelen Osman Zeki Korkmaz ile birlikte İstanbulspor’umuza geldi.

Göreve geldikten sonra Nacsport Tag&view’ı kullanarak antrenman ve maçlarda geri dönüşüm çalışmalarını başlattı.

Tag&view, kullanıcıların bir iPhone veya iPad kullanarak bir eşleşmeyi etiketlemesine ve filme çekmesine olanak tanıyan Nacsport’un mobil analiz çözümüdür. Cüneyt Alibeyoğulları, antrenmanlar ve maçlar sırasında hem antrenörler hem de oyunculara anında geri bildirim vermek için bu uygulamayı kullanıyor.

Cüneyt Alibeyoğulları çalışmalarını şöyle özetliyor.

“Antrenmanlar sırasında oyuncuları gözlemliyorum ve dronlar ile videoya alıyorum. Oyuncuları gündeme getirmek istediğim bazı hareketler için etiketliyorum. Daha sonra sahaya büyük bir televizyon ekranı kurduk ve molalarda, oyunculara üzerinde çalışmalarını istediğimiz hareketleri gösteriyoruz (üst fotoğraf). Hem oyuncular hem de antrenörler bu tür anlık, net geri bildirimlerden çok memnun. Maçlarda ise ilk yarı boyunca tribünde oturup oyunu etiketliyorum. Devre arasında, hızlı bir şekilde soyunma odasına koşuyorum, oyunculara ne göstermek istediğimize karar vermek için teknik ekiple hızlı bir 5 dakikalık toplantı yapıyoruz ve sonra bunu büyük TV’de oyuncularımıza gösteriyoruz.”

Kocaelispor maçımızın ilk yarısı devre arasındaki geri dönüşüm için kayda alınıyor.

Cüneyt Alibeyoğulları ayrıca maç öncesi ve sonrası analizler ile maçlardan önce rakip takımın kadrosundaki oyuncuları tek tek analiz edip, kilit oyunculara da odaklanarak, sahaya çıkmadan önce yapılacak kısa brifingler için videolar oluşturuyor ve oyuncularına geri bildirimde bulunuyor. Bu videolar genellikle kısa ve maç günü yalnızca ilgili oyunculara gösteriliyor. Örneğin, forvetlere rakip savunmanın nasıl işlediğine dair video klipler gibi.

Efsanevi Ukranyalı teknik direktör Valeriy Lobanovskyi’nin büyük bir hayranı olan Alibeyoğulları, “Yıllar önce video ve verilerle çalışmaya başladığında benim için bir ilham kaynağıydı Lobanovskyi. Bir koç her gün kendini geliştirmeli. Gelişmeyi bırakırlarsa, koçluğu da bırakırlar” diyerek, analizlerine devam ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir